006.jpg

На початку – статистика від лікарів-рабіологів. Так, у Сумській міській територіальній громаді зафіксовано: за 2021 рік – 695 звернень про надання допомоги, з яких – 48% покусів домашніми тваринами, 49% – безпритульними; за перше півріччя 2022 року зафіксовано 296 звернень, з яких 31% – безпритульні, 68% – домашні.

Укуси наносять переважно собаки та коти, але є випадки укусів миш, нутрій, щурів, свиней, кіз, їжаків, білок, летючих миш тощо.

Це свідчить як про неналежне утримання чи вигул власницьких тварин, а саме, особисту безвідповідальність господарів, так і про низький рівень обізнаності громадян, як правильно себе поводити із незнайомими домашніми й безпритульними тваринами.

Згідно із Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження», безпритульні тварини – це домашні тварини, що залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угруповання, здатні розмножуватися поза контролем людини.

Практичні поради у таких випадках.

  • Не заходьте на ті території, що охороняються собаками, без супроводу осіб, здатних контролювати її. Уникайте скупчення зграй, обходьте їх іншим шляхом. Не потрібно повертатися спиною, відвертати різко голову, дивитися пильно на тварину.
  • Якщо Ви зустрінете собаку разом з її господарем, то необхідно обов'язково запитати дозволу, перш ніж її гладити. Не робіть швидких метушливих рухів й не підходьте до собаки ззаду.
  • Найчастіше незнайомі собаки підходять для того, щоб обнюхати і піти далі у своїх справах. Тому Ви повинні залишатися спокійним, уникати прямого погляду в очі та ні в якому разі не бігти, оскільки, це інстинктивна реакція на небезпеку.
  • Ніколи не дражніть собаку, не чіпайте її миски, їжу, іграшки, місце відпочинку. Якщо собака йде із господарем, але без намордника й повідка, не робіть різких жестів в сторону власника, адже це може спровокувати захисну реакцію.
  • Інколи собака проявляє ігрову поведінку, яку непідготовленій людині складно відрізнити від агресивної. Якщо Ви не впевнені в намірах собаки, зберігайте спокій, не розмовляйте з нею та не провокуйте активними рухами.
  • Не годуйте чужих собак і не зачіпайте їх під час їжі або сну — вони можуть розгніватись. Ніколи не давайте собаці їжу з руки — він може ненароком вас вкусити за руку.

Коти — маленькі, гарненькі, лагідні тварини. Але й вони можуть бути небезпечні, адже вони мають гострі пазурі та зуби. Тому, щоб не отримати подряпини рук та обличчя і більш тяжкі травми, запам’ятайте такі правила:

  • не можна тягати кота за хвіст або спеціально наступати на нього;
  • не можна тягати кота за вуса і вуха;
  • не можна гладити кота проти хутра;
  • не можна лякати кота.

Укус кота набагато небезпечніший від укусу собаки, бо в слині кота містяться небезпечні для організму людини бактерії. При потраплянні їх у кров (навіть при подряпинах) у людини може виникнути складне запалення рани з підвищенням температури тіла до 40°.

Найважливіша порада!

Не існує агресивних собак, такими їх роблять люди. Ніколи не ображайте, не лупцюйте й не кидайте палицею у собаку! Виховуйте в собі та своїх дітях повагу, співчуття та відповідальність до братів наших менших!
Пам'ятайте: собака – чудовий компаньйон і єдина тварина у світі, для якої життя людини цінніше за своє власне!

 

З повагою, комунальне підприємство
«Центр догляду за тваринами»