006.jpg

До уваги пасажирів громадського транспорту!

У автобусах, що працюють на постійних міських маршрутах в режимі маршрутного таксі, перевозиться один (два) пасажир (пасажири) пільгової категорії (за наявності вільних місць для сидіння) відповідно до переліку, який обов’язково має бути оприлюднений у салоні автобуса:

інваліди І групи;
учасники та інваліди бойових дій;
учасники Великої Вітчизняної війни;
члени сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій;
громадяни, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи І категорії;
інваліди по зору;
діти - сироти;
інваліди з дитинства;
діти до 7 років у супроводі дорослих.
У тролейбусах і автобусах комунальної форми власності пасажири пільгових категорій перевозяться без обмежень.

Пасажири при використанні права пільгового проїзду в усіх видах міського пасажирського транспорту зобов’язані пред’являти водієві або кондукторові посвідчення, що дає право на такі пільги згідно із чинним законодавством.

Збільшена кількість пільгових місць (переглянути перелік маршртуів)
Перелік пільгових категорій для проїзду у маршрутних таксі:

ПП «СОГОР» (маршрути №№ 4, 12, 20, 22, 60) вартість проїзду дітей до 10 років - 1 грн., в разі пред’явлення учінівського квитка;
ФОП ОВСЯНКО Н.Є.(маршрут № 11) безкоштивний проїзд дітей до 10 років;
ПП «КОМПОЛ» (маршрут № 7) вартість проїзду дітей до 10 років протягом навчального року - 1 грн., в разі пред’явлення учінівського квитка;
ФОП ОЛІЙНИК А.Г.(маршрути №№ 9, 21) безкоштивний проїзд дітей до 10 років в разі пред’явлення учінівського квитка;
ФОП ОЛІЙНИК А.Г.(маршрут № 17А) проїзд учнів початкових класів за 50% вартості в разі пред’явлення учінівського квитка;
ПП «ЗАПОРОЖЕЦЬ О.В.» (маршрут № 3, 19) вартість проїзду дітей до 10 років протягом навчального року - 1 грн., в разі пред’явлення учінівського квитка;
ТОВ «Сумипастранс» (маршрути №№ 1, 14, 15, 16, 18, 23, 52, 56, 61) вартість проїзду дітей до 10 років протягом навчального року - 1 грн., в разі пред’явлення учінівського квитка.

Український інститут національної пам’яті зібрав запитання, які найчастіше ставлять у зв’язку із ухваленням декомунізаційних законів, і підготував стислі відповіді на них.

1. Навіщо потрібно перейменовувати вулиці?

Цього вимагає Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки». Обидва ці режими знищили в Україні від 14 до 16 мільйонів людей. Цей закон стверджує: будь-які тоталітарні практики неприйнятні для Української держави. Убивати людей не можна ані з класових, ані з расових, ані з будь-яких інших причин.

Україна ніколи не збудує заможного та спокійного майбутнього без подолання спадщини тоталітарного минулого. Бо тоталітаризм і добробут – несумісні. Тож перейменування назв вулиць, пов’язаних із комуністичним режимом, – обов’язкова умова того, щоб у нашій державі відбулися позитивні суспільні перетворення. Подібний шлях декомунізації пройшла більшість посткомуністичних країн Центральної і Східної Європи.

«Залишити усе як є» з комуністичними назвами було б непослідовно: бо з одного боку засуджуємо нелюдські режими, а з другого – уславлюємо його символи чи імена його провідних діячів у назвах населених пунктів, вулиць, парків, досі зберігаємо їм пам’ятні знаки та пам’ятники. Ці символи тоталітарних режимів, а також такі елементи їх пропаганди мають бути усунені з громадського простору. І це тільки незначна частина роботи із подолання тоталітарного минулого. Україна потребує потужної модернізації. А модернізацію неможливо здійснити на тоталітарних цінностях.

2. Чи правда, що декомунізаційні закони забороняють комуністичну та нацистську ідеологію та символи?

Ні, неправда.

Ані ідеологію, ані символи неможливо заборонити, як неможливо заборонити минуле. Воно було таким, яким було. Закон ЗАСУДЖУЄ тоталітарні режими, які виросли на фундаменті цих ідеологій, як нелюдські, та забороняє ПРОПАГАНДУ їх символів. Пропаганда ідеології та символів комуністичного та нацистського тоталітарних режимів визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв комунізму і нацизму та забороняється.

