004.jpg

Вірусний гепати А – актуальна проблема сьогодення. В Україні спостерігається різке підвищення показників захворюваності на цю інфекцію.

Крім Вінницької області, на території якої поширюється захворюваність населення на вірусний гепатит А, підйом цієї небезпечної інфекції вже зафіксували і на Івано-Франківщині. З середини жовтня в цій області  зареєстровано 8 випадків, серед них – 3 дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні в інфекційній лікарні з діагнозом гепатит А.

Територіальні органи МОЗ України на Івано-Франківщині констатують, що усі випадки захворювання поодинокі і зв’язку з загальним джерелом та між ними не встановлено. Отже епідемічна ситуація наразі там вважається контрольованою.

В Сумській області за 9 місяців поточного року зареєстровано 3 випадки ВГА, що на даний час не викликає занепокоєння. Здійснюється щоденний моніторинг стану захворюваності з метою своєчасного реагування у разі ускладнення ситуації. Разом з тим, нагадуємо про основні прояви та заходи профілактики вірусного гепатиту А.

Вірус гепатиту А досить стійкий у довкіллі: гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.

Шляхи інфікування через вживання забрудненої води або їжі, недотримання особистої гігієни; у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї; близькі контакти із хворою людиною.

Період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів зазвичай триває 14–28 днів. Найбільш розповсюджені симптоми захворювання: виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність; підвищення температури тіла; втрата апетиту; діарея (пронос); блювота; неприємні відчуття в животі; важкість у правому підребер’ї; потемніння сечі (до кольору пива); жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей.

Основні методи профілактики такі:

  • Дотримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
  • Пийте лише кип’ячену воду.
  • Добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням.
  • Не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.
  • Вакцинація. На ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А. Найвідоміша – вакцина Хаврикс для дорослих та для дітей від 2 років. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років).