0010.jpg

Головна мета, ідея і концепція проекту «Пам'ятник цукру»

Урок історії

Всі сумчани знають про сім'ю Харитоненко з самого дитинства. Засновник родини Іван Герасимович Харитоненко розумом, працею, наполегливістю створив так звану «світову імперію цукру» з центром у м. Суми. Між іншим, він був не тільки великим комерсантом, але й великим меценатом. Розвиваючи свій цукровий бізнес, Іван Герасимович перебудовував і місто. Перебудовував за власні кошти, вкладаючи в його розвиток частину прибутку своєї імперії. Його внесок у духовне, культурне та суспільне життя невеликого провінційного містечка став запорукою стрімкого розвитку Сум на століття вперед. Вдячні Суми відзначили свого покровителя встановленням пам'ятника на честь Почесного громадянина м. Суми Івана Герасимовича Харитоненка. Незважаючи на все, що судилося витримати місту, - пам'ятник і сьогодні прикрашає головну його Покровську площу, проте, імперія цукру переживає не найкращі свої часи. Сьогодні в Сумах не виробляється цукор.

Урок пам'яті

У своєму проекті «Пам'ятник цукру» ми хотіли закласти ідею доленосної ролі цукру і високої пошани бізнесмену-меценату. Для цього ми вибрали формальний стиль, щоб у кожен елемент нашої скульптури закласти ідею і значення, щоб пам'ятник став символом.

Колись цукор виробляли у вигляді великих пресованих кубиків. Ми також вирішили скласти скульптуру з кубів, використовуючи для цього камінь вапняк розміром 48 х 48 х 48 см. Цей камінь ми обрали невипадково. Вапняк в слов'янській міфології вважається енергетичним каменем, з якого будували церкви і робили культові скульптури. Але це має бути не просто куб, а Пам'ятник цукру як символічний постамент для майбутніх Харитоненко.

Урок слави

Ми відштовхнулися від модуля сходинок розміром 15 см, які по спіралі ведуть на вершину постаменту. Спіраль символізує поштовх до постійного розвитку та вселяє надію на відновлення і відродження цукрової індустрії в Сумах, відродження кращих традицій меценатства. Модуль сходинки створюють пам'ятник розміром 2,4 х 2,4 х 2,4 м. Куб символізує всесвіт, стабільність. Вершина постаменту символізує високий статус людини, який своєю працею вихваляє і перебудовує Суми, наслідуючи гасло родини Харитоненків «Трудом прівозношусь». Таким чином, проект має ідейно-виховне навантаження. На День Міста на вершину п'єдесталу урочисто будуть сходити сумчани - і школярі, і люди старшого покоління, які своїм внеском звеличують рідне місто.

У будні та свята кожен з нас зможе по сходинках зійти на вершину постаменту, щоб отримати наснагу та натхнення, а можливо, і представити себе на вершині доброї слави.

Урок пошуку

Вийняті куби ми пропонуємо розмістити в самих несподіваних куточках міста, що створить відповідну інтригу і додасть скульптурі інтерактивну і туристичну функцію. Відвідати центр Сум і пройтися «цукровим маршрутом», дізнавшись закодоване скульптурою словосполучення (Код Сум) має бути надзвичайно цікавою туристичною подорожжю.

Урок на майбутнє

Ще одним елементом скульптури буде металевий куб. Сам куб зроблений з металу порізаних цукрових заводів. З часом іржа з цього куба буде стікати вниз по скульптурі, символізуючи плач за бездумно зруйнованими заводами.

Резюме ідеї проекту

Створивши «Пам'ятник цукру», ми хочемо привернути увагу Сум до славної історії свого міста, створеної працею видатних людей, і закласти велику виховну ідею для молоді. Сподіваємося, що «Пам'ятник цукру» стане справжнім символом працьовитих і талановитих Сум.