3. Чи можна НЕ перейменовувати вулицю, село або місто?

Ні, не можна.

Якщо назва підпадає під дію Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки», вона має бути обов’язково змінена. Закон тут не передбачає жодних винятків. Ані збори громадськості, ані орган місцевого самоврядування не може своїм рішенням таку назву залишити. Це буде порушенням закону. А відтак – відповідальність згідно з чинним законодавством аж до кримінальної (ст. 4361 Кримінального кодексу України).

Натомість місцева громада має цілковиту свободу у виборі будь-якої нової назви замість комуністичної або ж може повернути історичну. Це абсолютне право жителів села або міста. Однак, у новій назві також не може бути пропаганди тоталітарних режимів або їх діячів.

Отже, не може бути предметом обговорення «перейменовувати, чи не перейменовувати» назву, що пов’язана із пропагандою тоталітарного режиму. Предметом громадського обговорення може бути ТІЛЬКИ питання вибору НОВОЇ НАЗВИ.

4. Чи можна перейменувати Дніпропетровськ на Дніпропетровськ на честь Дніпра і Святого Петра, Іллічівськ – на Іллічівськ на честь Святого Іллі, а Котовськ – на Котовськ на честь котиків?

Ні. Треба вести чесний діалог щодо минулого. Такі ігри та хитрощі навколо кривавої спадщини тоталітаризму є блюзнірством і наругою над пам’яттю мільйонів його жертв.

Відмова від старої назви передбачає повернення історичної або знайдення нової, а не винайдення нового обґрунтування старої. Нова назва не має бути співзвучна зі старою, що пов’язана із тоталітарним режимом. Приміром, не можна залишити не перейменованою вулицю Жовтневу, бо вона, мовляв, тепер буде названа на честь «теплого місяця осені». Ця назва насправді уславлює більшовицький переворот - «Великий Жовтень»/Жовтневу революцію.

Також перейменування мають відбуватися згідно з чинним правописом. Наприклад, місто на честь Cвятого Іллі мало б називатися Іллівськ, а Іллічівськ – похідне від Ілліча – більшовицького вождя Леніна.

5. А якщо місцева влада відмовиться перейменовувати населенні пункти або вулиці, що підпадають під дію закону?

Нічого з цієї затії не вийде: у законі передбачені запобіжники такому саботажу на місцевому рівні (про це докладніше – у питаннях 6 та 7).

Якщо місцеві ради не виконають вимоги закону – вулиці в населених пунктах перейменують облдержадміністрації, а комуністичні назви міст і сіл – змінить Верховна Рада України.

6. Як має відбуватися перейменування вулиць, провулків, проспектів, парків в містах і селах?

Перший крок – проведення громадських обговорень нових назв, що мають замінити тоталітарні.

До 21 листопада 2015 року місцевим радам слід ухвалити рішення щодо перейменування конкретних вулиць, провулків, площ, які потрапляють під дію декомунізаційного законодавства. Якщо ж місцева влада такого перейменування не здійснить до 21 листопада 2015 року – це зобов’язаний зробити своїм рішенням сільський, селищний чи міський голова протягом наступних трьох місяців. Тобто - до 21 лютого 2016 року.

Якщо й до цієї дати й сільські, селищні чи міські голови не впораються із цим завданням – право перейменовувати переходить до облдержадміністрацій. Голова ОДА зробить це своїм розпорядженням.

До літа 2016 року будуть змінені всі назви, пов’язані із тоталітаризмом. Але процедури прописані саме так, щоб дати якомога ширші права громадам самим визначитися, як саме будуть перейменовані їхні населені пункти, їх вулиці і площі.

Центральна влада не нав’язує директивно, на які саме мають бути змінені тоталітарні назви, тільки встановлює обмеження, яких точно не може бути.

Список таких назв разом із біографічними довідками діячів тоталітарного комуністичного режиму розміщений і постійно оновлюється на офіційному сайті Українського інституту національної пам’яті - www.memory.gov.ua.

7. Як відбуватиметься зміна назв міст і сіл, які названі на честь подій або людей, пов’язаних із комуністичним тоталітарним режимом?

