006.jpg

Василь Панасович Батєха – єдиний Герой Радянського Союзу, який мешкає в Сумах.

Народився він 23 березня 1919 у с. Суходіл нині Глухівського району Сумської обл. Закінчив неповну середню школу. Працював у колгоспі, на одному з підприємств м. Шостка, забійником на шахті в м. Боково-Антрацит (Антрацит) Ворошиловградської (Луганської) області. Призваний до лав Радянської Армії у 1939 році.

У боях Великої Вітчизняної війни – з серпня 1941 року. У 1942 році закінчив Буйнаківське військово-піхотне училище. Історія його власного подвигу розпочалась у серпні 1943-го після розгрому фашистських військ на Курській дузі.

Частини 92-ї гвардійської стрілецької дивізії переслідували відступаючого противника, просувалися на захід. Щоб не дати закріпитися ворогу на раніше підготовлених позиціях, були створені спеціальні загони. Один з них і очолював юний лейтенант Батєха.

Під час форсування Дніпра в районі Кременчука 27 вересня його загін під прикриттям густого туману на човнах досяг одного з островів, що був зайнятий німецькими військами, і знищив 36 гітлерівців. Особисто ним було знищено 17 ворожих солдат і офіцерів. Два дні потому під мінометно-кулеметним вогнем його рота форсувала друге русло Дніпра. В результаті чого фашисти відступили і залишили на полі бою 150 гітлерівців.

За проявлену мужність і героїзм, зразкове виконання завдань командування під час форсування Дніпра командиру роти протитанкових рушниць 282-гвардійського стрілецького полку 92-ї стрілецької дивізії лейтенанту Батесі було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Після того у боях за визволення України його було двічі поранено.

У 1945-ому брав участь у Параді Перемоги.

Після війни Василь Панасович служив у Групі Радянських військ у Німеччині.

Підполковник Батєха демобілізувався 1954 року. До 1974-го жив у Новокузнецьку, працював машиністом електромостового крану. Вийшовши на пенсію, переїхав до Сум.

Нагороджений також орденами Леніна, Вітчизняної війни І ступеня, Червоної Зірки, «Знак пошани», медалями, а також орденами Богдана Хмельницького трьох ступенів.

Брав активну участь у роботі міської ветеранської організації, зустрічався з молоддю.

У 2005 році до 60-річчя Перемоги присвоєне військове звання генерал-майор.

У січні 2012 року Сумська міська рада нагородила Василя Панасовича Почесною відзнакою «За заслуги перед містом» І ступеня. Він також став лауреатом обласного рейтингу «Перлини Сумщини - 2011».

29 квітня 2015 року Сумська міська рада присвоїла Василю Батесі звання «Почесний громадянин міста Суми».

З відповідною ініціативою до депутатського корпусу вийшли керівники підприємств та організацій міста.

Високого звання Василя Батеху удостоїли «за мужність і героїзм, проявлені у роки Другої світової війни, активну участь у патріотичному вихованні молоді та громадському житті міста, з нагоди 70-ї річниці Перемоги».

15 лютого 2016 року перестало битися серце видатного земляка. Близько 200 сумчан провели в останню путь Василя Панасовича Батеху – останнього на Сумщині Героя Радянського Союзу, Почесного громадянина міста Суми.

Василь Панасович назавжди залишиться взірцем відваги, доброти та людяності. Адже, попри такі визначні досягнення, Василь Батеха був надзвичайно простий та відкритий у спілкуванні. Світла пам’ять про видатну Людину назавжди залишиться серцях сумчан.