003.jpg

Фінансовий і соціальний стан Сумської міської ТГ (6 –13 лютого 2023 року).

Бюджет

Станом на 9 лютого до загального фонду бюджету Сумської міської ТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшло 258,6 млн грн, що становить 9,8% до плану на рік.

Сума недовиконання пропорційно 1/12 на поточну дату становить 27,7 млн грн або «-» 9,7%.

У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження загального фонду (без урахування офіційних трансфертів) зменшилася на 0,2 млн грн (або на 0,1%) переважно за рахунок податку на доходи фізичних осіб.

До спеціального фонду бюджету Сумської міської ТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшли кошти в сумі 3,4 млн грн, що становить 3,2% до плану на рік.

Офіційних трансфертів до загального фонду надійшло 56 млн грн, що становить 74,8% до плану на січень-лютий.

Плата за землю та комунальне майно

Протягом лютого надійшло:

 • плати за землю – 2,3 млн грн, що становить 29,4% від планового завдання на лютий (земельного податку – 962,5 тис. грн або 25,7% від плану на поточний місяць; орендної плати – 1,4 млн грн або 32,8% від плану на поточний місяць);
 • коштів за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного заняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; відшкодування збитків за погіршення якості ґрунтового покриву тощо та за неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок – 101,5 тис. грн, що в 3 рази перевищує планове завдання на лютий;

З початку року надходження склали:

 • плати за землю – 16 млн грн, що становить 101,8% від планового завдання на січень-лютий (земельного податку – 6,6 млн грн або 88,9% від плану на січень-лютий; орендної плати – 9,4 млн грн або 113,4% від плану на січень-лютий);
 • коштів за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного заняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; відшкодування збитків за погіршення якості ґрунтового покриву тощо та за неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок – 225,1 тис. грн, що в 3,3 рази перевищує планове завдання за січень-лютий.

Крім того, з початку року до бюджету надійшло 0,3 тис. грн плати за встановлення земельного сервітуту, що складає 7,7% від планового завдання на січень–лютий.

Освіта

Тривало облаштування «класів безпеки» у 23 закладах загальної середньої освіти.

У рамках першого (регіонального) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2023» 17 вчителів Сумської міської територіальної громади взяли участь у конкурсних випробуваннях «Методичний практикум» та «Практична робота» за номінаціями: «Захист України», «Фізична культура», «Основи здоров’я», «Початкова освіта».

У трьох закладах загальної середньої освіти продовжувався капітальний ремонт частини підвальних приміщень з пристосуванням їх для використання як найпростішого укриття. Розроблено проєктно-кошторисну документацію та отримано позитивні експертні звіти по шести закладах дошкільної освіти та двох загальної середньої. Укладено договори на виконання робіт та проводиться процедура отримання дозволу на початок робіт.

Консультанти Центру професійного розвитку педагогічних працівників провели майстер-клас «Виступаємо публічно, або Секрети успішного оратора», освітній ланч для керівників «На хвилі НУШ: від ідей до практики», засідання фокус-групи учителів-логопедів закладів дошкільної освіти.

Соціальний захист

На належному рівні в умовах воєнного стану організовано прийом мешканців громади з різних питань соціального захисту, вживаються всі заходи по своєчасній підготовці документів для призначення та виплати державних та місцевих соціальних гарантій. Приймання громадян здійснюється в Громадській приймальні департаменту, на робочому місці департаменту в управлінні «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми», максимально проводиться роз’яснювальна робота та комунікація з мешканцями за телефонами та різними месенжерами.

Протягом звітного періоду надано 7413 послуг щодо оформлення документів для призначення та виплати державної соціальної допомоги, матеріальної допомоги, надання пільг, компенсацій, житлової субсидії, отримання гуманітарної допомоги.

Для 192 внутрішньо переміщених осіб, які прибули з районів проведення бойових дій чи тих, які перебувають в окупації (оточенні), оформлено відповідні документи. Двох осіб із-поміж ВПО влаштовано на тимчасове проживання до гуртожитка.

Організована робота щодо забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю: протягом звітного періоду 48 осіб надали 52 заяви на забезпечення 170 технічними та іншими засобами реабілітації.

У повному обсязі забезпечено виплату усіх видів державної соціальної допомоги за лютий поточного року 11438 мешканцям громади на суму 26,4 млн грн.

Громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи І та ІІ категорії (1591 особа), перераховано щомісячну компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування за січень 540,5 тис. грн.

Виконувалися програми Сумської міської територіальної громади соціального спрямування «Милосердя» та «Соціальна підтримка Захисників і Захисниць України та членів їх сімей»:

 • двом жителям громади надано цільову матеріальну допомогу для проведення дороговартісного лікування на 275,7 тис. грн;
 • п’яти захисникам України, які отримали поранення, надано матеріальну допомогу в розмірі 10465 грн (п’ять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність).

