001.jpg

Сумський обласний краєзнавчий музей (Земська управа) (вул. Г. Кондратьєва, 2)

Сумський обласний краєзнавчий музей заснований у 1920 році як художньо-історичний. Фундатором і першим директором музею був художник, археолог і мистецтвознавець Н.Х. Онацький. У 1939 році на базі художньо – історичного музею утворилися два окремі заклади – краєзнавчий музей та художній музей.

Основна експозиція музею розташована в будинку колишньої земської управи, спорудженому в 1885-1886 рр. В іншому приміщенні музею - по вул. Покровська, 2, - розміщено дві стаціонарні експозиції: «Слов’янські старожитності Сумщини» та «Двадцяте століття починається». Музей також має постійно діючу експозицію «П.І. Чайковський і Україна» в смт. Низи Сумського району.

В музеї зберігається майже 45 тисяч оригінальних експонатів. Експозиції та виставки музею знайомлять відвідувачів з природою, історією Сумщини, її духовною та матеріальною культурою.

В експозиції відділу природи привертають до себе увагу палеонтологічні знахідки: черепи волохатого носорога, бізона, кістки мамонта, частина стовбура скам’янілої сосни; численні чучела тварин, птахів, колекції комах, гербарії та багато іншого.

У відділі історії краю з найдавніших часів до початку ХХ ст. експонуються унікальні знаряддя праці, посуд, прикраси, язичницькі амулети, зброя різних часів і культур (від кам’яного віку до раннього середньовіччя). До найцікавіших експонатів музею можна віднести дерев’яне рало перших століть нашої ери, знайдене у 1921 р. на торфовищі неподалік від м. Суми, срібні з позолотою візантійські вази, виготовлені в ІV – V ст. майстрами-ювелірами Константинополя, знайдені біля с. Жигайлівка Тростянецького району.

Надзвичайно цікавим експонатом є рукописна книга, в якій зібрані законодавчі і судочинні нормативні документи, що побутували на українських землях в ХVІ – ХVІІІ ст. Серед цих документів представлений «Литовський статут» – збірник законів феодального права ХVІ ст. – видатна пам’ятка правової думки Великого князівства Литовського.

Козацьку добу на Сумщині репрезентують унікальні документи, скарб монет ХVІІ ст., знайдений в м. Суми, зброя ХVІІ - ХVІІІ ст., гутне скло, родові реліквії української козацької старшини, а також матеріали, присвячені Конотопській битві 1659 р. Унікальними експонатами є портрети Б. Хмельницького та В.Кочубея початку ХІХ ст., порохівниця ХVІІ ст., що за переказами належала гетьману І. Самойловичу, стародрук «Євангеліє» 1681 р. з вшитим в нього рукописним документом, пов’язаним з іменем настоятеля Глухівського Петропавлівського монастиря святого Димитрія Ростовського (Туптала). Привертають увагу закладні дошки з Трапезної церкви Святої Трійці Успенського жіночого монастиря у м. Глухів, збудованої за сприяння ігумені Марії Магдалини Мазепини - матері гетьмана Івана Мазепи, дерев’яні елементи церкви Святої Трійці, збудованої коштом останнього кошового Запорізької Січі П. І. Калнишевського на його батьківщині - в с. Пустовійтівка Роменського району

В окремій залі музею представлені вжиткові речі, рідкісні документи, книги, ікони ХVІІ - початку ХХ ст., кращі зразки зброї ХІХ ст. Цю експозицію тематично продовжує масштабна стаціонарна виставка музею «Двадцяте століття починається», присвячена середньому класу рубежу ХІХ - ХХ століть. Тут представлено меблі, посуд, одяг, оригінальні фотографії і документи.

В окремій експозиції «Матеріальна культура та побут селян Сумщини кінця ХІХ – початку ХХ ст.» відтворено інтер’єр селянської хати, розміщені знаряддя праці та вироби сільських ремісників, народний одяг, речі домашнього вжитку, фотографії, ікони. Рідкісним експонатом є дерев’яна кована скриня з латинським написом «ANNO 1714».

Незмінно приваблює до себе численних відвідувачів експозиція зали, присвяченої історії Сумщини у період Другої Світової війни. Значний комплекс матеріалів розповідає про участь уродженців Сумщини в бойових діях 1941-1945 рр., діяльність славетного партизанського з’єднання під командуванням двічі Героя Радянського Союзу С.А. Ковпака та інших партизанських загонів.

У виставково-презентаційній залі музею регулярно проводяться презентації нових друкованих видань, виставки з власних фондів музею та зібрань інших установ, приватних осіб. Традиційними стали вернісажі робіт сумських, українських та зарубіжних фотомитців.

(За матеріалами А.І. Дейнеки., П.А. Сапухіна «Архітектурні пам’ятки Сумщини»; путівника «Сумський краєзнавчий музей»)