Print
Hits: 9094

ОНАЦЬКИЙ

Никанор Харитонович

9.I.1875, с. Хоменкове, нині Липоводолинського р-ну - 23.XI. 1937
живописець, поет, археолог, мистецтвознавець, громадський діяч

З 1913 р. мешкав у Сумах, викладав малювання в реальному училищі, вів курси географії, малювання та креслення в кадетському корпусі. У 1913 р. брав участь у художніх виставках, що відбулися в Харкові та Полтаві. Один з організаторів першої Сумської художньої виставки (1914), на якій експонувалося близько 50 робіт Онацького, створених на матеріалах рідного краю. Деякі з них тиражувалися на кольорових поштових листівках (“Місячна ніч”, “На пасіці”, “Хата біля Тарасової гори у Каневі”). Був членом місцевої “Просвіти”, працював у Сумській військовій школі, педагогічному технікумі, залізничній і загальноосвітній трудовій школах. У 1920 р. очолив комісію зі спорудження пам'ятника Т. Г. Шевченку в Сумах.

Був уповноваженим у справі охорони та дослідженні пам'яток культури по Сумському повіту. За участю Онацького в Сумах відкрито історично-художній музей, де у 1920-1933 рр. Онацький був директором. Для музею зібрав багато рідкісних творів українського, російського і зарубіжних митців, меблі, старовинні килими, фарфорові і фаянсові вироби, колекцію художнього скла, предмети, знайдені ним під час археологічних розкопок на Сумщині. Зокрема, у Славгороді (нині Краснопільський район) знайшов картину Рубенса “Христос на соломі”, яка, ймовірно, була ескізом до центральної частини Рубенсівського триптиху, що зберігається в Антверпенському музеї.

У 1928 р. у Сумах заснував художню студію, був її першим викладачем.

У 1960-1980 рр. родина художника передала твори Онацького до Сумського художнього музею. Наприкінці 1995 р. його ім'я було присвоєно Сумському художньому музею.