Print
Hits: 5217

Програма партнерства Сумської міської ради
з неурядовими організаціями
територіальної громади міста Суми
на 2012 -2015 роки

 

Сумська обласна громадська організація «Бюро аналізу політики»


1. Загальні положення Програми


Програма партнерства Сумської міської ради з неурядовими організаціями територіальної громади спрямована на сприяння розвитку громадянського суспільства в місті Суми. Розвиток неурядових організацій - важливий чинник розвитку територіальної громади міста. Члени громади, що створили громадські організації і провадять свою діяльність у місті, це - соціально відповідальні жителі міста, які проявляють свою активність для розвитку та досягнення задекларованих цілей. Сучасний суспільний розвиток території, громади, її окремих груп неможливий без участі громадського компоненту та громадянського представництва.

Сумська міська рада розглядає неурядові громадські організації як рівноправних партнерів у вирішенні питань місцевого значення. Саме стан розвитку відносин між Сумською міською радою, їі структурними підрозділами та інститутами громадянського суспільства засвідчує демократичність і публічність процесів управління громадою та реалістичність кроків становлення громадянського суспільства в місті Суми.
Сумська міська рада вважає, що такий розвиток має базуватися на принципах взаємоповаги, партнерства, делегування повноважень, прозорості та постійного діалогу. Одним із результатів такого діалогу мають бути обопільно узгоджені суспільні зміни, які затверджуються у вигляді нормативних актів Сумської міської ради, міськвиконкому, Сумського міського голови.
Створення та діяльність громадської ради при міському голові міста Суми та виконавчому комітеті Сумської міської ради є вагомим механізмом взаємодії. Формами такої взаємодії є засідання громадської ради, громадські слухання, публічні консультації, засідання громадських експертних груп, зустрічі посадовців та представників депутатського корпусу з неурядовими організаціями.
Більшість громадських організацій міста, попри те, що об'єднують найбільш активних членів громади, є інституційно слабкими. Організаційна обмеженість, фінансовий дефіцит - основні фактори, що стримують розвиток громадського компоненту територіальної громади міста Суми. Разом з тим у місті Суми є неурядові організації, що мають значний вплив на життя територіальної громади, які здатні впливати на місцеву політику, самостійно реалізовувати власні програми і проекти, що впливають на життя територіальної громади, залучати значні обсяги соціальних інвестицій. Так, протягом 2010-2011 років такі організації на власні програми та проекти залучили 2,5 мільйона гривень у якості безповоротної фінансової допомоги на статутну діяльність.
 
Вагомим інструментом розвитку територіально громади є інститут волонтерства. Такий розвиток неможливий без співпраці і координації своїх дій між органами влади, громадськими організаціями, діловим товариством.
Одним із механізмів партнерства влади та неурядових організацій є делегування повноважень органів влади неурядовим організаціям. Під таким делегуванням розуміється реалізація неурядовими організаціями власних проектів, заходів, програм, що відповідають цілям розвитку громади та політиці органів влади. Делегування повноважень підкріплюється фінансовою підтримкою діяльності неурядових організацій, що є світовою практикою відносин влади та неурядових організацій. Сумська міська рада таку фінансову підтримку надає на конкурсних засадах. Склад конкурсної комісії формується на паритетних засадах: 50% - представники, уповноважені громадською радою при міському голові міста Суми та виконавчому комітеті Сумської міської ради (з числа осіб, що входять до складу цієї громадської ради). Інші 50% - представники органів виконавчої влади міста Суми та депутатського корпусу, визначені міським головою. Органи влади, утворені Сумською міською радою можуть надавати таку підтримку окремо, виходячи з власних бюджетних призначень, у власно обумовленому порядку, але обов'язково на конкурсних умовах.


2. Мета Програми


Головною метою програми є підвищення громадської активності та діяльності об'єднань громадян, налагодження зворотного зв'язку у співпраці органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства, їх залучення до участі в процесах формування і реалізації державної та регіональної політики.

 

3. Завдання Програми


До завдань Програми відносяться:
3.1.    Реалізація у діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування принципів відкритості, прозорості і публічності.
3.2.    Здійснення аналізу процесів розвитку територіальної громади міста. 3.3.Забезпечення умов для суспільно порозуміння.
3.4.    Розроблення та впровадження ефективного механізму налагодження комунікацій між місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та інститутами громадянського суспільства.
3.5.    Створення сприятливих умов для статутної діяльності та розвитку громадських організацій.
3.6. Участь громадян у обговоренні питань місцевого розвитку та підвищення громадянської соціальної активності.
3.7. Сприяння діяльності громадської ради при міському голові міста Суми та виконавчому комітеті Сумської міської ради;
3.8.    Організація підтримки діяльності громадських організацій як інституційної так і їхніх проектів та програм.
3.9.    Популяризація кращих практик діяльності громадських організацій.
3.10.    Залучення більшої кількості інститутів громадянського суспільства та їхніх лідерів до обговорення та вирішення проблем територіальної громади міста.
3.11.    Сприяння розвитку волонтерського руху, благодійництва і меценатства.


4. Основні заходи Програми


1.    Підтримувати практику засідань громадської ради при Сумському міському голові та виконавчому комітеті Сумської міської ради.
2.    Сприяти діяльності консультативно-дорадчих органів при структурних підрозділах Сумської міської ради.
3.    Проводити спільно з інститутами громадянського суспільства "круглі столи", громадські слухання, конференції, семінари-тренінги, дискусійні клуби тощо з питань місцевого значення.
4.    Забезпечити створення та інформаційне наповнення рубрики "Громадянське суспільство" на офіційному веб-сайті Сумської міської ради.
5.    Організувати висвітлення у засобах масової інформації ефективних прикладів співпраці органів влади та інститутів громадянського суспільства.
6.    Щорічно проводити конкурс з підтримки програм і проектів неурядових організацій з подальшим наданням фінансової допомоги у межах коштів передбачених міським бюджетом.
7.    Запровадити щорічну практику проведення Дня громадських організацій.


5. Фінансове забезпечення Програми


Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, власних коштів недержавних організацій, грантів, внесків, благодійної допомоги, що вони залучають. Бюджетне фінансування визначається Сумською міською радою і складає:
2012    рік - не менше ніж 500 тис. грн.
2013    рік - не менше ніж 500 тис. грн.
2014    рік - не менше ніж 700 тис. грн.
2015    рік - не менше ніж 800 тис. грн.
Розпорядником коштів першого рівня за цією програмою є управління інформаційно-аналітичної роботи Сумської міської ради.