007.jpg

Пам’ятник І.Г. Харитоненку

На Покровській площі встановлено бронзовий пам’ятник промисловцю, мільйонеру, меценату І.Г. Харитоненку (1822-1891). Він є копією (автор – скульптор А.А. Івченко) з оригіналу відомого російського скульптора О.М. Опєкушина, який було встановлено на численні прохання вдячних сумчан 1 жовтня 1899 року. В 20-ті роки XX століття його було знищено. Скульптуру відновлено за тогочасними фотографіями.

Іван Герасимович Харитоненко зображений на повний зріст в позі, статичність якої підкреслена жестом правої руки, закладеної за борт сюртука, незначним поворотом трохи схиленої голови і задумливим виразом обличчя. Скульптура знаходиться на оригінальному прямокутному, трохи звуженому догори постаменті з червоного граніту, що має за основу досить високий цоколь з трьома східцями у центрі фасадного боку.

Велика кількість профілів по верхньому і нижньому краях постаменту фактурно збагачуючи поверхню, роблять його подібним до пілона, що посилює монументальне звучання пам’ятника в цілому.

Рішенням сесії Сумської міської ради від 17 червня 1991 року було прийняте наступне: «...відновити пам’ятник І.Г. Харитоненку, що має значну художню цінність, автором якого був видатний скульптор О.М. Опекушин, з реставрацією постаменту довкола пам’ятника на червоній площі».