005.jpg

Дитина – велике щастя для кожної матері, велика цінність для нашої країни. Тому в 1995 році Міністерство охорони здоров’я України розробило першу Програму «Підтримки грудного вигодовування». В 1998 році створено навчально-методичний Центр підтримки грудного вигодовування МОЗ України на базі Національної державної спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ». З 2006 року діє нова Програма підтримки грудного вигодовування дітей в Україні на 2006 – 2010 роки.

Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди успішно впроваджує принципи грудного вигодовування і доброзичливого ставлення до дитини. В лікарні створюються умови для максимально комфортного перебування дитини і матері. Заклад акредитований на звання «Лікарня, доброзичлива до дитини».

Чому ж держава так піклується про грудне вигодовування? Тому, що грудне вигодовування дитини є «золотим стандартом» фізіологічного росту і психоемоційного розвитку немовлят, формування психоемоційної єдності з матір’ю, імунобіологічного захисту організму дитини профілактики інфекційних та алергічних захворювань, збереження життя маленького громадянина нашої держави.

Найбільш уразливим і важливим періодом для немовляти в пристосуванні до позаутробних умов проживання, безумовно, є перші години, дні та місяці життя. Саме в цьому періоді малюк є найбільш незахищеним від оточуючого середовища. Його фізичний, психомоторний та розумовий розвиток, насамперед, залежать від харчування, догляду та виховання. Особливо важливе значення має харчування. І тільки материнське молоко є найкращою та ідеальною їжею для новонародженого, створеною самою природою.

Грудне молоко – ідеальна їжа для новонародженого - натуральна, стерильна, тепла. Ця їжа:

  • Легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини.
  • Захищає немовля від різноманітних інфекцій, алергічних реакцій і захворювань, сприяє формуванню власної системи імунітету.
  • Забезпечує ріст і розвиток малюка, завдяки наявності в жіночому молоці комплексу біологічно активних речовин (гормони, ферменти, фактори росту, імунні фактори тощо).
  • Сприяє розвитку позитивного психоемоційного стану, почуття захищеності у новонародженої дитини та сприяє формуванню почуття прив'язаності матері до малюка. Прикладання немовляти до грудей, сам процес смоктання пробуджує справжній інстинкт материнства у молодої жінки, розвиває глибокі материнські почуття, ніжність, ласку, турботу. Як дорогоцінна спадщина, це передається малюкові. Дитя не просто стає міцнішим від материнського молока, воно гріється біля материнських грудей, вбирає в себе її любов і ніжність, а це є необхідним як для дитини, так і для матері.
  • Допомагає запобігти незапланованій вагітності після пологів.
  • Захищає ваше здоров'я - сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочної залози, матки та яєчників.
  • Значно дешевша, ніж штучні суміші.

Від чого залежить тривала і стійка лактація, успіх грудного вигодовування в цілому? Практично кожна жінка спроможна годувати свою дитину грудьми тривалий час. Для цього треба виконувати певні умови. Головними з них є:

  • Раннє, тобто в перші 30-60 хвилин після пологів прикладання новонародженого до грудей матері.
  • Часте, активне смоктання, яке визначається не якимось розкладом, а тільки індивідуальною вимогою дитини та ступенем її ситості.
  • Правильна техніка годування, яка забезпечує ефективне смоктання (добре випорожнення молочної залози, отримання молока дитиною).
  • Позитивний емоційний стан жінки, яка годує грудьми.

Як правильно годувати грудьми?

Одним із вирішальних чинників успіху лактації є також забезпечення відповідного положення дитини біля грудей та правильної техніки грудного вигодовування. Наслідками неправильного годування грудьми може бути:

  • утворення тріщин сосків, біль під час годування, поява страху щодо виникнення відчуття болю, гальмування рефлексу виведення молока;
  • неефективне смоктання дитини, а отже її незадоволення, зниження маси тіла;
  • застоювання молока та зменшення його вироблення як наслідок недостатнього спорожнення грудей;
  • розвиток недостатнього продукування молока, так званої «гіпогалактії»;
  • засмоктування значної кількості повітря (аерофагія), яке заповнює шлунок і розтягує його до болю, веде до зригування молока;
  • тріщини соска і застій молока, що в подальшому призводить до маститу.