Від 21 травня до 21 листопада 2015 року мають тривати громадські слухання щодо зміни назви такого населеного пункту. Ці слухання організовує місцева рада, а за їх результатами – ухвалює рішення щодо повернення населеному пунктові історичної, докомуністичної, назви або ж про надання нової.

Свої пропозиції щодо зміни назв населених пунктів місцеві ради до 21 листопада 2015 року подають до Верховної Ради України. Якщо ж котрась місцева рада не подасть таких пропозицій – рішення про перейменування ухвалить Верховна Рада України, на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам’яті.

Нові назви міст і сіл парламент затверджує протягом трьох місяців.

До 21 лютого 2016 року всі комуністичні назви міст та сіл будуть змінені. Це стосується також окупованих територій на Сході та в Криму.

8. Чи всі назви, що з’явилися у радянські часи, мають бути змінені?

Ні, більшість назв залишаються без змін.

Наприклад, у Слов’янську з 680 вулиць під дію закону підпадають майже 130, тобто близько 19%. У Вінниці з 840 вулиць треба змінити назви близько 140, тобто 16%. У Харкові з 2700 назв вулиць, провулків, проспектів і майданів під дію декомунізаційного законодавства підпадають приблизно 285 назв, тобто трохи більше як 10%.

Перейменуванню підлягають тільки ті назви, що:

безпосередньо пов’язані із комуністичним тоталітарним режимом;
містять назви його органів влади й імена діячів;
уславлюють події і пам’ятні дати, пов’язані із тоталітарним культом.
Наприклад, треба перейменувати такі назви, як: Жовтнева, Жовтневої революції, Червонопрапорна, Леніна, Войкова, Дзержинського і т.п.

Виняток становлять назви, пов’язані із особами, діяльність яких за радянських часів була пов’язана з розвитком української науки та культури, як-от Олесь Гончар, Павло Тичина, Сергій Корольов та інші. Їх не перейменовуватимуть.

Не підпадають під дію декомунізаційного закону й такі назви, як Фабрична, Дизельна, Тепловозна, Шарикопідшипникова, Тракторобудівників і т.ін. Їх зміна або повернення історичних назв може відбуватися у звичайному порядку: місцева влада має можливість перейменувати будь-яку назву в будь-який момент. Але це пов’язане не із декомунізаційним законодавством, а з правами місцевого самоврядування визначати назви будь-яких вулиць на підпорядкованих йому територіях.

9. Чи правда, що ветеранам не можна носити їх радянські військові нагороди?

Ні, це брехня та інсинуації!

Носіння нагород не є пропагандою. Про це прямо сказано в частині 3 статті 4 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки».

10. Що буде з радянськими символами на могилах солдат?

Нічого. Та ж частина 3 статті 4 цього закону забороняє тривожити могили.

11. Кажуть, що в нашому місті нічого декомунізовувати не будуть, бо керівництво міста домовилося про це в Києві. Чи це правда?

Ні, неправда.

У Харкові, Котовську, Іллічівську й інших містах дійсно поширювалися такі чутки. Проте ніхто не може зупинити дію декомунізаційного закону: ані місцева влада, ані високопосадовці у столиці, на яких пліткарі посилаються.

Жодних винятків не буде. Закон один для всіх. Порушення ж передбаченого ним порядку органами місцевого самоврядування є підставою для звернення у прокуратуру.

12. Через перейменування населеного пункту/вулиці моя адреса змінюється. Чи треба буде терміново ставити нову відмітку про місце реєстрації у паспорті?

Хіба що в тому вразі, коли тоталітарна назва у вашому документі вас геть дратує. Згідно з чинним законодавством, після перейменування ніхто не мусить бігти до паспортного столу, щоб зробити відмітку про нову адресу.

Такі зміни можна зробити, коли буде зручно – наприклад, по досягненні віку, коли до паспорта треба вклеїти нове фото, або під час зміни місця проживання. Штамп із новою адресою у паспортному столі обійдеться у 85 копійок – таким є розмір державного мита.

13. Чи правда, що у зв’язку із перейменуваннями треба буде змінити документи про власність на нерухомість? Скільки це буде коштувати сил і грошей?

Ні, не правда.

Законодавство України не передбачає кінцевих термінів зміни документів у цьому випадку. Зміна назви вулиці не є зміною місця проживання. Тому всі необхідні зміни в документи можуть бути внесені тоді, коли це буде зручно їх власникові. Наприклад, коли людина захоче змінити місце проживання - переїхати на іншу вулицю або в інше село чи місто.

