001.jpg

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. В останні роки спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення споживає населення. Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я людини. З ним безпосередньо пов’язане захворювання – водно-нітратна метгемоглобінемія.

Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу. Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Фактором передачі захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, що готуються на воді, забрудненій нітратами.

Метгемоглобінемія – стан, що характеризується підвищеним вмістом метгемоглобіну (окисленого гемоглобіну) в крові та тканинною гіпоксією. Розвиток метгемоглобінемії супроводжується акроціанозом, слабкістю, головним болем, запамороченням, серцебиттям, задишкою під час навантаження. Характерною ознакою метгемоглобінемії є коричнево-шоколадний колір крові. Для підтвердження діагнозу проводять оцінку симптоматики, лабораторні дослідження і тести.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Зазвичай, метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей, які проживають у сільській місцевості, де поширене використання води із децентралізованих джерел водопостачання (колодязів та індивідуальних свердловин). Всі колодязі повинні мати нормативну зону санітарної охорони – це одна з основних санітарних вимог, яка запобігає бактеріальному та хімічному забрудненню води в них. Що стосується розміщення колодязів на території приватного домоволодіння, то, враховуючи невелику площу земельних ділянок, на них неможливо створити необхідну зону їх санітарної охорони, поряд з джерелами водопостачання часто знаходяться господарські споруди для тварин, туалети на вигріб, гнойові купи, які є джерелами нітратів. Все це в сукупності призводить до забруднення ґрунту і, відповідно, до забруднення ґрунтових вод, що створює реальну загрозу для здоров’я дитячого і дорослого населення.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники більше 50 мг/дм³. Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану/бутильовану столову воду; дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією, після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного його заповнення; територію поблизу колодязя (свердловини) необхідно утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку; з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива. За можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком, адже вміст нітратів у ньому лишається низьким, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів. При перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою. В сільському господарстві слід використовувати отрутохімікати та пестициди з дотриманням санітарних норм та правил.

Проте найважливішим при виникненні погіршення стану здоров’я із будь-яких причин є негайне звернення за медичною допомогою!

Пам’ятайте, здоров’я кожної людини є запорукою успішного розвитку суспільства!

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Сумського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області