002.jpg

Літо 1943-го. Перед радянськими військами завдання – блискавично оволодіти портовим містом Новоросійськ, обійти з півдня Таманське угрупування німців і знищити всю систему оборони ворога на Кубані.

Пізно ввечері 9 вересня катери групи прориву атакували вогневі точки фашистів на молах, підірвали сіткові загородження. Слідом за ними катери під командуванням капітан-лейтенанта Африканова на повному ходу увірвались в порт. Німці зустріли їх сильним артилерійським вогнем.

Тоді командир групи повів катери, притискуючи їх до молу, так ворог не зміг вести прицільний вогонь. Удар торпедами – і батареї гітлерівців злетіли в повітря. Катери понеслись вздовж причалів, знищуючи вогневі точки ворога.

Сміливі та раптові дії чорноморців, підтримані артилерією та авіацією, забезпечили успішну висадку великого десанту. 16 вересня Новоросійськ було визволено.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 18 вересня 1943 року за виняткову мужність і відвагу в боях за визволення Новоросійська капітан-лейтенанту Олексію Африканову присвоєно звання Герой Радянського Союзу.