Документи власності на квартири, будинки, земельні ділянки, будь-яке інше майно, у яких вказані старі назви, залишаються дійсними. Зміни до них треба буде вносити, тільки якщо власник захоче продати, подарувати або передати у спадок свою квартиру, будинок чи інше майно. У такому випадку в документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде вказана нова назва.

Проте на вартості послуг нотаріуса це не позначатиметься: покупець і продавець платитимуть нотаріусові таку ж суму, як і в тих випадках, коли назва вулиці, села або міста не змінюється.

Єдине, кому треба буде внести зміни в статутні документи – це юридичні особи. Проте, відповідно до чинного законодавства, ця процедура для них є безкоштовною. Їм не треба буде сплачувати ані адміністративний збір, ані послуги нотаріуса, оскільки нотаріальне засвідчення підписів на статуті скасовано. Фізична особа-підприємець (ФОП) вноситиме зміни про свою адресу в Єдиному державному реєстрі, але це також безкоштовно.

14. Чи треба буде міняти техталони на автомобілі та номерні знаки?

Ні.

Власникам автомобілів нема чого хвилюватися. Перейменування вулиці не є зміною фактичного місця проживання, а тому й не є підставою для обов’язкової перереєстрації транспортного засобу і внесення змін до техпаспорта автомобіля.

Його власник зможе зробити це, коли буде продавати або дарувати авто. На вартості процедури перереєстрації це не позначиться, жодних додаткових платежів не передбачено.

У деяких містах Луганської та Полтавської областей чиновники справді робили заяви, що через зміну назв, пов’язаних із тоталітарним режимом, необхідно буде заміни техталони й номерні знаки. Пояснити це можна хіба що незнанням або нерозумінням цими чиновниками чинного законодавства. Або ж – політичними чи корупційними мотивами. Кожен такий випадок має бути предметом розгляду компетентних органів.

15. Мою вулицю перейменували, але в паспорті залишилася стара адреса реєстрації. Чи призначать мені субсидію? Чи зможу я проголосувати на виборах?

Так - і проголосуєте, і субсидію отримаєте.

Про зміни назв вулиць будуть повідомлені всі державні органи, а тому вони мають приймати документи як із новими назвами у адресах, так і зі старими.

Усі реєстри громадян мають бути приведені у відповідність до змін, певний час там паралельно «співіснуватимуть» старі й нові назви. Тому зміна назви в адресі не є підставою для відмови в отриманні субсидії.

Так само стара адреса у паспорті не може бути підставою не видавати виборцеві бюлетень. Дільничні виборчі комісії отримають списки вулиць, які були перейменовані, і зобов’язані видати бюлетені усім виборцям, які є у списках на цій дільниці.

Центральна виборча комісія вже поширила заяву: розбіжності в адресі виборця у списку виборців та паспорті громадянина України в разі, якщо вони стосуються тієї самої вулиці чи того самого будинку та пов’язані з перейменуванням вулиці, не можуть бути перешкодою для голосування на виборах.

Окрім того, ЦВК готує спеціальне роз’яснення щодо цієї ситуації для окружних і дільничних комісій, що виборець, у якого в паспорті в адресі вказана стара назва, не може бути обмежений у праві голосу.

16. Я чув, що перейменування буде коштувати дуже дорого. Чи це правда?

Ні, неправда.

По-перше, під перейменування потрапляють в середньому від 3% до 5% назв вулиць міст, а на Сході – близько 10%, як-от у Харкові.

По-друге, основною статтею витрат при перейменуванні є виготовлення нових табличок, а вони й так є далеко не на кожному будинку. Заміна табличок відбувається регулярно у плановому порядку. Це фінансується місцевими бюджетами постійно як витрати на благоустрій. Зрештою, тимчасові написи можна зробити за допомогою трафарету і фарби.

Так, ЗМІ розповсюджували заяви одного зі столичних чиновників, який стверджував, що одна табличка обійдеться у майже тисячу гривень. Називаючи таку ціну, він, мабуть, мав на увазі, що ці таблички будуть виготовляти з коштовної емалі й оздоблювати камінням Сваровскі. Таблички по тисячі гривень за штуку – це корупція і відмивання коштів. Тому тут слід контролювати місцеве самоврядування та його чиновників.

