006.jpg

Альтанка (датування – кін. ХІХ ст., місцезнаходження – вул. Покровська площа)

А що ми знаємо про неї? Лише те, що вона була побудована у минулому столітті. Але ким? З якого приводу?

Перегорнемо сторінки історії...

Наприкінці ХІХ століття петербурзькі вчені дійшли висновку - в нашому місті мають бути поклади нафти. Приїхали до Сум, зайшли до земства, домовились про пошукові роботи. Місце для них було відведено прямо перед земською управою, на площі. З'явилася свердловина, але нафти не виявили. Про свердловину може забули б, якби не купець другої гільдії, родич Харитоненка - Ліщинський. Йому тоді належав сад, який він подарував місту і який сьогодні є частиною міського парку. Купець долучав до саду ще шмат землі, на якому була і ця свердловина. За розпорядженням Ліщинського перша свердловина була закрита стальною плитою і на її місці у другій половині ХІХ століття зведено альтанку. Хто ж був автором цієї споруди?

Автором проекту альтанки як, до речі, і сторожового будиночку на Покровській площі був Матвій Щавеліїв. Він був міщанином м. Суми. Народився 5 серпня 1864 року. Його батько - селянин Курської губернії. В Сумах М. Щавеліїв працював креслярем у Земській управі. Біля альтанки посадили акуратні алеї. По вихідним дням грав духовий оркестр. Ні революції, ні війни не зачепили своєю руйнівною силою старовинну прикрасу міста. Мистецьке дерев’яне різьблення мовби не старіло.

Такою залишається альтанка і сьогодні. Як і багато років тому, в альтанці грає духовий оркестр влітку, а поряд кружляють пари в ритмі старовинного вальсу.

(За матеріалами книги Н.М. Дацкевича «А що ми знаємо про творця альтанки» )