У разі грипозних захворювань (ГРВІ, грип) люди часто лікуються поспіхом, не звертаючись до лікаря, а ліки вибирають з реклами. І зазвичай помиляються. За подібну необачність доводиться розплачуватись ускладненнями (бронхітами, пневмоніями, гайморитами тощо).
Основні прояви грипу: головний біль, підвищена температура тіла, біль у м’язах і в горлі, кашель (у разі ГРВІ спочатку з’являється нежить), хворого морозить або кидає в жар, може бути сиплість голосу.
Лікувальні заходи, які потрібно застосовувати з першого дня захворювання:
- Не переносьте грип на ногах. Якщо відчули, що морозить і з’явились інші ознаки грипу, полиште на деякий час усі справи й залишайтеся вдома. Будьте високосвідомою людиною, “не роздавайте” вірус оточуючим. Хворий на грип є активним джерелом зараження.
- У перші дні захворювання на грип не “хапайтесь” за антибіотики. Вони не діють на віруси і знижують імунітет. Доведено, що введення антибіотиків до комплексного лікування неускладнених ГРВІ збільшує тривалість захворювання на 40%, а іноді й більше.
З першого дня захворювання обов’язково вживайте противірусний препарат (амізон, арбідол, ремантадин, кагоцел тощо). Вони не дають вірусам можливості розмножуватись і підвищують імунітет. Із гомеопатичних препаратів для лікування грипу в аптеках є інфлюцид, комбігрип, афлубін та ін. Крім того, є ще чудовий рослинний фітобіотик – умкалор. Він успішно діє при ГРВІ, грипі, бронхіті, ангіні, гаймориті. Умкалор вбиває не тільки віруси, а й мікроби, зокрема, золотистий стафілокок, який досить стійкий до антибіотиків. - З першого дня захворювання рекомендується застосовувати і вітчизняні інтерферони (лаферон, лаферобіон), закапуючи кожну годину в ніс (згідно з інструкцією). Інтерферон – речовина, яка заважає будь-яким вірусам вселятися в здорову клітину.
- Хворого слід ізолювати від решти членів сім’ї, ліпше в окремій кімнаті.
Під час спілкування з хворим слід користуватися марлевою маскою. - У перші два дні краще поголодувати та вживати побільше чаю з малиною, калиною, плодами шипшини або лимоном.
- Вживайте аскорбінову кислоту по 250 мг 3 рази на день після їжі. Її вміст в організмі під час грипу значно зменшується. Аскорбінова кислота відіграє важливу роль в окислювально-відновних реакціях, тому є вкрай необхідною для поліпшення самопочуття хворого.
- Стежте за температурою тіла, вимірюйте її о 8-й та 20-й годині щодня і записуйте результати. Підвищена температура тіла – це реакція організму на інфекцію. Вона гальмує розмноження вірусів, тому в перші два дні застосовуйте жарознижувальні препарати лише тоді, коли температура тіла досягає 38,5 градусів і вище. Із жарознижувальних препаратів краще використовувати парацетамол, а не аспірин чи анальгін, які шкідливіші для організму (дають більше побічних реакцій).
- У перші 2-3 дні хвороби можна вдихати декілька разів на день фітонциди часнику чи цибулі, які згубно впливають на всі віруси.
- Не можна недооцінювати хворобу. Якщо у вас тримається висока температура тіла, болить голова, на мигдаликах з’явився білий наліт, мучить надсадний кашель, утруднене і часте дихання, це може вказувати на ускладнення грипу ангіною чи бронхолегеневими хворобами. Якщо виділення з носа мають жовтуватий чи зеленуватий колір, це може свідчити про розвиток гаймориту чи фронтиту. В цих випадках обов'язково потрібен лікар, який призначить найефективніший антибіотик.
- У разі сильного кашлю (під час грипу він з’являється рано, зазвичай сухий або з невеликою кількістю мокротиння, яке погано виділяється з бронхів) потрібно застосовувати препарати, які розріджують мокротиння, і допомагають його видаленню з легень. Це амброксол (вітчизняний аналог лазолвану), бромгексин, кофол, бронхіпрет, сироп проспан та інші медикаменти. Досить ефективними є інгаляції з содовим розчином: півтори столової ложки соди на 1 л окропу. Можна робити картопляно-содову інгаляцію: в літровій каструлі зварити картоплю в лушпинні й додати 1 ст. ложку соди, накритись вовняною хусткою і вдихати випари.
