005.jpg

Із листопада минулого року на базі КНП «Центральна міська клінічна лікарня» діє нейрохірургічне відділення з палатами інтенсивної терапії, розраховане на 15 ліжок (шість – інтенсивної терапії).

Фахівці відділення, які пройшли підготовку з ендоваскулярної нейрорентгенохірургії та є членами «Всеукраїнської асоціації ендоваскулярної нейрорентгенохірургії», надають висококваліфіковану невідкладну допомогу хворим на гострий мозковий інсульт та нейрохірургічну допомогу хворим з різними видами профільних патологій. До слова, відділення такого профілю – єдине на теренах Сумщини.

Більшість пацієнтів, зазначає завідувач відділення, міський нейрохірург Андрій СИДОРЕНКО, потрапляють до них з відділення неврології (у медзакладі створений центр цереброваскулярної та серцево-судинної патології, де пацієнтам цілодобово надається допомога на мозковий інсульт). Таких після перенесених геморагічних та ішемічних інсультів майже 65–70% і їм потрібні високоточні оперативні втручання.

Відділення надає нейрохірургічну допомогу хворим з різними видами гідроцефалій, пухлинами головного та спинного мозку, травмами та дегенеративними захворюваннями хребта, різними формами больового синдрому центрального та периферичного генезу, наслідками перенесеної тяжкої черепно-мозкової та хребетної травми (які потребують оперативної корекції), вродженими аномаліями головного та спинного мозку.

Спектр ендоваскулярних втручань, які з успіхом виконують нейрохірурги, досить потужний:

  • селективна ангіографія судин шиї та головного мозку;
  • емболізація артеріальних аневризм головного мозку мікроспіралями;
  • емболізація артеріовенозної мальфармації клеєвими сумішами;
  • стентування внутрішньої сонної артерії, підключичних та хребцевих артерій;
  • балонна ангіопластика стeнозів мозкових артерій, артерій шиї;
  • фармакопластика судин головного мозку (при гострому ішемічному інсульті);
  • тромбаспірація (при гострому ішемічному інсульті);
  • емболізація судин живлячих пухлину головного мозку клеєвими сумішами.

Серед відкритих оперативних втручань проводяться:

  • видалення внутрішньомозкових гематом (супратенторіальної та субтенторіальної локалізацій);
  • зовнішнє дренування шлуночків головного мозку;
    виключення артеріальних аневризм та артеріовенозних мальформацій головного мозку гемостатичними кліпсами;
  • каротидна ендартеректомія, корекція та стабілізація дегенеративних захворювань та первинних чи вторинних переломів хребта (усі відділи) за допомогою стабілізуючих конструкцій та кейджів;
  • хірургічне лікування периферичних нейропатій з використанням апарату Стімуплекс;
  • трансназальне-трансфеноідальне ендоскопічне видалення аденом гіпофіза та установка антен неростимулятора при периферичних нейропатіях з наступною стимуляцією.

«Наше відділення унікальне тим, що ми тісно співпрацюємо з лікарями-неврологами, розповідає лікар-нейрохірург відділення Володимир КОЛЕСНИК. – У нас пацієнтам виконуються як відкриті так і ендоваскулярні (внутрішньосудинні) втручання – за допомогою сучасного високоякісного агіографічного обладнання Eurocolumbus EUROUM PLIALIEN CARDIO. Для цього у нашому розпорядженні дві операційні – відкрита з сучасним обладнанням та рентген-операційна, де використовується ангіограф. За рік ми значно розширили можливості надання втручань, вже виконано 165 ендоваскулярних та 125 відкритих операцій. Суттєво, що за цей час створено маршрут пацієнта – і хворого з інсультом відразу везуть до нашої лікарні, не втрачаючи дорогоцінний час».

У найближчій перспективі вже на етапі приймального відділення, де наразі триває перетворення його на відділення невідкладної допомоги, після візуалізації інсульту за допомогою сучасного обладнання (КТ, МРТ, стаціонарного ангіографа) відразу направляти таких хворих  до відритої операційної або рентгенологічної.