Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» визначено перелік видів державної допомоги сім`ям з дітьми.
Одним із видів такої допомоги є допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.
Отримувати допомогу можуть: один із батьків, усиновлювачів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які постійно проживають та здійснюють догляд за дитиною, хворою на один або декілька видів захворювань, станів встановлених Переліком тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, який визначений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1161. Державна допомога виплачується громадянам України, іноземцям або особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особам, яких визнано в Україні біженцями.
Допомога призначається з дня звернення на кожну хвору дитину в розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку та виплачується 6 місяців. У разі, коли в період виплати допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, або дитині встановлено інвалідність, така допомога виплачується до дня встановлення інвалідності. У 2025 році розмір допомоги становить:
• на дітей віком до 6 років – 5126 гривень
• на дітей віком від 6 до 18 років – 6392 гривні
Документи, які необхідно подати для призначення державної допомоги:
– заява законного представника дитини, що складається за формою, встановленою Мінсоцполітики;
– копія паспорту (з пред’явленням оригіналу) або іншого документа, що посвідчує особу законного представника дитини;
– документ, що підтверджує повноваження усиновлювача (копія рішення про усиновлення) опікуна, піклувальника (копія рішення про встановлення опіки), прийомних батьків, батьків-вихователів (копія рішення про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім’ї);
– копія свідоцтва про народження дитини (з пред’явленням оригіналу);
– медична довідка про захворювання дитини, видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу (форма первинної облікової документації № 080-3/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09.03.2021 № 407).
Зазначаємо, якщо працездатні батьки (опікуни, усиновителі) не працюють та отримують допомогу, період догляду за хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, зараховується до їх страхового стажу.
Довідково: в Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради станом на 01.03.2025 перебуває на обліку 72 отримувачі допомоги по догляду за хворою дитиною.
Консультації та роз’яснення надаються за телефонами: 788-888 (багатоканальний), 050-407-81-99, 050-407-80-02.