- Харчування упродовж всього захворювання повинне бути молочно-рослинним або вегетаріанським. Варто надавати перевагу свіжим овочам, фруктам, а ще краще – свіжоприготовленим з них сокам.
- Тим, хто контактував з хворими на ГРВІ, грип, починайте невідкладну профілактику. З цією метою можна вживати амізон чи арбідол по 1 пігулці в день протягом 5 днів. Для планової профілактики приймають по 1 таблетці два рази на тиждень протягом 3-х тижнів (до кінця епідемії). Афлубін для невідкладної профілактики приймають по 5-10 крапель два рази на день протягом 3-х днів, для планової профілактики в тій же дозі протягом трьох тижнів.
Рецепти народної медицини - ефективний засіб у боротьбі з грипом. Пропонуємо вашій увазі кілька з них:
- Залити 1 ст. ложку розтертої в кашку цибулі 1 склянкою окропу і настояти протягом 2 годин. Додати в настій 1 ст. ложку меду і цією сумішшю промивати порожнину носа та полоскати горло 5-6 разів на день.
- Взяти 50 г подрібненого попередньо замороженого часнику, 25 г подрібненої попередньо замороженої цибулі, 200 г горілки, розбавленої навпіл водою, 1 г вітаміну С (аптечний препарат). Усе ретельно перемішати. Настоювати протягом 2-х тижнів у щільно закритій посудині в холодильнику, періодично струшуючи. Додати кілька крапель м’ятної олії чи кілька зубчиків часнику. Зберігати в темному прохолодному місці. Вживати по 1-2 чайній ложці 3 рази на день до їди. Термін зберігання – 8 місяців.
- Склянку промитих зерен вівса залити 1 л холодної води, залишити настоюватися на ніч, зранку довести до кипіння, варити на малому вогні, доки не увариться наполовину. Процідити. Пити теплим протягом дня маленькими ковтками. Окрім того, протягом дня випити 0,5 л кисляку, додавши 5-6 розтертих зубчиків часнику.
- Старовинний засіб від хвороб горла: свіжі, трішки відбиті кухонним молотком пелюстки капусти щільно прикласти до шиї, зверху обгорнути теплим шарфом. Листя змінювати кожні 2 години. Цей спосіб призупиняє запальний процес у горлі.
- Хрін натерти на дрібній тертушці, змішати з цукром у рівних пропорціях, поставити в тепле місце на 12 годин, періодично струшуючи та перемішуючи суміш, після цього процідити і відтиснути. Сік пити у разі грипу по 1 ст. ложці щогодини протягом доби, а вичавки можна використовувати як компрес.
- Два лимони без насіння перемолоти на млинку (в м’ясорубці), змішати з 300 г цукру чи меду і залити 0,5 л пива. Після того як цукор розчиниться наполовину, поставити на водяну баню на 30 хвилин, періодично помішуючи. Вживати в гарячому вигляді по 1 ст. ложці 4-6 разів на день до їди. Цей засіб особливо помічний у разі ускладнень грипу кашлем.
- Щоб знизити температуру тіла, інколи буває достатньо обгорнути ступні щільною тканиною, змоченою в холодній воді навпіл з оцтом. Тканину тримати доти, поки вона не зігріється. Потім зняти її, а на ноги одягнути вовняні шкарпетки.
- Свіжі чи заморожені ягоди калини, подрібнені й змішані з медом у рівних частинах, розвести перевареною водою кімнатної температури та вживати всередину по 0,5 склянки 2-3 рази на день після їжі. Цей напій сприяє швидкому одужанню та відновленню сил.
- Залити 1 ст. ложку сухого подрібненого листя шавлії 1 склянкою сирого непастеризованого молока, довести до кипіння, варити в закритому посуді на малому вогні 10 хвилин, процідити і знову прокип’ятити 10 хвилин, випити перед сном трішки охолодженим.
Сумська міська дитяча клінічна лікарня