Надрукувати
Перегляди: 12842

Дитина – велике щастя для кожної матері, велика цінність для нашої країни.

Тому в 1995 році Міністерство охорони здоров’я України розробило першу Програму «Підтримки грудного вигодовування». В 1998 році створено навчально-методичний Центр підтримки грудного вигодовування МОЗ України на базі Національної державної спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ». З 2006 року діє нова Програма підтримки грудного вигодовування дітей в Україні на 2006 – 2010 роки.

Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди успішно впроваджує принципи грудного вигодовування і доброзичливого ставлення до дитини. В лікарні створюються умови для максимально комфортного перебування дитини і матері. Заклад акредитований на звання «Лікарня, доброзичлива до дитини».

Чому ж держава так піклується про грудне вигодовування?

Тому, що грудне вигодовування дитини є «золотим стандартом» фізіологічного росту і психоемоційного розвитку немовлят, формування психоемоційної єдності з матір’ю, імунобіологічного захисту організму дитини профілактики інфекційних та алергічних захворювань, збереження життя маленького громадянина нашої держави.

Найбільш уразливим і важливим періодом для немовляти в пристосуванні до позаутробних умов проживання, безумовно, є перші години, дні та місяці життя. Саме в цьому періоді малюк є найбільш незахищеним від оточуючого середовища. Його фізичний, психомоторний та розумовий розвиток, насамперед, залежать від харчування, догляду та виховання. Особливо важливе значення має харчування. І тільки материнське молоко є найкращою та ідеальною їжею для новонародженого, створеною самою природою.

Грудне молоко – ідеальна їжа для новонародженого - натуральна, стерильна, тепла. Ця їжа:

Від чого залежить тривала і стійка лактація, успіх грудного вигодовування в цілому?

Практично кожна жінка спроможна годувати свою дитину грудьми тривалий час. Для цього треба виконувати певні умови. Головними з них є:

Як правильно годувати грудьми?

Одним із вирішальних чинників успіху лактації є також забезпечення відповідного положення дитини біля грудей та правильної техніки грудного вигодовування. Наслідками неправильного годування грудьми може бути:

Щоб годування було приємним і легким, треба зайняти зручне положення (лежачи або сидячи з опорою для спини), ви маєте бути розслабленою і добре бачити обличчя дитини. Дитина також повинна мати можливість вивчати ваше обличчя, особливо очі. Найкраще годувати дитину оголеною, щоб вона максимально контактувала з вашим тілом. Пам'ятайте, якщо немовля туго сповите, правильне прикладання до грудей неможливе. Дитина повинна вільно рухатися під час смоктання, проявляти свої емоції, реакції. Вільне сповивання без обмеження рухів сприяє правильному розвитку кістково-м'язової системи, суглобів, формує потребу дитини в грудному молоці для відновлення енергії.

В якому б положенні ви не годували (сидячи або лежачи), потрібно дотримуватися таких основних правил:

Годуєте? Дотримуйтеся гігієни!

Годування грудьми вимагає від вас виконання певних гігієнічних заходів. Потрібно підтримувати чистоту тіла, щоденно приймати душ, змінювати білизну. Особливо важливо ретельно мити руки з милом перед кожним годуванням. Разом із тим, часте (до і після годування) миття грудей, особливо з милом, непотрібне, бо воно призводить до видалення з ареоли природної пом'якшувальної змазки, а також відбувається пересушування шкіри ареоли і сосків та утворення тріщин.

Ви з малюком вдома

Щоб забезпечити тривале і успішне грудне вигодовування, з перших днів після повернення додому з пологового будинку, потрібно дотримуватися наступних правил:

Оптимальним вважається винятково грудне вигодовування дитини протягом перших 6 місяців (вона отримує лише грудне молоко і ніякої чужорідної їжі, навіть води), так як при достатньому об'ємі лактації, раціональному харчуванні жінки, материнське молоко повністю забезпечує фізіологічні потреби дитини перших шести місяців життя.

Якщо молока не вистачає

Практично кожна здорова жінка може повністю забезпечити потребу своєї дитини в молоці. І все-таки бувають ситуації, коли материнського молока немовляті не вистачає.

