003.jpg

За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології 67% курців заявили про бажання кинути палити.

Частина курців може кинути палити самостійно: різко, раз і назавжди.

Але переважна більшість (майже 80%) самостійно відмовитись від цієї звички не можуть. Їм потрібна медична допомога. Звернутись за медичною допомогою можна до лікарів загальної практики – сімейної медицини, дільничних терапевтів, наркологів, психологів.

Якщо ви вирішили кинути палити, то перше, що треба зробити – з’ясувати: чому ви палите і чому хотіли б відмовитись від паління.
Визначте день припинення куріння (найкраще в найближчі 2 тижні).
Повідомте членам сім’ї, друзям і колегам про намір це зробити і попросіть про підтримку.
Сховайте все, пов’язане з палінням: сигарети, попільнички, сірники, запальнички, щоб вони не нагадували вам про цю звичку.
Уникайте ситуацій, що підвищують ризик рецидиву паління (стрес, вживання алкогольних напоїв, спілкування в компанії).
Наявність інших курців у домі перешкоджає припиненню паління; бажано, щоб члени сім’ї, які палять, разом з вами відмовились від паління або не палили у вашій присутності.
Для розробки індивідуальної програми припинення паління необхідно разом з лікарем визначити ступінь нікотинової залежності. Найчастіше в діагностиці використовують тест Фагерстрема.

Тест Фагерстрема

1.Через який проміжок часу після пробудження Ви запалюєте сигарету?

Протягом 5 хвилин 3 бали

Від 6 до 30 хвилин 2 бали

Від 31 до 60 хвилин 1 бал

Більш ніж через 60 хвилин 0 балів

2.Чи важко Вам утриматись від паління у заборонених місцях?

Так 1 бал

Ні 0 балів

3. Від якої сигарети найважче утриматись?

Вранішньої 1 бал

Наступної 0 балів

4.Скільки сигарет щодня Ви випалюєте?

Понад 30 3 бали

Від 21 до 30 2 бали

Від 11 до 20 1 бал

10 або менше 0 балів

5. Коли найбільше палите?

Вранці 1 бал

Протягом дня 0 балів

6.Чи палите Ви під час захворювання, коли повинні дотримуватись ліжкового режиму?

Так 1 бал

Ні 0 балів

Ступінь залежності оцінюється в балах від 0 до 10:

0-3 бали – низький рівень залежності (кількість щодня випалюваних сигарет – до 10).

4-5 балів – середній рівень залежності (кількість щодня випалюваних сигарет – 10-20).

6-10 балів – високий рівень залежності.

Про високий рівень залежності свідчить:

Паління понад 20 сигарет щодня.
Паління протягом перших 30 хвилин після пробудження.
Відчуття сильного потягу до паління або симптоми відміни під час попередньої спроби кинути палити.

Орієнтовно про високий ступінь нікотинової залежності свідчить також індекс куріння: кількість випалювальних за добу сигарет множать на 12 (місяців у році). Індекс куріння, що перевищує 200, дає змогу констатувати високу залежність від нікотину. Такий індекс куріння зараз у 41% курців.

При низькому рівні залежності основну увагу треба зосередити на психологічних факторах. Препарати нікотинзамісної терапії варто використовувати тільки при явному бажанні курця. Але краще спробувати акупунктуру, гіпноз, периферичні нікотинові антагоністи (лобелін, табекс), полоскання для рота, які роблять смак сигарет неприємним (розчини ляпіса, таніна, таблетки "Коррида – плюс", чай для курців "Антинік").

Особам із середнім та високим рівнем залежності від нікотину необхідно приймати сучасні засоби фармакотерапії, особливо при високому рівні залежності. Препарати нікотинової замісної терапії, підтримуючи базальний рівень нікотину в крові, суттєво послаблюють синдром відміни нікотину (дратівливість, тривожність, відчуття пригніченості, погіршення концентрації і підвищення апетиту, а також нав’язливий потяг до цигарки), який проявляється через кілька годин після останньої цигарки.

Нікотинозамісні препарати доступні в кількох формах, включаючи жувальну гумку (нікоретте), пластир, аерозоль для носу, інгалятори, пігулки. Жувальна гумка і нашкірний пластир продаються в аптеках без рецепту. Для жувальної гумки нікоретте середня добова доза складає 10-15 штук. Термін застосування – 2-12 тижнів (підтримуюча терапія – до 6 місяців). Протипокази: вагітність, нестабільна стенокардія, недавній інфаркт міокарда, вік до 18 років.

В результаті ретельних досліджень встановлено, що всі форми нікотинозамісної терапії є ефективними засобами для припинення паління, в середньому вони подвоюють шанс на успіх спроби кинути палити.

Крім нікотинозамісної терапії, використовується препарат бупропіон (зібан)-нетиповий антидепресант. Він перешкоджає формуванню психологічного ефекту задоволення під час паління, а також пригнічує психологічні та фізіологічні прояви синдрому відміни нікотину. Рекомендується особам, які випалюють понад 10 сигарет щодня. Лікування починають за 1 місяць до передбаченої дати відмови від паління. Перші 5-6 днів зібан приймають по 1 таблетці на добу, потім – по 2 таблетки протягом 7-12 тижнів (підтримуюче лікування до 6 місяців). Протипокази: не рекомендується особам, які мають в анамнезі судомні приступи, та особам зі зниженою вагою.

Медикаментозну терапію лікар підбере індивідуально і буде її коригувати протягом усього курсу лікування.

Після припинення паління:

вже через 20 хвилин у вас знизиться тиск;
через 8 годин кров очиститься від чадного газу;
через 2 дні знизиться ймовірність серцевого нападу і повернеться здатність відчувати запахи;
через 3 дні після того, як дихальні шляхи очистяться, вам стане значно легше дихати;
через 2 місяці поліпшиться робота легень;
через 5-10 років ймовірність захворіти на рак легень знизиться до середньостатистичної норми, а вашій шкірі не буде більше загрожувати раннє старіння.

Припинення паління полегшує перебіг багатьох хвороб і підвищує ефективність їх лікування, знижується вірогідність летального наслідку.

Припинення паління доцільне при будь-якому стані здоров’я, при будь-якому стажі паління.

Ви повинні знати, що навіть одна затяжка буде провокувати подальше паління і зробить його припинення важчим.

Звернутися за допомогою ви можете до лікаря-нарколога чи психолога за місцем проживання чи в обласний наркодиспансер за адресою м. Суми, вул. Котляревського, 2/7, тел. 8 (0542) 62-42-02.