Надрукувати
Перегляди: 19

Напередодні весняного потепління необхідно згадати про неблагополучні наслідки контакту із природнім довкіллям. Висвітлені в соцмережах дані Центру громадського здоровья МОЗ України щодо ураженості населення Лайм бореліозом за 2023-2024 рр. свідчать про максимальну кількість виявлених хворих у Сумській (33,57-31,35 на 100 тис.), Полтавській (36,97-36,30 на 100 тис.), Київській (29,47-31,86 на 100 тис) та Черкаській (31,28-31,46 на 100 тис.) областях.

І хоча пік активності іксодових кліщів припадає на червень-липень, під час підвищення середньодобових температур на початку березня поточного року слід пам’ятати про можливість ураження людей інфікованими збудником бореліозу кліщами під час прогулянок та перебуванні в лісі, на присадибних ділянках, в місцях масового відпочинку .

У минулому році в Сумській об’єднаній територіальній громаді було уражено клінічно встановленим Лайм-бореліозм 224 особи, в тому числі 8 дітей. За даними офіційного веб-сайту ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» територія м.Суми та окремих населених пунктів Сумської об’єднаної територіальної громади лишається епідемічно неблагополучною за рівнем захворюваності на хворобу Лайма, адже показник ураженості населення Сумської ОТГ у 2024 році перевищував середній рівень в Україні в 3,9 рази, середньообласний рівень в 1,6 рази.

Напади кліщів зазвичай рееструються в природних біотипах селищ та міст, в приватних садибах, на дитячих майданчиках, в місцях масового відпочинку. Всього у межах регіону за 2024 рік зареестровано 324 випадки захворювання людей на хворобу Лайма. Найвищий рівень захворюваності при цьому, як і в попередні роки, мав місце серед населення Сумської ОТГ , що складало 69 % від загальної кількості захворілих, Зазначені факти викликають вмотивований неспокій та свідчать про те, що природньоосередкові інфекційні хвороби є реальною проблемою для адміністративних центрів із розвинутою інфраструктурою.

Нагадаємо особливості зазначеної небезпечної інфекційної хвороби та шляху і заходи щодо її профілактики. Хвороба Лайма (системний кліщовий бореліоз, хронічна мігруюча еритема, кліщова еритема) - природно-осередкова трансмісивна хвороба, яка спричиняється бореліями ( Borellia burgdorferi ) та супроводжується мігруючою кільцеподібною еритемою, гарячкою, ураженням центральної і периферичної нервової системи, серця і великих суглобів.Природним резервуаром борелій є дикі та деякі свійські тварини (гризуни, олені, птахи, кішки, собаки, вівці, велика рогата худоба), які виділяють збудника з сечею. Механізм передачі інфекції трансмісивний. Зараження відбувається переважно влітку (травень - серпень) через укус пасовищного кліща роду Ixodes . Природна інфікованість кліщів досягає 30-60 %, можлива трансоваріальна передача інфекції. Природні осередки бореліозу зустрічаються в США, Австралії, в країнах Європи, в Сибіру. За рівнем щорічної захворюваності хвороба Лайма займає одне з перших місць серед природно-осередкових інфекцій. Інкубаційний період від 3 до 35 діб. Захворювання починається гостро з гарячки, ознобу, головного болю, міалгій, артралгій, катаральних явищ з боку верхніх дихальних шляхів та диспепсії. Типовою ознакою початкового періоду хвороби є поява на шкірі в місці недавнього укусу кліща (ділянка шиї, талії, сідниць, стегон) кільцеподібної еритеми, яка поступово збільшується (до 60- 70 мм в діаметрі), має блідо-ціанотичний центр і підняті яскраво-червоні краї. Іноді хвороба Лайма перебігає без кліщової еритеми, з неврологічними, серцево-судинними, ревматичними проявами. Такий перебіг частіше спостерігається у дітей. Діагностика в ендемічних районах ґрунтується на клінічних даних - появі одного або декількох симптомів після укусу кліща.Лікування проводять в умовах інфекційного стаціонару.

Профілактика та заходи в осередку. В ендемічній місцевості застосовують індивідуальні засоби захисту від кліщів, проводять акарицидні заходи. Очевидно,що найкращою профілактикою є уникати укусів кліщів. У скелястих і сухих місцевостях немає кліщів, і в таких місцях немає жодної небезпеки. У вологих місцевостях кліщі добре розвиваються в траві. Під час прогулянок по такій місцевості слід йти посередині стежки та носити довгі штани (світлі, щоб було легше ідентифікувати кліщів), заправлені в шкарпетки. • Шкіру необхідно щодня оглядати і видаляти кліщів Прикріпленого кліща потрібно механічно видалити, потягнувши прямо за допомогою пінцета або прокочуючи його під змоченим кінчиком пальця. Потрібно уникати відривання прикріплених кліщів, оскільки окремі частини можуть залишатися в шкірі та викликати гнійну інфекцію. Ці залишки в результаті вийдуть спонтанно разом із виділеннями з рани. На даний момент метод, за допомогою якого видаляли кліща, не розглядається як фактор впливу на ризик зараження борелією. Прикріпленого кліща необхідно виявити і видалити протягом першого дня, з часом ризик зараження збільшується. У багатьох місцях, включно з Фінляндією, було проведено дослідження з використанням вакцин проти Borrelia burgdorferi. Поки що розробка практичної вакцини не була успішною.

