Кабінет Міністрів України ухвалив низку постанов, якими регламентовано перехід урядової програми «Доступні ліки» в адміністрування Національної служби здоров’я України.
Завдяки постановам Кабінету Міністрів від 27 лютого 2019 року «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів», «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію», «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань» уже у березні Національна служба здоров’я України (НСЗУ) розпочне підписувати договори з аптеками по всій країні, а з квітня запрацює електронний рецепт і НСЗУ почне оплати аптекам за програмою.
Перехід програми «Доступні ліки» до НСЗУ дозволить пацієнтам отримувати ліки за рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ, без прив'язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Відтак, програма стане ще доступнішою для пацієнтів.
Наприклад, якщо громадянин обрав сімейного лікаря, терапевта або педіатра не поряд з домом, а у сусідньому селі чи місті, тепер отримати ліки за рецептом він зможе в зручній для нього аптеці.
Ще одне нововведення — з квітня ліки за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна буде отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров’я. До цього часу в аптеках-учасницях програми буде встановлене спеціальне програмне забезпечення і вони підпишуть договори з Національною службою здоров’я.
Програма «Доступні ліки» розпочалась 1 квітня 2017 року і триває майже два роки. За час роботи програми в межах програми виписано понад 33 млн рецептів на понад 1,7 млрд грн. У 2019 році кількість рецептів виросла на 6 млн.
Зараз вже кожна третя аптека (всього 6000) увійшла в програму.
Програма показує і якісні зміни в показниках здоров’я населення. За перший рік роботи програми «Доступні ліки» кількість пацієнтів з нормалізованим цукром при діабеті 2 типу збільшилася на 6,5%. Кількість викликів швидкої допомоги з підозрою на інсульт чи інфаркт зменшилася на 4,2%. Майже на 6% менше українці викликали швидку через приступи бронхіальної астми. Всього на 17 000 менше викликів в 2017 році.