001.jpg

Фінансовий і соціальний стан Сумської міської ТГ (23 – 31 жовтня 2023 року).

Бюджет

Станом на 26 жовтня до загального фонду бюджету Сумської міської ТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшло 2,1 млрд грн, що становить 77,2% до плану на рік.

Сума недовиконання пропорційно 1/12 на поточну дату становить 125,9 млн грн або «–» 5,6%, переважно коштом податку на доходи фізичних осіб.

У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження загального фонду (без урахування офіційних трансфертів) збільшилися на 136,7 млн грн (або на 6,9%) переважно коштом акцизного податку, місцевих податків та зборів, плати за надання адміністративних послуг і надходження коштів від орендної плати за користування майном, що перебуває в комунальній власності (погашення заборгованості за жовтень – грудень 2022 року ТОВ «Сумитеплоенерго»).

До спеціального фонду бюджету Сумської міської ТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшли кошти в сумі 92,8 млн грн, що становить 85,9% до плану на рік.

Офіційних трансфертів до загального фонду надійшло 473,3 млн грн, до спеціального фонду – 291,3 млн грн (зокрема: 200 млн грн – кошти на реконструкцію теплових мереж для забезпечення взаємного резервування теплових джерел Сумської ТЕЦ та КППВ в Сумах; 17,7 млн грн – кошти на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності; 52,9 млн грн – кошти на капітальний ремонт з впровадженням заходів комплексної термомодернізації та відновлення аварійних елементів будівлі, що виникли в наслідок збройної агресії російської федерації Сумського ДНЗ (ясла-садок) № 23 «Золотий ключик» по вул. Ковпака, 27; 15,6 млн грн – кошти на реконструкцію сталевих ділянок водоводу діаметром 500 мм від Лучанського водозабору до перехрестя вул. Чехова та вул. 2-а Залізнична, коригування; 4,7 млн грн – грантові кошти GIZ на реалізацію проєкту «Улаштування мережевої сонячної електростанції для забезпечення безперебійного гарячого водопостачання будівлі КНП «Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» Сумської міської ради»; 0,4 млн грн – кошти на реалізацію грантового проєкту «Підвищення обізнаності населення Сумської міської територіальної громади про можливості відновлювальної енергетики» ЦЕНТУМ).

Плата за землю та комунальне майно

За жовтень надійшло:

 • від оренди комунального майна – 8,6 млн грн, що становить 228,86% від планового завдання на жовтень;
 • від відчуження комунального майна – 567,7 тис. грн, що становить 630,78 % від планового завдання на жовтень;
 • коштів гарантійного та реєстраційного внесків, що визначені Законом України «Про оренду державного та комунального майна», які підлягають перерахуванню оператором електронного майданчика до відповідного бюджету – 0,7 тис. грн, що становить 50% від планового завдання на жовтень;
 • плати за землю — 4,54,5 млн грн, що становить 51,1% від планового завдання на жовтень;
 • коштів за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного заняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; відшкодування збитків за погіршення якості ґрунтового покриву тощо та за неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок – 216,5 тис. грн, що в 6,4 раза перевищує планове завдання на жовтень.

З початку року надходження склали:

 • від оренди комунального майна – 80,1 млн грн, що становить 92,44% від планового завдання на рік;
 • від відчуження комунального майна – 2,6 млн грн, що становить 160,64% від планового завдання на рік;
 • коштів гарантійного та реєстраційного внесків, що визначені Законом України «Про оренду державного та комунального майна», які підлягають перерахуванню оператором електронного майданчика до відповідного бюджету – 26,8 тис. грн, що становить 82,67% від планового завдання на рік;
 • плати за землю – 103 млн грн, що становить 92,4% від планового завдання на січень – жовтень (земельного податку – 31 млн грн або 84,5% від плану на січень – жовтень; орендної плати – 80 млн грн або 96,2% від плану на січень – жовтень;
 • коштів за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного заняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; відшкодування збитків за погіршення якості ґрунтового покриву тощо та за неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок – 5 млн грн, що складає 112,9% від планового завдання на січень - жовтень;
 • плати за встановлення земельного сервітуту – 17,6 тис. грн, що становить 123,9% від планового завдання на січень – жовтень;
 • коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у комунальній власності, – 1,6 млн грн, що складає 100% від планових розрахунків на січень – жовтень 2023 року.

