002.jpg

Ураховуючи запит суспільства на зменшення податкового навантаження на пенсії, Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики підтримав соціально важливий проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій, поданий Кабінетом Міністрів України ( далі Закон).
2 червня 2016 року Верховною Радою України цей законопроект було ухвалено як Закон України, який набирає чинності з 1 липня 2016 року.


Цим Законом через унесення змін до пп. 164.2.19 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України (далі Кодекс) збільшено неоподаткований розмір пенсій ( включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, одержуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом. Такий неоподаткований розмір установлено на рівні 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), установленого на 1 січня звітного податкового року (у 2016 р.- 10740 грн.). Тобто з 1 липня цього року, якщо розмір пенсії не перевищуватиме 10740 грн. вона взагалі не буде оподатковуватись. Оподаткуванню підлягатиме лише перевищення розміру пенсії понад 10740 грн.
Слід зазначити, що такий порядок оподаткування пенсій стосуватиметься всіх пенсіонерів: як непрацюючих, так і тих, що перебуваючи на пенсії, ще й працюють.
Нагадаємо, що з 2015 р. оподатковувались пенсії, розмір яких перевищував три розміри мінімальної заробітної плати (в частині такого перевищення). Так, у 2015 р. оподатковувалося перевищення пенсій розміром понад 3654 грн., з 1 січня до 1 липня цього року оподаткуванню підлягало перевищення розміру пенсій понад 4134 грн.
Отже, з набранням чинності Законом від оподаткування пенсійних виплат звільнятимуться такі соціально вразливі категорії осіб похилого віку, як інваліди, ветерани війни, чорнобильці, шахтарі, науковці, військові тощо.
Слід також зазначити, що на підставі Кодексу з набранням чинності цим Законом пенсії в названому розмірі не обкладатимуться також військовим збором. Відповідно в разі перевищення пенсії понад установлений розмір тільки сума перевищення пенсії обкладатиметься військовим збором за ставкою 1,5%.
Також Законом внесено зміни до п. 167.4 ст. 167 Кодексу, якими змінено ставку (з 15% на 18%) обкладання податком на доходи фізичних осіб, яка застосовуватиметься до суми перевищення пенсії (враховуючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання.
Тобто з 1 липня 2016 року перевищення пенсійних виплат понад установлений розмір
(у поточному році – понад 10740 грн.) обкладатиметься податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18%.
Також Верховною Радою України не було підтримано передбачені ухваленим законопроектом пропозиції щодо скасування обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам. Тому впродовж цього року працюючі пенсіонери, розмір пенсій яких перевищує 150% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, продовжуватимуть одержувати пенсію на 15% меншу від призначеної. А пенсіонери, що працюють на спеціальних посадах (посади державної служби та прирівняні до них посади), до кінця цього року взагалі не будуть одержувати призначену їм пенсію.