На виконання рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 08.10.2024 № 725 проведено Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на кращу проєктну пропозицію меморіального скверу з увічнення пам’яті загиблих захисників України проти збройної агресії російської федерації по вулиці Героїв Сумщини в місті Суми.
Тема конкурсу: створення проєктної пропозиції меморіального скверу з увічнення пам’яті загиблих захисників України проти збройної агресії російської федерації по вулиці Героїв Сумщини в місті Суми. Меморіальний сквер включає розміщення просторової композиції з увічнення пам’яті загиблих захисників України, жителів міста Суми, проти збройної агресії російської федерації з елементами благоустрою території.
До організатора конкурсу подано 7 конкурсних проєктів творчих колективів з міст Києва, Львова (2 проєкти), Вінниці, Луцька, Суми і Лебедина, які були розглянуто на засіданні журі. Було оцінено кожну із поданих проєктних пропозицій щодо відповідності їх меті та завданню конкурсу, критеріям оцінки, внесеним до програми та умов конкурсу.
В роботі журі приймали участь Римма Бикова – заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради; Олександр Чижевський – Президент Національної спілки архітекторів України (далі – НСАУ); Анна Кирій - заступник голови правління Архітектурної палати НСАУ; Ганна Бондар - заступник голови Конкурсної комісії НСАУ, Народний депутат України (Голова журі конкурсу); Андрій Кривцов – начальник управління архітектури та містобудування - головний архітектор Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (далі – Департамент); Борис Бурячков - заступник голови правління Сумської обласної організації НСАУ; Олександр Фролов - начальник відділу генерального плану та архітектурного планування управління архітектури та містобудування Департаменту; Іван Гапоченко - голова правління Сумської обласної організації Національної спілки художників України.
За пропозицією комунальної установи «Центр учасників бойових дій» Сумської міської ради до складу журі зазначеного конкурсу було включено членів сімей загиблих захисників України: Олену Вдовіну та Наталію Кохану.
На виставці розміщено конкурсний проєкт за № 070125 (авторський колектив у складі Олексія Антонця, Олександра Антонця, Олега Кохана), який став переможцем за виконання всіх визначених в програмі та умовах конкурсу вимог, а саме: відповідність меті та завданню конкурсу, професійну просторову інтеграцію об’ємних складових меморіального скверу в існуючу містобудівну ситуацію, унікальність та художню виразність ідеї. За символічну ідею, філософію існування всіх об’єктів в просторовій композиції, композиційну єдність ансамблю та співрозмірність масштабів об’ємних складових меморіального скверу в оточуючому середовищі. За можливість видового сприйняття меморіального скверу з різних видових точок, оглядовість її об’ємних складових усередині скверу, за якість форм та матеріалів, можливість реалізації технологій та рішень в сучасних умовах, етапність реалізації проєктного рішення, якісний компроміс розміру інвестицій до проєктних рішень.
Далі розміщено конкурсний проєкт за № 102030 (авторський колектив у складі Сергія Адаменка, Катерини Прокоф’євої), якому присуджено другу премію за композиційну єдність ансамблю та співрозмірність масштабів об’ємних складових меморіального скверу в оточуючому середовищі.
За ним розміщено конкурсний проєкт за № 001652 (фірма Guess Line Architects, авторський колектив у складі Андрія Лесюка, Михайла Когута, Ігоря Когута, Катерини Іващук, Ярослава Іваськів, Єгора Перепелюка, Юлії Захарко), якому присуджено третю премію за якісний компроміс розміру інвестицій до проєктних рішень та композиційну єдність ансамблю та співрозмірність масштабів об’ємних складових меморіального скверу в оточуючому середовищі.
На виставці розміщено інші проєкти, які брали участь у конкурсі:
- за № 238238 (авторський колектив у складі Данила Ящука та Люсінє Каладжян);
- за № 179652 (авторський колектив у складі Андрія Голуба, Катерини Коляди та Анни Шаповал);
- за № 171306 (автор Ольга Федорчук);
- за № 197303 (авторський колектив у складі Олександра Андялошія, Олени Гнєзділової, Михайла Довганя).