0012.jpg

1450525347 nato

www.nato.int/ukraine

http://www.nato.int/docu

Для чого призначена НАТО?

Організація Північноатлантичного договору (НАТО) є об’єднанням, яке складається з 26 країн Північної Америки та Європи та було створено з метою досягнення цілей Північноатлантичного договору, підписаного 4 квітня 1949 року. Згідно з Договором, фундаментальною роллю НАТО є збереження свободи та безпеки країн-членів шляхом використання політичних та військових засобів. НАТО відіграє важливу роль, яка дедалі зростає, з питань управління кризовими ситуаціями та миротворчої діяльності.

Чи має НАТО власні збройні сили?

Усі країни-члени, що беруть участь у військових аспектах Альянсу, роблять свій внесок шляхом залучення власних збройних сил та військової техніки та разом складають об’єднану військову структуру Альянсу. Такі збройні сили та інфраструктура залишаються під національним командуванням доки не виникне необхідність виконання специфічних завдань НАТО (врегулювання конфлікту чи кризи, участь у миротворчих операціях тощо). Однак НАТО володіє низкою загальних можливостей, що притаманні Альянсу та здійснюються під його керівництвом, такі як система дальнього виявлення та попередження, що знаходиться на літаку (АВАКС).

Які умови вступу до НАТО? Які країни мають на це право?

НАТО запроваджує політику відкритих дверей з перспективою щодо розширення Альянсу. Будь-яка європейська країна, що сповідує принципи, закладені у Вашингтонському договорі та робить внесок у безпеку євроатлантичного регіону, може стати членом Альянсу за умови отримання запрошення від Північноатлантичної ради.

Країни, що бажають набути членства в НАТО, мають також досягти відповідних політичних, економічних та військових цілей, щоб довести свою здатність робити внесок у безпеку Альянсу та користуватися перевагами колективної безпеки.

План щодо набуття членства в НАТО (MAP) має на меті допомогти країнам-претендентам у процесі підготовки шляхом забезпечення умов, що надають НАТО можливість спрямовувати допомогу та надавати практичну підтримку таким країнам з усіх аспектів, що стосуються членства.

Яка позиція НАТО стосовно Іраку?

Кампанію проти Іраку у 2003 році було проведено коаліцією сил у складі різних країн, деякі з цих країн були членами НАТО. НАТО як організація не відігравала жодної ролі у цій кампанії, але у відповідності із статтею 4 Північноатлантичної угоди здійснила низку заходів з метою гарантування безпеки одного з її членів - Туреччини - на випадок загрози, що походить від війни в Іраку. 21 травня 2003 року Альянс також погодився підтримати Польщу як члена НАТО у її керівництві одним з секторів розташування стабілізаційних сил в Іраку. У серпні 2004 року у відповідь на прохання уряду Іраку НАТО започаткувала в Іраку Навчальну місію. У цьому контексті, НАТО залучається до питань підготовки, оснащення та небойової технічної допомоги. Мета Місії - допомогти Іраку у побудові спроможності власного уряду задля забезпечення безпеки іракського народу.

Яка роль НАТО у боротьбі з тероризмом?

12 вересня 2001 року, менш ніж через 24 години після терористичних атак проти Сполучених Штатів Америки, керуючись статтею 5 Північноатлантичного договору, НАТО проголосила їх нападом на усі 19 країн-членів НАТО.

Таке історичне рішення послужило підґрунтям для здійснення практичних заходів, спрямованих допомогти Сполученим Штатам Америки з різних аспектів, що стосуються їхньої кампанії проти тероризму.

Чи залучається НАТО до кампанії у Афганістані?

НАТО очолює Міжнародні сили сприяння безпеці (МССБ), які покликані допомогти започаткувати умови, в яких Афганістан матиме стабільне керівництво, тривалий мир та безпеку. НАТО очолила командування та координацію Міжнародними силами сприяння безпеці у серпні 2003 року. Це стало першою в історії НАТО кампанією поза межами північноатлантичного регіону. Спочатку обмежений підтриманням безпеки лише у межах Кабулу, Альянс сьогодні знаходиться у процесі розширення зони відповідальності для підтримання безпеки і в інших районах країни.

Які офіційні мови НАТО?

Англійська та французька є двома офіційними мовами НАТО.

Скільки коштує НАТО та хто за його сплачує?

НАТО є міжурядовою організацією, країни-члени якої надають ресурси, що необхідні для постійного функціонування організації. Існують три види бюджетів: один цивільний та два військових. Кожна країна-член НАТО сплачує до бюджету відповідну суму, яка базується на узгодженій формулі розподілу витрат. Разом такі бюджети складають менш ніж пів-відсотка від загального оборонного бюджету кран-членів НАТО.

Які книги про НАТО рекомендується прочитати?

Публікації Управління громадської дипломатії НАТО містять багато корисної інформації та доступні за наступною Інтернет адресою: http://www.nato.int/docu/

Для тих, хто цікавиться історією та заснуванням організації, рекомендується прочитати:

«НАТО: Перші п’ять років: 1949-1954», автор Лорд Ізмей (Lord Ismay), яка, по суті, є першим довідником НАТО. Цю книгу трансформовано у електронний вигляд та вона є доступною за наступною Інтернет адресою: http://www.nato.int/cps/en/natolive/68238.htm

Навіть якщо справжню історію Організації ще має бути написано, дві наступні книги можуть зацікавити:

«Історія НАТО: Перші п’ятдесят років (NATO History: First Fifty Years)»/ під редакцією Густава Шмідта (Gustav Schmidt). - Houndmills, UK: Palgrave, 2001. - 3 vol .