Щоб годування було приємним і легким, треба зайняти зручне положення (лежачи або сидячи з опорою для спини), ви маєте бути розслабленою і добре бачити обличчя дитини. Дитина також повинна мати можливість вивчати ваше обличчя, особливо очі. Найкраще годувати дитину оголеною, щоб вона максимально контактувала з вашим тілом. Пам'ятайте, якщо немовля туго сповите, правильне прикладання до грудей неможливе. Дитина повинна вільно рухатися під час смоктання, проявляти свої емоції, реакції. Вільне сповивання без обмеження рухів сприяє правильному розвитку кістково-м'язової системи, суглобів, формує потребу дитини в грудному молоці для відновлення енергії.

В якому б положенні ви не годували (сидячи або лежачи), потрібно дотримуватися таких основних правил:

  • голова і тулуб маляти мають знаходитися на одній лінії;
  • обличчя дитини повинно бути повернутим до ваших грудей, носик знаходитись навпроти соска;
  • тільце малюка треба близько пригорнути до вашого тіла (живіт до живота);
  • притримуйте однією рукою все тільце дитини знизу (якщо вона новонароджена), а не лише голівку.
  • підтримуйте груди знизу пальцями так, щоб вказівний палець знаходився знизу, а великий палець зверху (пальці не повинні бути близько від соска);
  • спочатку доторкніться соском до губ дитини і почекайте, щоб дитина широко відкрила ротик, потім швидко наблизьте її до грудей, направивши її нижню губу нижче соска так, щоб дитина захопила нижню частину ареоли;
  • оберіть зручне для вас положення.

Годуєте? Дотримуйтеся гігієни!

Годування грудьми вимагає від вас виконання певних гігієнічних заходів. Потрібно підтримувати чистоту тіла, щоденно приймати душ, змінювати білизну. Особливо важливо ретельно мити руки з милом перед кожним годуванням. Разом із тим, часте (до і після годування) миття грудей, особливо з милом, непотрібне, бо воно призводить до видалення з ареоли природної пом'якшувальної змазки, а також відбувається пересушування шкіри ареоли і сосків та утворення тріщин.

Ви з малюком вдома

Щоб забезпечити тривале і успішне грудне вигодовування, з перших днів після повернення додому з пологового будинку, потрібно дотримуватися наступних правил:

  • годуйте дитину «за вимогою», а не «за режимом». Тобто дайте їй можливість їсти так часто і стільки, як вона сама забажає. В перші тижні життя це може бути 8-10 і навіть 12 разів на добу. Таке часте годування новонародженого фізіологічне і сприяє хорошій стимуляції вашої лактації.
  • якщо у дитини підгузники мокрі 6-8 разів на добу та стілець 3-4 рази - це означає, що ваш малюк споживає достатньо молока.
  • не уникайте нічного годування. Якщо малюк прокинувся вночі й плаче, не давайте йому воду або пустушку, а погодуйте груддю. Пам'ятайте, що саме в нічний час інтенсивно виробляється гормон пролактин, який відповідає за лактацію.
  • грудне годування має відбуватися в спокійній атмосфері. Хороший настрій, приємна музика, затишок – сприяють інтенсивному продукуванню молока і легкому виділенню його з молочної залози.
  • тривалість кожного годування є різною для всіх дітей. Діти самі відпускають груди після того, як висмоктують потрібну кількість молока і засинають. Якщо це не викликає у вас неприємних чи больових відчуттів, то бажано не забирати малюка від грудей і дати можливість повністю задовольнити свій смоктальний рефлекс.
  • здорова дитина, яка отримує достатню кількість грудного молока, не потребує додаткового споживання води, відварів чи чаю, навіть у спекотні дні, так як жіноче молоко містить не лише поживні речовини, але й воду, необхідну дитині.

Оптимальним вважається винятково грудне вигодовування дитини протягом перших 6 місяців (вона отримує лише грудне молоко і ніякої чужорідної їжі, навіть води), так як при достатньому об'ємі лактації, раціональному харчуванні жінки, материнське молоко повністю забезпечує фізіологічні потреби дитини перших шести місяців життя.

Якщо молока не вистачає

Практично кожна здорова жінка може повністю забезпечити потребу своєї дитини в молоці. І все-таки бувають ситуації, коли материнського молока немовляті не вистачає.

В такому випадку дитя стає неспокійним, часто плаче, не витримує інтервали між годуваннями чи навпаки – почувається в'ялим, апатичним. Малюк погано набирає вагу, рідше мочиться (менше 7 разів на добу), а сеча має інтенсивно-жовте забарвлення, випорожнення щільні 1 раз на добу або навіть 1 раз на 2-3 доби.