Щоправда, певних додаткових витрат можуть зазнати ті підприємства й установи, які мають бланки і штампи зі старими назвами. Проте, далеко не всі юридичні особи мають печатки і штампи – вони не є обов’язковими для багатьох категорій юридичних осіб.

Окрім того, більшість юридичних осіб друкують свої бланки на звичайному робочому принтері, і для заміни назви в адресі достатньо щонайбільше кількох хвилин. Якщо ж хтось замовляє бланки у друкарні, варто просто не замовляти надмір бланків, а використовувати ті, що є. За пару місяців запас старих бланків вичерпається, а нові можна додрукувати за лічені години вже після офіційного перейменування населеного пункту чи вулиці, де розташована ця чи інша юридична особа.

17. Хто визначає, які саме назви отримають наші вулиці?

Ви – жителі свого села або міста. Але є певні процедури.

Для цього свої пропозиції можна відправити листом на адресу місцевої ради або взяти участь у громадських обговореннях, які відбуватимуться у ваших містах і селах. Також у багатьох місцевих рад на офіційних сайтах уже з’явився розділ «декомунізація», який передбачає різні форми зворотного зв’язку.

У великих населених пунктах, де обсяг роботи більший, місцеві ради можуть створювати спеціальні комісії з декомунізації. До роботи в них мають бути долучені краєзнавці, історики, правники, журналісти, громадські активісти, представники громадських об’єднань та відповідальні працівники виконкомів місцевих рад.

18. Радянські назви - це теж наша історія! Навіщо її знову переписувати?

Комуністична влада приховувала ганебні сторінки свого минулого та злочини своїх діячів. Настав час ці приховані сторінки історії відкривати.

Наприклад, Петро Войков ушанований у назвах вулиць у містах Сміла, Житомир, Харків, Полтава, Бердичів, Чернігів, Фастів, Умань, Новоград-Волинський і багатьох інших. Донедавна у Херсоні його ім’я носила кондитерська фабрика. За радянських часів його вшановували як видатного діяча революційного руху із партійною кличкою «Інтелігент» та радянського дипломата, вбитого у Варшаві «білогвардійцем». Натомість про участь Петра Войкова у вбивстві родини останнього російського царя за комуністичних часів навіть згадувати було заборонено. А саме Войков особисто добивав багнетом царських доньок, яким на той момент виповнилося від 17 до 22 років, керував і власноруч брав участь у розчленуванні тіл убитих. Зокрема, 12-річного царевича Олексія. Відомо, що Войков зняв з пальця вбитої імператриці Олександри коштовний перстень та вкрав його.

Дуже складно пояснити дітям, що таке добре, а що – погано, коли вони ідуть до школи вулицею, що названа ім’ям дітовбивці та крадія.

Це лиш один приклад. Серед назв вулиць є імена таких комуністичних діячів, які винні у смерті не кількох осіб, а тисяч або й мільйонів жертв тоталітарного режиму.

Декомунізація – це відкриття забороненої комуністичним режимом правди, а не «переписування історії».

Щоб бути успішними, реформи мають охопити усі сфери суспільного життя, призвести до зміни і переусвідомлення цінностей усього суспільства.

Додаткову інформацію, зокрема — посилання на закони, інфографіку, карту перейменувань тощо — ви можете скачати за посиланнями:

 

Протягом попередніх 24 років незалежна Україна відзначала 9 травня День Перемоги за усталеним радянським/російським зразком. Святкування за цим (пост)радянським зразком не відповідали історичній пам’яті українського народу і загальноєвропейським традиціям, призводили до ігнорування трагічних сторінок ІІ світової війни, закріплювали в свідомості культ війни. Результатом цього стало домінування історичних міфів, перманентне протистояння в суспільстві та посилення впливу Російської Федерації на громадське та політичне життя в Україні.

Завдяки Указу Президента «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» та Закону «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» Україна розпочинає нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

22 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію №A/RES/59/26, в якій проголосила 8 і 9 травня Днями пам’яті та примирення. Нею державам-членам ООН, неурядовим організаціям, приватним особам, крім святкування своїх Днів Перемоги чи Визволення, рекомендовано також щороку відзначати один або два дні як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни. У Великій Британії та країнах Співдружності відзначається «День Перемоги в Європі»; у Вірменії – «День Миру»; у Норвегії – «День визволення»; у Словаччині – «День перемоги над нацизмом»; у США – «День Пам’яті»; у Франції – «День Перемоги»; у Чехії – «Національний День».

