Надрукувати
Перегляди: 5825

Згідно положень статті 129 Конституції України однією з основних засад здійснення судочинства є обов’язковість судового рішення.

Відповідно до статті 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.

Само по собі судове рішення, яким було задоволено позовні вимоги позивача не може бути 100 % гарантією його виконання відповідачем. В такому випадку держава забезпечує примусове виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Порядок виконання рішення суду визначений Законом України «Про виконавче провадження».

Проте, перед тим як звертатися до державної виконавчої служби Міністерства юстиції України необхідно вчинити ряд дій які необхідні для примусового виконання рішення суду, таких як отримання виконавчого листа та сплату авансового внеску за примусове виконання рішення суду.

Виконавчий лист можливо отримати після набрання рішенням законної сили в суді який розглядав справу, звернувшись з відповідною заявою про видачу виконавчого листа до канцелярії суду.

Після отримання виконавчого листа необхідно звернутися із заявою про примусове виконання рішення суду до відділів державної виконавчої служби Міністерства юстиції України за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.

Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.

Виконання рішення, яке зобов’язує боржника вчинити певні дії, здійснюється виконавцем за місцем вчинення таких дій.

До заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати, а за рішенням немайнового характеру та рішень про забезпечення позову - у розмірі одного мінімального розміру заробітної плати з боржника - фізичної особи та в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

(Приклад 1 : рішенням суду з відповідача стягнуто 5 000 гривень, сума авансового внеску складатиме 100 гривень. Як було розраховано 100 гривень? 5 000 х 0,02% = 100).

(Приклад 2 : рішенням суду відповідача зобов’язано вчинити певні дії, в такому разі розмір авансового внеску залежить від статусу боржника, якщо боржник фізична особа сума внеску становить - 3723 гривень, якщо боржник юридична особа – 3723 х 2 = 7446 гривень. Як було розраховано суму 3723 гривень? Згідно статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальний розмір заробітної плати на 01.01.2018 року становить – 3723 гривень.)

Статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про:
1. стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;

2. обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

3. відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;

4. стягнення аліментів;

5. відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.

Звертаємо увагу на те, що рахунки відділів державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області по сплаті авансового внеску можна знайти на офіційному сайті управління юстиції: http://www.sumyjust.gov.ua/rahunki-vddlv-dvs.html.

Крім цього, у заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.

Після відкриття виконавчого провадження стягувач має право: ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.

Виконавчий лист може бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох років.

ЗАЯВА ПРО ПРИМУСОВЕ ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ СУДУ