Ситуації, коли у матері не вистачає молока, можуть виникнути в будь-який період лактації. Це трапляється в перші дні після пологів, коли молоко продукується не достатньо швидко, а часом – і в більш пізні терміни лактації (так званий «лактаційний криз» й «голодний криз»).

Ваше харчування — в центрі уваги

Для того, щоб лактація була повноцінною, ви повинні правильно харчуватися.

Період годування груддю не потребує дотримання спеціальних дієт. Тим не менше, необхідно пам'ятати, що на продукування молока ваш організм використовує свої внутрішні ресурси. Тому харчування повинно бути достатньо калорійним і збалансованим за складом всіх харчових речовин: білків, незамінних амінокислот, жирів, незамінних жирних кислот, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей і мікроелементів.

Необхідно також звернути увагу на питний режим: він повинен бути достатньо об'ємним, але не надмірним. Як правило, жінка, яка годує, відчуває комфорт при щоденному вживанні близько 2 л рідини (з урахуванням всіх видів пиття – чай, компот, фруктові соки, молоко, овочеві відвари, настої).

Зрозуміло, що недопустимо в період годування груддю вживати алкогольні напої, каву або міцний чай. Потрібно уникати дуже жирної, гострої та копченої їжі.

В будь-яку пору року щоденний раціон повинен містити багато овочів, фруктів, зелені, ягід (свіжих чи свіжозаморожених), соків чи вітамінізованих напоїв промислового виробництва для жінок, які годують.

Лактаційний криз

У багатьох жінок, які годують (практично у 2/3), через 1-1,5 місяця після пологів спостерігається короткочасне зменшення об'єму лактації, що супроводжується відсутністю відчуття припливу молока (лактаційний криз). У деяких жінок такі кризи відбуваються кілька разів. Якщо лактаційний криз своєчасно не розпізнати і не прикласти зусиль для збільшення лактації, то результатом, як правило, буде швидке згасання лактації і раннє переведення дитини на штучне вигодовування. Разом із тим, спостереження показують, що лактаційний криз – явище цілком оборотне, і при правильній тактиці об'єм молока швидко відновлюється. Золоте правило – якомога частіше прикладайте дитину до грудей!

Голодний криз

Часом виникає на 3, 6 і 12 тиждень лактації. Поява такого кризу пов'язана з особливостями процесу росту дитини. Коли інтенсивність росту збільшується, потреба в материнському молоці зростає і тому не забезпечується фактичним об'ємом лактації.

Голодний криз – явище також оборотне. В разі дотримання правильної тактики, молочні залози матері відповідають на зростаючу потребу в молоці збільшенням його продукування, отже, через кілька днів знову встановлюється динамічна рівновага між потребою в молоці та його виробленням.

Не поспішайте догодовувати молочною сумішшю!

Ви маєте прикласти всі зусилля для того, щоб збільшити об'єм лактації. Для цього потрібно:

  • відпочити не менше 48 годин (забудьте про прибирання, прання, приготування їжі тощо). Приділити більше уваги своєму харчуванню і режиму пиття.
  • бажано, щоб чоловік та інші родичі на кілька днів взяли на себе максимум домашньої роботи.
  • тимчасово збільшити кількість годувань до 10 разів на добу.
  • прикладати дитину до обох грудей під час кожного годування.
  • додатково зціджувати молоко після годування.
  • обов'язково годувати дитину вночі для інтенсивного вироблення гормону пролактину, що відповідає за продукування молока.
  • не давати дитині ніяких штучних сосок (у тому числі «пустушку»). Якщо малюка потрібно догодовувати, використовуйте чашку, ложку, піпетку, а не пляшку із соскою. Діти швидко вчаться пити молоко з чашечки чи ложки і не відмовляються від грудей.

Ці поради досить легкі у виконанні і дають дуже хороший результат – як правило, через декілька днів об'єм продукованого молока помітно збільшується, що дозволяє продовжити радість годування грудьми ще на кілька місяців. Додатково можна також включити в свій раціон продукти харчування та відвари трав, чайні напої, що мають лактогенні властивості.

Догодовування молочними сумішами

Якщо ж, незважаючи на всі ваші зусилля, грудного молока дитині не вистачає, порадьтеся зі своїм лікарем стосовно догодовування малюка молочними сумішами. Таке вигодовування називатиметься змішаним. Однак, потрібно підкреслити, що навіть невелика кількість материнського молока - набагато краще, ніж його повна відсутність. Тому зробіть усе можливе, щоб молоко у вас не зникло.

Заступник головного лікаря Сумської міської дитячої клінічної лікарні Валентина Сай