В такому випадку дитя стає неспокійним, часто плаче, не витримує інтервали між годуваннями чи навпаки – почувається в'ялим, апатичним. Малюк погано набирає вагу, рідше мочиться (менше 7 разів на добу), а сеча має інтенсивно-жовте забарвлення, випорожнення щільні 1 раз на добу або навіть 1 раз на 2-3 доби.

Ситуації, коли у матері не вистачає молока, можуть виникнути в будь-який період лактації. Це трапляється в перші дні після пологів, коли молоко продукується не достатньо швидко, а часом – і в більш пізні терміни лактації (так званий «лактаційний криз» й «голодний криз»).

Ваше харчування — в центрі уваги

Для того, щоб лактація була повноцінною, ви повинні правильно харчуватися.

Період годування груддю не потребує дотримання спеціальних дієт. Тим не менше, необхідно пам'ятати, що на продукування молока ваш організм використовує свої внутрішні ресурси. Тому харчування повинно бути достатньо калорійним і збалансованим за складом всіх харчових речовин: білків, незамінних амінокислот, жирів, незамінних жирних кислот, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей і мікроелементів.

Необхідно також звернути увагу на питний режим: він повинен бути достатньо об'ємним, але не надмірним. Як правило, жінка, яка годує, відчуває комфорт при щоденному вживанні близько 2 л рідини (з урахуванням всіх видів пиття – чай, компот, фруктові соки, молоко, овочеві відвари, настої).

Зрозуміло, що недопустимо в період годування груддю вживати алкогольні напої, каву або міцний чай. Потрібно уникати дуже жирної, гострої та копченої їжі.

В будь-яку пору року щоденний раціон повинен містити багато овочів, фруктів, зелені, ягід (свіжих чи свіжозаморожених), соків чи вітамінізованих напоїв промислового виробництва для жінок, які годують.

Лактаційний криз

У багатьох жінок, які годують (практично у 2/3), через 1-1,5 місяця після пологів спостерігається короткочасне зменшення об'єму лактації, що супроводжується відсутністю відчуття припливу молока (лактаційний криз). У деяких жінок такі кризи відбуваються кілька разів. Якщо лактаційний криз своєчасно не розпізнати і не прикласти зусиль для збільшення лактації, то результатом, як правило, буде швидке згасання лактації і раннє переведення дитини на штучне вигодовування. Разом із тим, спостереження показують, що лактаційний криз – явище цілком оборотне, і при правильній тактиці об'єм молока швидко відновлюється. Золоте правило – якомога частіше прикладайте дитину до грудей!

Голодний криз

Часом виникає на 3, 6 і 12 тиждень лактації. Поява такого кризу пов'язана з особливостями процесу росту дитини. Коли інтенсивність росту збільшується, потреба в материнському молоці зростає і тому не забезпечується фактичним об'ємом лактації.

Голодний криз – явище також оборотне. В разі дотримання правильної тактики, молочні залози матері відповідають на зростаючу потребу в молоці збільшенням його продукування, отже, через кілька днів знову встановлюється динамічна рівновага між потребою в молоці та його виробленням.

Не поспішайте догодовувати молочною сумішшю!

Ви маєте прикласти всі зусилля для того, щоб збільшити об'єм лактації. Для цього потрібно:

Ці поради досить легкі у виконанні і дають дуже хороший результат – як правило, через декілька днів об'єм продукованого молока помітно збільшується, що дозволяє продовжити радість годування грудьми ще на кілька місяців. Додатково можна також включити в свій раціон продукти харчування та відвари трав, чайні напої, що мають лактогенні властивості.

Догодовування молочними сумішами

Якщо ж, незважаючи на всі ваші зусилля, грудного молока дитині не вистачає, порадьтеся зі своїм лікарем стосовно догодовування малюка молочними сумішами. Таке вигодовування називатиметься змішаним. Однак, потрібно підкреслити, що навіть невелика кількість материнського молока - набагато краще, ніж його повна відсутність. Тому зробіть усе можливе, щоб молоко у вас не зникло.

Заступник головного лікаря Сумської міської дитячої клінічної лікарні Валентина Сай