«Історія НАТО (Histoire de l ' OTAN)»/ під редакцією Чарльза Зоргбіба (Charles Zorgbibe) - Bruxelles: Complexe , 2002. - (Questions Histoire de l ' OTAN / Charles Zorgbibe - Bruxelles: Complexe , 2002. - (Questions a l ' Histoire)

а також :

«Атлантичний альянс та НАТО: 1949 -- 1999: півсторіччя успіху»/ під редакцією П’єра Паскаллона (L'Alliance atlantique et l'OTAN, 1949-1999: un demi-siecle de succes) sous la direction de Pierre Pascallon. - Bruxelles: Bruylant, 1999. - (Organisation internationale et relations internationales ; 51)

Відносини між НАТО та Сполученими Штатами:

«Довге дротяне загородження: НАТО, перші п’ятдесят років (The Long Entanglement : NATO's First Fifty Years)» / Лоренс С.Каплан (Lawrence S .Kaplan). - Westport, CT: Praeger , 1999.

Розширення НАТО :

«Майже НАТО: Партнери та гравці у центральній та східноєвропейській безпеці ( Almost NATO: Partners and Players in Central and Eastern European Security)» / під редакцією Чарльза Крупнік (Charles Krupnick) . - Lanham, MD: Rowman & Littlefield, 2003.

Відкриваючи двері НАТО: як Альянс переробив себе для нової ери (Opening NATO's Door: How the Alliance Remade Itself for a New Era) / Рональд Асмус (Ronald D. Asmus). - New York: Columbia University Press, 2002.

Більш докладну інформацію про відносини України і НАТО Ви зможете отримати на інтернет-сторінці www.nato.int/ukraine

1. Зі вступом до НАТО Україна наблизиться до європейських стандартів у всіх сферах суспільного життя.

2. Членство в НАТО наблизить Україну до вступу в Європейський Союз, адже саме так відбулося з країнами останніх хвиль розширень НАТО.

3. Після вступу до Альянсу Україна зможе впливати на вироблення політики з питань безпеки на євроатлантичному просторі, адже усі без винятку рішення в НАТО приймаються консенсусом.

4. Членство в НАТО остаточно закріпить статус України як європейської держави в очах міжнародного співтовариства.

5. Україна отримає конкретні гарантії забезпечення державного суверенітету, територіальної цілісності та непорушності державних кордонів відповідно до Вашингтонського договору.

6. Жодна з міжнародних організацій не здатна дати більших гарантій суверенітету, незалежності і територіальної цілісності, ніж НАТО. НАТО є найбільш ефективною і дієвою політико-військовою організацією, яка реально може забезпечити безпеку своїх членів.

7. Завдяки вступу до НАТО витрати на оборону кардинально не зростуть, а загальна безпека країни значно зміцниться.

8. Членство в НАТО допоможе Україні швидше, якісніше і дешевше реформувати свої Збройні Сили і значно підвищити їх боєготовність.

9. Колективна безпека коштує державі дешевше аніж забезпечення власної безпеки самостійно, коли необхідно будувати систему оборони „по всіх азимутах" і при цьому враховувати реальні фінансові можливості та рівень економічного розвитку держави.

10. Нейтральний статус обходиться занадто дорого для бюджету будь-якої країни. Зокрема, нейтральна Швеція відкрито визнає, що завдяки членству в НАТО вона могла б значно зекономити на своєму військовому бюджеті.

11. Членство в НАТО є вигідним з фінансової точки зору - внески, які платить держава у бюджет НАТО, повертаються до неї сторицею у вигляді інвестицій Альянсу в модернізацію інфраструктури в країнах-членах.

12. Вступ України до НАТО сприятиме покращенню інвестиційної привабливості країни в очах закордонних інвесторів, а це додаткові фінансові вливання в економіку., створення нових робочих місць, швидше зростання національної економіки, вищі зарплати, збільшення надходжень до державного бюджету, поява додаткових коштів на пенсійне забезпечення і соціальні програми.

13. Приклад країн останніх хвиль розширення НАТО свідчить про те, що вступ до НАТО відкриє нові можливості для оборонно-промислового комплексу - вихід на нові ринки збуту озброєнь країн-членів НАТО та ЄС, доступ до новітніх технологій при спільному виробництві, додаткові можливості модернізувати власні озброєння та диверсифікувати свій військовий арсенал тощо.

14. Членство в НАТО не означає автоматичної участі українських солдат у всіх військових операціях Альянсу - кожна країна самостійно визначає свій внесок у військові операції організації.

15. НАТО не вимагає розміщення на території України своїх баз в обмін на членство.

16. Вступ до НАТО означатиме остаточний вихід України з-під впливу Росії та ліквідацію можливості його відновлення в майбутньому.

Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору

Указ Президента України «Про Концепцію вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017-2020 роки» від 21 лютого 2017 року № 43/2017

Офіційний сайт Україна – НАТО

Центр інформації та документації НАТО в Україні

Національний центр євроатлантичної інтеграції

Інформаційна листівка «#ЧомуНАТО?»

Допомога Україні НАТО

Ставлення українців до НАТО (дослідження Фонду Демініціатив)

Як українці ставляться до НАТО (інфографіка, "Слово і діло")

Буклет «НАТО – більше, ніж безпека»

Комікс про НАТО для учнів середньої школи

Відеоролик "НАТО: що це таке, чому продовжує існувати і як працює?"

Стандарти НАТО і Україна (інфографіка ГО «Центр «Нова Європа»)