Найголовнішим засобом від покусів кліщів звичайно є підібраний для прогулянки одяг,який надійно закриває тіло людини. У цьому сенсі шорти для походу в ліс не можуть бути предметом вибору .Краще всього використовувати довгі брюки з гумками внизу,щоб кліщ не міг залізти під штанину. Верхній одяг для тулуба теж повинен бути з довгими рукавами та гумками.Намагайтеся одягатися водяг світлих кольорів,на поверхні якого кліщі будуть більш помітними.Із взуття найбільш прийнятними є чоботи або високі черевики,куди можна закласти штанину.Обов’язковим є і головний убор(кепка або хустка).Оптимально для лісових прогулянок підійде енцефалітний костюм.Проте наявність захисного одягу не забезпечує тотального захисту від ураження кліщами.Необхідно оглядати тіло кожні 15-30 хвилин,особливо шию, пахви,пах,вушні раковини.Найчастіше саме на цих ділянках тіла із тонкою шкірою паразитують кліщі Захисний одяг, а також відкриті ділянки тіла потрібно обробити спеціальними речовинами. Сьогодні існує кілька груп спеціальних захисних засобів від кліщів.Репеленти – речовини, що відлякують кліщів. Практично у всіх відомих репелентах міститься речовина діетілтолуамід. Цей засіб можна наносити на одяг, а також відкриті ділянки тіла (на коліна, щиколотки і груди). При контакті з репелентом кліщ починає йти в протилежну сторону і в кінцевому підсумку покидає тіло. Одяг, оброблена репелентами, зберігає захисні властивості до 4-5 діб. Перед тим, як наносити засіб, уважно читайте інструкцію!Акарицидні засоби – речовини, що вбивають кліщів. До складу акарицидних препаратів входять нервово-паралітичні речовини, при контакті з яким у кліща виникає параліч кінцівок, і він падає з одягу. Акарицидні засоби від кліщів токсичні для людини, і тому наносити їх можна тільки на одяг, але не на відкриті ділянки тіла.Комбіновані засоби. До складу комбінованих засобів від кліщів входять як діетілтолуамід, так і альфаметрін (нервнопаралітіческого компонент). Наносити такі кошти можна тільки на одяг.

Поряд із вищевикладеним ефективними є профілактичні заходи із знищення комарів та кліщів на територіях заміських оздоровчих таборів для відпочинку дітей не пізніше 20 діб до їх відкриття; на пришкільних територіях,в санаторіях та місцях масового відпочинку, з проведенням розчистки територій від чагарників,бур’янів та сухого листя,які служать місцями виплоду кліщів. Специфічна профілактика хвороби Лайма в даний час не розроблена. Заходи неспецифічної профілактики аналогічні таким при кліщовому енцефаліті.

Якщо кліщ все-таки вчепився, краще видаліть його в лікувальному закладі. Адже інфікування може статися через неправильне видалення паразита, коли його ненароком причавити. Вдаватися до самопорятунку можна лише у крайньому разі.Кліща видаляйте пінцетом із тупими чи заокругленими кінцями. Перед цим шкіру обробіть будь-яким антисептиком. Необхідно захопити кліща пінцетом якомога ближче до шкіри і обережно тягнути його вертикально вгору. Після цього шкіру повторно змастіть антисептиком.Якщо немає пінцета, можна витягти кліща руками, одягнувши гумові рукавички, або захистивши пальці бинтом. Після цього обов’язково помийте руки з милом або обробіть антисептиком.Якщо немає інструментів, то можна видалити кліща петлею із грубої нитки. При цьому кліщ захоплюється якомога ближче до шкіри і акуратно витягується.Видалення кліща необхідно проводити з обережністю, не здавлюючи його тіло, оскільки при цьому можливе видавлювання вмісту кліща разом із збудниками хвороб в ранку. Важливо не розірвати кліща при видаленні ‒ залишена в шкірі частина може викликати запалення і нагноєння.Якщо при витяганні кліща відірвалася його головка, яка має вигляд чорної крапки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють головку стерильною голкою (попередньо простерилізованою на вогні), так, як ви видаляєте звичайну скалку.

Після того, як ви витягли кліща, варто відвідати інфекціоніста. Але якщо такої можливості немає, треба спостерігати за місцем укусу протягом трьох тижнів. Якщо з’явилася кільцеподібна еритема ‒ слід одразу ж звернутися до лікаря. Кільцеподібна еритема ‒ типовий первинний прояв бореліозної інфекції. Це почервоніння шкіри, яке з’являється навколо місця укусу кліща і поширюється від нього у вигляді кола, діаметром щонайменше 4–5 см. Чітко навколо місця укусу. Якщо ви помітили щось схоже, але в іншому місці, слід також звернутися до інфекціоніста. Вас міг вкусити інший кліщ, ви просто цього не помітили.

Будьте здорові!