Протягом тижня зареєстровано вісім випадків домашнього насильства відносно восьми осіб (вперше). Постраждалих відвідано за місцем проживання, їм надано психологічну допомогу та консультації із соціальних послуг відповідно до проведеної оцінки потреб, ці особи взяті на облік та є отримувачами соціальних послуг у міському центрі соціальних служб. Постраждалих, які потребували юридичної допомоги в оформленні розлучення, представництві їх інтересів в суді, скоординовано до Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, шістьох осіб щодо яких вчинялось домашнє насильство (дві жінки та четверо дітей), поміщено до Центру матері та дитини, де їм в умовах цілодобового стаціонару надаються безкоштовно соціально-педагогічні, психологічні, юридичні та інші послуги.

Надання соціальних послуг забезпечено в рамках роботи підпорядкованих комунальних установ та громадської організації «Товариство допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, «Феліцитас» (через надання фінансової підтримки).

Серед отримувачів послуг найбільший попит мали послуги соціальної адаптації (організація дозвілля та психологічний супровід), догляду вдома, натуральної допомоги, а також транспортні та медичні послуги:

 • практичними психологами комунальних установ проведено два просвітницькі заходи, дві групові консультації, два корекційні заняття та 27 індивідуальних консультацій.
  У рамках проєкту «IRINA – Міжсекторна ініціатива реагування на допомогу жертвам української кризи» проведено чотири заняття з п’ятьма членами сімей захисників України;
 • фахівцями з фізичної реабілітації комунальних установ надано 163 послуги із лікувальної фізкультури, проведено масажі, індивідуальні консультації щодо профілактики хвороб тощо;
 • медичні послуги та послуги з фізичної реабілітації відділенням реабілітації учасників бойових дій надано 38 особам;
 • соціальними робітниками територіального центру, відповідно до графіка, надано послугу догляду вдома 854 одиноким непрацездатним особам, у тому числі 62 особам з приєднаних до міста громад, де найбільш потрібним є доставлення харчових продуктів і ліків;
 • транспортні послуги у звітному періоді отримали 55 людей;
 • послугу натуральної допомоги отримали 448 жителів громади.

 КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня» 1844 громадянам надано 3065 соціальних послуг. Вперше на обслуговування взято дев’ять осіб. Зі 116 особами з інвалідністю та людьми поважного віку на базі відділень денного перебування «Калина», «Злагода» та «Спільнота» проведено інформаційну, освітню та культурно-розвивальну роботу.

У рамках програми «Підготовка осіб з інвалідністю до самостійного життя» проведено вісім занять для 73 людей. Протягом звітного періоду 116 осіб взяли участь у 18 заходах культурно-виховного спрямування, 53 відвідувачів денних відділень терцентру – у п’яти майстер-класах із декоративно-вжиткового мистецтва та кулінарії. У понеділок і четвер у спортзалі МЦФЗН «Спорт для всіх», у середу біля озера Чеха проводилися заняття «Групи здоров’я», в яких взяли участь 26 людей. Відбулося три заняття на факультетах Університету третього віку за участі 34 слухачів. У рамках співпраці з волонтерським рухом «МИ ТУТ» під гаслом «Наближаємо Перемогу разом» працівники терцентру та його відвідувачі надавали допомогу у виготовленні маскувальних сіток та маскувального одягу, 23 оберегів і браслетів, також зроблено п’ять окопних свічок і чотири килимки. Завдяки реалізації спільного з ПАТ «Сумська Паляниця» проєкту «Соціальний Хліб» 300 одиноких громадян забезпечувалися хлібобулочними виробами.

Послугою притулку в Будинку нічного перебування терцентру «Берегиня» щодня користувалася 30 людей, ще п’ять осіб звернулися до пункту обігріву та залишилися на ночівлю. Для 51 особи проведено 38 заходів із соціальної інтеграції та реінтеграції, навчання та відновлення трудових та соціальних навичок, з 29 бездомними – дві групові профілактичні та психокорекційні бесіди. Під час здійснення соціального патруля в місцях можливого скупчення безхатьків у районі Пророко-Іллінської церкви розповсюджено листівки з інформацією про роботу Будинку нічного перебування. Виявлено двох бездомних, один з яких звернувся за послугами установи.

КУ «Центр учасників бойових дій» протягом тижня надавалися послуги з соціальної адаптації, консультації, медичні та реабілітаційні послуги. Відбулося п’ять заходів культурно-виховного спрямування для учасників бойових дій та членів їхніх сімей. Організовано безоплатний перегляд вистав у Сумському національному академічному театрі ім. М. Щепкіна.

Ринок праці

Чисельність зареєстрованих безробітних, які станом на 10 лютого перебували на обліку, становила 1917 осіб, з яких 731 особа (40%) отримувала допомогу з безробіття.

З початку 2023 року за сприянням служби зайнятості працевлаштували 244 особи, з них зареєстрованих безробітних – 181.

Під замовлення роботодавців організували професійне навчання для 35 людей.

До виконання суспільно корисних робіт залучили 42 особи з-поміж зареєстрованих безробітних.

Актуальна база вакансій станом на 10 лютого налічувала 215 одиниць: для робітників – 99, службовців – 105, для осіб, які не мають професії або займали місця, що не потребує спеціальної підготовки, – 11.