Print
Hits: 14363

Ґожув Вєлькопольські (Польща)

http://www.gorzow.pl
 

Місто Ґожув Вєлькопольські - адміністративний центр воєводського підпорядкування, Любуського воєводства, розташований у західній частині Республіки Польща на р. Варта (ліва притока р. Одер), у 40 км від кордону з ФРН. Населення 128 тис. чол. (площа 88 кв. км).

Місто було засноване в XII ст. (первинна назва Ландсберг над Вартою), германською династією Асконських, як торговий центр на роздоріжжі з заходу на схід (Західна Європа - Східна Азія, близький Схід), з півночі на південь (Скандинавія - Балкани). Інтенсивний розвиток міста набув у XIX ст. завдяки вигідному географічному розташуванню та судноплавству по р. Варта, бурхливо розвиваються текстильна, металообробна та переробна промисловість.

З 1945 р. після закінчення ІІ Світової війни місто переходить до Польщі під назвою - Ґожув Вєлькопольські, як центр Любошського воєводства.

Місто з багатими історичними та культурними традиціями завжди було одним із центрів, який притягував туристів. У місті багато пам'яток архітектури (кафедральний собор XII ст.), оборонні мури міської цитаделі, один з найбільших в Польщі парк пам'яток паркового мистецтва XVII ст., перша ткацька мануфактура XVIII ст., багато пам'ятників видатним творцям західноєвропейської та польської історії, доля яких пов'язана з містом. У місті щорічно проводяться осінні Міжнародні фестивалі джазової музики та Декада театрів Польщі. Відкрито постійно діючі музеї історії міста, музей мистецтв та антикварний музей, галереї фотомистецтва та сучасного мистецтва.

Освіта Ґожува Вєлькопольського представлена двома вищими навчальними закладами - Академія фізкультури та спорту і Вищою школою бізнесу, декілька коледжів в основному технічного спрямування з сучасним технічним оснащенням. Багато державних та приватних ліцеїв і гімназій.

Економіка міста представлена сучасними підприємствами: "ВАРТА" по виготовленню електронного обладнання для автомобілів (концерн "Фольксваген"), фабрика синтетичних волокон, підприємство по виготовленню пластмасових виробів для автомобільної промисловості (концерн "Рено"). Зі вступом Польщі до ЄС бурхливо розвивається Ґожувська Великопольська Вільна Економічна Зона. Будується ряд підприємств із залученням інвестицій Великобританії (автозапчастини), Бельгії (підприємство по виготовленню підйомного обладнання), Голландії (харчопереробна галузь), Словенії (фармацевтична промисловість), Чехії (пошиття спец одягу). У місті регулярно проводяться Міжнародні господарчі презентації за участю міст-партнерів м. Ґожува Вєлькопольського. Зі вступом Польщі до ЄС Ґожув Вєлькопольські є активним учасником по реалізації програм у рамках ЄС, зокрема по будівництву сучасних автомагістралей, охороні навколишнього середовища та охороні пам'яток архітектури.

Велика увага з боку міської влади приділяється здоров'ю населення та культурному дозвіллю. У 2004 р. введено в експлуатацію один із найбільших в Польщі оздоровчий центр "Слов'янка" з аквапарком та критим льодовим катком, заміські оздоровчі бази з кінноспортивними центрами та велосипедними доріжками.

Наприкінці 2005 року підписано Угоду між містами Суми та Ґожув Вєлькопольські про довгострокове торгівельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво. Цікавим прикладом для україно-польських відносин став той факт, що на підставі дружніх відносин між містами Суми та Ґожув Вєльопольські у 2008 році була підписана Угода про співробітництво на рівні керівництва Сумської області і Любошського воєводства. Так партнерські відносини двох міст перейшли на регіональний рівень.

19 травня 2011 року міський голова Геннадій МІНАЄВ та Президент м. Гожув Вєлькопольский Тадеуш ЄНДЖЕЙЧАК підписали додаткову Угоду про подальшу співпрацю між дружніми містами. Сторони підтвердили своє прагнення до зміцнення дружніх відносин, заснованих на принципах рівності, взаємної поваги й зацікавленості та висловили бажання й у подальшому розвивати взаємовигідні зв’язки. Додаткова Угода продовжує дію попередньої Угоди між м. Ґожув Вєлькопольські і м. Суми від 18 грудня 2005 року ще на п’ять років (до 18 грудня 2015 року) та стає базовою у програмі взаємин в економічній, гуманітарних, суспільній сферах.

