Надрукувати
Перегляди: 23

Щороку в період лютий - травень в Україні активізується незаконна торгівля первоцвітами, що призводить до скорочення їхньої чисельності, а у випадку невеликих місць зростання – до повного зникнення окремих видів. Особливо потерпають підсніжник білосніжний, шафран Гейфелів, білоцвіт весняний, цибуля ведмежа (черемша), горицвіт весняний, конвалія травнева та інші рослини, частина з яких занесена до Червоної книги України.

З метою захисту первоцвітів щороку в цей період проводиться природоохоронна операція «Первоцвіт». Вона спрямована на запобігання збору, перевезення та торгівлі зникаючими рослинами, а також на підвищення екологічної свідомості громадян. До операції долучаються Державна екологічна інспекція України, Національна поліція, Державна лісова охорона, громадські організації та засоби масової інформації. Оперативна робота включає перевірки в місцях збору, транспортування та продажу первоцвітів, зокрема на ринках, вокзалах і в пунктах пропуску через державний кордон.

Варто пам’ятати: збирання та продаж рідкісних ранньоквітучих рослин – це не лише порушення законодавства, а й екологічний злочин. Попит породжує пропозицію, тому найкращий спосіб зберегти первоцвіти – це відмова від їх купівлі. Весняні квіти найкраще спостерігати в природному середовищі, де вони не лише прикрашають лісові галявини, а й виконують важливі екосистемні функції.

За порушення вимог природоохоронного законодавства передбачена адміністративна відповідальність. Відповідно до частин 1 і 2 статті 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф за незаконне придбання чи збут первоцвітів може становити від 510 до 1700 гривень, а у випадку рослин, занесених до Червоної книги України, – від 1700 до 3655 гривень із конфіскацією об’єктів рослинного світу. Крім того, за кожну незаконно зібрану рослину з Червоної книги України передбачена компенсація за її знищення.

Закликаємо громадян до відповідального ставлення до природи. Кожен з нас може зробити свій внесок у збереження унікальної флори України, відмовившись від купівлі первоцвітів та інформуючи про факти їх незаконного продажу. Бережімо природу разом, щоб і майбутні покоління могли милуватися весняним розмаїттям рідкісних квітів!