Освіта

Заклади дошкільної освіти підключені до опалення в повному обсязі. Загальної середньої освіти – всі, за винятком НВК № 16.

Тривали капітальні ремонти частини підвальних приміщень з пристосуванням їх для використання як найпростішого укриття (коштом державної субвенції на умовах співфінансування з бюджетом Сумської міської ТГ) в будівлях шести закладів освіти

За даними щотижневого моніторингу сезонної захворюваності, серед дітей, які відвідують заклади загальної середньої освіти в офлайн-режимі, хворіло 6,5% учнів; серед школярів, які навчаються в дистанційному режимі, – 2,8%; у закладах дошкільної освіти – 6,6% дітей.

Відбулися наради з керівниками закладів загальної середньої та дошкільної освіти з питань фінансування закладів освіти, організації харчування, працевлаштування випускників, атестації у 2023 році, функціонування вебсайтів закладів освіти; нарада з заступниками директорів з НВР закладів загальної середньої освіти з питань їх функціонування під час осінніх канікул, результатів участі учнів в ЗНО/НМТ 2023.

Заступники керівників закладів освіти, вчителі взяли участь у вебінарі Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти щодо зовнішніх освітніх оцінювання та перспектив НМТ на 2024 рік.

У рамках ініціативи Президента України «Пліч-о-пліч» у закладах загальної середньої освіти проходить І етап Всеукраїнського фізкультурно-оздоровчого заходу «Шкільні ігри». Школи самостійно обирають види спорту та рухові активності. За результатами проведення заходів сформують рейтинг закладів-учасників.

Тривала підготовка до I (міського) етапу Всеукраїнського фізкультурно-оздоровчого заходу серед учнів «Cool Games».

Тривав I (шкільний) етап Всеукраїнських учнівських олімпіад. Розпочато підготовку до проведення міських етапів XIV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської і студентської молоді імені Тараса Шевченка та XXIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

На базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр № 1» відбулося два семінари для 24 вчителів-логопедів на тему «Удосконалення мовлення дітей засобами логопедичного масажу». Присутніх ознайомили з диференційованим та нетрадиційним логопедичним масажем, основними цілями використання, показання до призначення, протипоказання до використання, продемонструвала алгоритм некласичного логопедичного масажу.

Консультанти Центру професійного розвитку педагогічних працівників спільно зі спеціалістами Державної служби якості освіти України в Сумській області провели серію зустрічей з керівниками закладів освіти з тем «Моніторинг у закладах освіти», «Атестація педагогічних працівників по-новому: що треба знати?».

Соціальний захист

Надано 3897 послуг соціального характеру з питань оформлення документів для призначення та виплати державної соціальної допомоги, матеріальної допомоги, надання пільг, компенсацій, житлової субсидії, отримання гуманітарної допомоги.

Прийнято з питань соціального захисту 162 внутрішньо переміщених осіб, які прибули до громади з районів проведення бойових дій чи тих, які перебувають в окупації чи оточенні (157 осіб звернулися до департаменту для оформлення довідки про взяття на облік, п’ять – надали заяви про зняття їх з обліку у зв’язку з поверненням до постійного місця проживання чи переїздом до інших регіонів України). Оформлено як ВПО 55 жителів прикордонних районів Сумської області.

Протягом звітного періоду 43 особи надали 51 заявку на забезпечення 158 технічними та іншими засобами реабілітації. Документи по цих зверненнях цифровані та сформовані справи направлені до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Оформлено 13 договорів та направлено на реабілітацію 20 дітей з інвалідністю.

Зареєстровано 17 випадків домашнього насильства (щодо чотирьох людей – повторно). Постраждалим надано допомогу відповідно до проведеної оцінки потреб, кривдникам винесено приписи з забороною контактувати з постраждалими особами. Працівниками мобільної бригади здійснено 10 виїздів за місцем проживання постраждалих від домашнього насильства, їм надано психологічну допомогу та консультації з соціальних послуг.