Урочиста подія відбулася в рамках офіційного візиту делегації міста Суми до Ґожува Вєлькопольського на запрошення польської сторони 17-20 травня. Програма перебування була насиченою та різноплановою – урочистості з нагоди відкриття в Ґожуві новозбудованої філармонії, офіційна зустріч перших осіб дружніх міст, підписання додаткової Угоди про подальшу співпрацю, знайомство з функціонуванням муніципального спортивного комплексу "Слов’янка", відвідини музейного комплексу Nietoperek.

18 травня ввечері свої двері гостинно відкрила філармонія м. Ґожув. Під час урочистої церемонії відкриття Геннадій Мінаєв привітав друзів з цією визначною подією в культурному житті Ґожува Вєлькопольського та висловив сподівання на подальший розвиток та поглиблення культурних обмінів. У свою чергу Тадеуш Єнджейчак запропонував розглянути можливість організації концерту сумських митців на сцені презентованої філармонії.

Під час особистої офіційної зустрічі міським головою та Президентом міста були обговорені питання сприяння польської сторони щодо участі Сум у програмах Євросоюзу. Наразі, влада Ґожува Вєлькопольського запропонувала владі міста Суми допомогу в написанні грантових програм.

Сторони обговорили і питання економічного розвитку територій, зміцнення комунального господарства, інфраструктурного будівництва. За останні два роки у наших польських друзів відбулися значні зміни в архітектурному плануванні набережної ріки Варта, будівництві мостів, торговельних центрів.

Особлива увага була приділена досвіду Ґожува щодо будівництва та утримання муніципального спортивного комплексу "Слов’янка", який розташований у зеленій зоні міста. У структурі комплексу - олімпійський 80-метровий басейн, аквапарк, льодовий каток, корти, зони для настільного тенісу.

Делегації Ґожува Вєлькопольського брали участь у відзначенні Днів міста Суми.

Делегація сумських старшокласників у 2013 та 2014 роках відвідали Міжнародні літні табори в м. Франкфурт-на-Одері (Німеччина). Юні сумчани відпочивали та спілкувалися з однолітками з ще 9 країн Європи. Молодь на гостини запросили представники дружнього міста Ґожув Вєлькопольські, яке має партнерські зв’язки з німецьким містом.

З 30 серпня по 12 вересня 2014 року 39 дітей та підлітків із Сум мали змогу відпочити в дитячому таборі м. Дзівнув (Республіка Польща) на березі Балтійського моря.

За підтримки Президента міста Ґожув Влкп. Тадеуша Єнджейчака для обдарованих школярів та дітей із малозабезпечених та багатодітних родин міста Суми організовано безліч цікавих екскурсій, ігор та пізнавально-наукових заходів.

Захоплюючі пригоди на свіжому повітрі та спортивні командні змагання прищеплювали дітям любов до здорового способу життя, спорту, згуртованості та підтримці одне одного. Особливо цікавим досвідом для підлітків став візит 5 вересня до мерії міста Ґожува Вєлькопольського та зустріч з Президентом міста Тадеушем Єнджейчаком, де всі отримали подарунки на згадку.

У червні 2016 року на запрошення польської сторони юні сумські футболісти ФЦ «Барса» взяли участь у турнірі «Міні-Євро-2016» (м. Ґожув-Велькопольський), виборовши 2 місце серед 24 представлених команд.

У серпні 2017 року на запрошення Сумського міського голови Олександра Лисенка місто Суми відвідала делегація Футбольної Асоціації міста Ґожув-Велькопольський на чолі з її президентом Лешеком Янов’яком. Юні футболісти мали змогу відвідати та пограти на стадіоні ФЦ «Барса» зі своїми однолітками та познайомитися з м. Суми. Поїздка відбулася за сприяння адміністрацій обох міст.

Також, у 2017 році представники Сумської міської ради відвідали місто-партнер Ґожув-Велькопольський з нагоди 760-го Дня народження міста.