002.jpg

Відділ охорони здоров’я повідомляє про те, що Центри первинної медико-санітарної допомоги в достатній кількості забезпечені вакциною від правця.

Влітку, коли триває сезон робіт на полях та присадибних ділянках, дачах, небезпека заразитись збудником правця зростає.

Захворювання викликає бактерія, яка виробляє токсин, що вражає нервову систему. Передається при потраплянні забрудненого ґрунту до рани, через заражені предмети (наприклад, цвях у землі). Забруднення ґрунтів правцевою паличкою досить велике — від 60 до 95%. Людина заражається через забруднення при травмі, укусах тваринами, опіках тощо. Від людини до людини це захворювання не передається.

Головний його симптом — судоми на тлі постійного напруження скелетних м’язів. Симптоми можуть з’явитися протягом 3–21 дня після зараження. У разі появи перших симптомів, необхідно негайно звернутись до лікаря. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже 100%. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі — від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалого та загального стану його здоров’я.

Обробка рани антисептиками не може знешкодити бактерії.

Єдиний спосіб захистися від правця — вакцинація. У разі травмування під час роботи з землею, нещеплена особа має якнайшвидше звернутись до лікарів у поліклініку за місцем проживання або до травмпункту і вакцинуватись. Так само доведеться вакцинуватись, якщо відсутня інформація про вакцинацію, зроблені не всі щеплення або після останнього минуло понад п’ять років. В окремих випадках може знадобитись ще й введення протиправцевого імуноглобуліну.

У відповідності до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці двох, чотирьох, шести і 18 місяців (чотири щеплення). У віці шести і 16 років потрібна ревакцинація. Дорослим слід поновлювати щеплення від правця кожні 10 років. Для дітей старше семи років та дорослих використовується правцевий анатоксин в комбінації з антидифтерійним анатоксином (АДП-м анатоксин).
Для проведення щеплення необхідно звернутись до педіатра, терапевта чи сімейного лікаря і він детально проконсультує і направить до кабінету щеплень. І діти, і дорослі вакцинуються в комунальних закладах охорони здоров’я міста безоплатно. Центри первинної медико-санітарної допомоги забезпечені вакциною від правця в достатній кількості.