Направлено на оздоровлення 26 дітей пільгових категорій (з-поміж талановитих та обдарованих, з багатодітних родин, дітей захисників України). Проведено попереднє бронювання місць на листопад для 32 дітей пільгових категорій.

На виконання програм соціального спрямування «Милосердя» та «Соціальна підтримка Захисників і Захисниць України та членів їх сімей» забезпечено виплату різних додаткових гарантій за рахунок коштів бюджету громади на суму 889,5 тис. грн.

Надання соціальних послуг забезпечено в рамках роботи підпорядкованих комунальних установ, міського центру соціальних служб та громадської організації «Товариство допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, «Феліцитас» (через надання фінансової підтримки). Серед отримувачів послуг найбільший попит мали послуги соціальної адаптації (організація дозвілля та психологічний супровід), догляду вдома, натуральної допомоги, а також транспортні та медичні послуги.

КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня» надано 2858 соціальних послуг. Вперше взято на обслуговування дев’ятьох людей. Організовано та проведено інформаційну, освітню та культурно-розвивальну роботу, заняття в рамках програми «Підготовка осіб з інвалідністю до самостійного життя», заходи культурно-виховного спрямування, майстер-класи з декоративно-ужиткового мистецтва та кулінарії, заняття «Групи здоров’я» та на факультетах Університету третього віку. У рамках співпраці з волонтерським рухом «МИ ТУТ» працівники терцентру та його відвідувачі надавали допомогу у виготовленні маскувальних сіток, спідньої білизни, подушок, килимків та оберегів. Завдяки реалізації спільного з ПАТ «Сумська Паляниця» проєкту «Соціальний Хліб» 300 одиноких громадян забезпечено хлібобулочними виробами.

Послугою ночівлі в Будинку нічного перебування терцентру «Берегиня» щодня користувалися 20 людей, троє безхатьків скористалися Пунктом обігріву та залишилися на ночівлю. Проведено заходи з соціальної інтеграції та реінтеграції, навчання та відновлення трудових і соціальних навичок, групові профілактичні та психокорекційні бесіди, індивідуальні психологічні консультації. За сприяння установи для 20-тьох безхатьків проведено два благодійні обіди, 11-тьох забезпечено продуктовими наборами, шістьох – речами. Здійснено вихід соціального патруля в місця можливого скупчення бездомних осіб в районі вул. Петропавлівська та вул. Герасима Кондратьєва, під час якого розповсюджено листівки з інформацією щодо Будинку нічного перебування. Виявлено безхатька, який відмовився від отримання соціальних послуг в умовах перебування в Будинку.

КУ «Центр учасників бойових дій» надано 493 послуги учасникам бойових дій і членам їхніх сімей. Проведено заходи культурно-виховного спрямування.

Ринок праці

Чисельність зареєстрованих безробітних, які станом на 27 жовтня перебували на обліку в Сумській філії Сумського обласного центру зайнятості, становила 1478 осіб (814 сумчан), з яких 508 осіб (379 сумчан) отримували допомогу з безробіття.

З початку року за сприянням служби зайнятості працевлаштували 2548 людей, з них зареєстрованих безробітних – 1930.

Чисельність безробітних, які проходили професійне навчання під замовлення роботодавця, становила 347 осіб.

Станом на 26 жовтня розірвано 109 трудових договорів між приватними підприємцями та найманими працівниками (укладені до 1 січня 2015 року).

До виконання суспільно корисних робіт залучили 1120 людей з-поміж зареєстрованих безробітних (у Сумах – 247 осіб).

На виконання громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру у 2023 році направлено 98 осіб з-поміж зареєстрованих безробітних.

Актуальна база вакансій станом на 27 жовтня налічувала 1023 одиниць: для робітників – 433, службовців – 509, для осіб, які не мають професії або займали місця, що не потребують спеціальної підготовки, – 81.