002.jpg

Петропавлівський (нині центральний) цвинтар розпочинається похованнями борців за встановлення радянської влади, розстріляних денікінцями в 1919 році. Збірні скульптурні портрети червоноармійця, робітника і жінки-більшовички створені сумським скульптором Федором Короваєм у 1977 році.

У центрі цвинтаря стоїть Петропавлівська церква, побудована в 1851 році у суворих формах класицизму. Поруч із церквою розташовані поховання сімейства Харитоненків – Івана Герасимовича, його дружини Наталії Максимівни, їх сина Павла Івановича та його малолітніх дітей – Гліба та Зінаїди. Надгробні пам’ятники виліплені з італійського мармуру відомим французьким скульптором II половини ХІХ століття Аристидом Круазі. Біля вівтарної стіни храму похований купець Дмитро Іванович Суханов. Такої шани він удостоївся за великі пожертвування на ремонт і оздоблення сумського кафедрального Спасо-Преображенського собору. На алеї навпроти розташовані поховання його рідних: дружини – Марії Михайлівни, що пожертвувала місту наприкінці ХІХ століття садибу на Псільській вулиці під Параскевський притулок для дівчаток-сиріт, Параски Дмитрівни (прийомної дочки Д. І. Суханова, котра рано померла від сухоти) і усиновленого Д. І. Сухановим його рідного племінника Миколи Олексійовича Суханова (чоловіка Параски). Йому належало продовжити меценатські справи свого названого батька, зокрема, завершити реконструкцію Сумського Спасо-Преображенського собору, яку Д. І. Суханов не довів до кінця (помер у 1890 році).

На території центрального міського цвинтаря розташовані поховання воїнів Війська Польського, померлих від ран у березні-червні 1944 у сумському військовому госпіталі. У 1972 році місцевий скульптор Федір Коровай створив виразний пам’ятник воїну Війська Польського в шинелі і конфедератці, з автоматом у руках.

З вулиці Сумської артбригади проглядається меморіальний майданчик з братськими могилами воїнів-визволителів Сум. Шестиметрова фігура скорботної Батьківщини-матері – робота сумського скульптора Анатолія Івченка. Місто звільняв Воронезький фронт, яким восени 1943 року командував прославлений радянський воєначальник Микола Ватутін. У напрямку Сум наступала 38-а Армія цього фронту в складі 167, 232 і 340 стрілецьких дивізій, яким згодом було присвоєне почесне найменування Сумських. На світанку 2 вересня 1943 року сумчани зустрічали своїх визволителів.

У наші дні вулиця Сумської артбригади – частина внутрішнього транспортного кільця, створеного для вивільнення центру міста від транзитних автомобілів. У східному, Харківському, напрямку на цій вулиці споруджений один із шести мостів через р. Псел, а в західному, Київському напрямку – ведеться будівництво надземного моста-естакади.