Новий зміст відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги включає в себе:

переосмислення подій ІІ світової війни, руйнування радянських історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого;
рівне вшанування пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом, підкреслення солідарності та бойового братерства усіх Об’єднаних Націй, як держав, так і бездержавних тоді народів (євреїв, українців та ін);
перенесення акценту з історії військових дій на історії конкретних людей, а відтак відмову від святкування на користь вшанування.
Символ відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги — червоний мак.

Гасло “1939—1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо”

ПослугиДокумент, яким встановлено тарифНаселенняБюджетІнші споживачіКП „Міськводоканал” 
Тариф водопостачання (за 1 м³)Постанова НКРЕКП
від 18.12.2014 № 827 (діє з 01.01.2015)3,953,953,95Тариф водовідведення (за 1 м³)3,613,613,61Тариф на 1 чол. без лічильника69,0  Дирекція “Котельня Північного промвузла ПАТ “НВО ім. М.В. Фрунзе” з централізованого опалення:

 • для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії за 1 Гкал, з ПДВ
 • для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії, за 1 кв. м. за місяць протягом опалювального періоду, з ПДВ

з централізованого постачання гарячої води:

 • за умови підключення рушникосушок до систем гаряч. водопостачання, за 1 куб.м, з ПДВ
 • за відсутності рушникосушок,за 1 куб.м, з ПДВ

Постанова НКРЕКП від 31.03.2015 № 1171
(діє з 01.05.2015)

 • 635,20
 • 17,40
 • 39,20
 • 36,27

тариф на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, за 1 Гкал
Пост. НКРЕКП від 30.06.15 № 1975, діє з 01.07.2015 1504,6 1504,6 тариф на 1 людину  в місяць без лічильника, за умови підключення рушникосушильників 143,17 ТОВ „Сумитеплоенерго” з централізованого опалення:

 • для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії, за 1 Гкал, з ПДВ
 • для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії, за 1 кв. м. за місяць протягом опалювального періоду, з ПДВ

з централізованого постачання гарячої води:

 • за умови підключення рушникосушок до систем гаряч. водопостачання, за 1 куб. м, з ПДВ
 • за відсутності рушникосушок, за 1 куб.м, з ПДВ

Постанова НКРЕКП від 31.03.2015 № 1171 
(діє з 01.05.2015)

 • 772,80
 • 21,39
 • 46,21
 • 42,69

тариф на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, за 1 Гкал Пост. НКРЕКП 
від 30.06.15 № 1974, діє з 01.07.20151077,951077,95тариф на 1 людину  в місяць без лічильника,
за умови підключення рушникосушок168,8 ТОВ „А-МУССОН”, 
за 1 м. куб.: вивезення ТПВ/вивезення великогабаритних відходів/вивезення ремонтних відходів
ТОВ «Сервісресурс»
за 1 м. куб.: вивезення ТПВ/вивезення великогабаритних відходів/вивезення ремонтних відходівріш ВК № 241 
від 20.05.15 
(діє з 22.05.15)37,62/25,40/74,31 – для населення багатоквартирних житлових будинків
34,59 - для населення приватного сектору38,9152,11ріш ВК № 331 від 16.06.15 
(діє з 01.06.15)37,69/44,04/
101,39 – для населення багатоквартирних житлових будинків
34,52 - для населення приватного сектору41,4654,65КП „Сумижилкомсервіс”
Знешкодження та захоронення ТПВ:

 • багатоквартирних будинків;
 • для населення приватного сектору

ріш ВК № 242 від 20.05.2015
(діє з 05.06.2015)13,00 за 1 м3 
(2,46 з 1 люд.)
13,00 за 1 м3 (2,08 з 1люд.) 13,85 грн. за 1 м316,10 грн. за 1 м3Тарифи на послуги з утрим. буд.і споруд та прибуд.терит. по категоріям будинків комунальної власності,  за 1 м2 загальної площі:ріш. ВК № 300 від 26.06.2014 (зі змінами) (діє з 01.07.2014) одно-, двохповерхові без зручностей1-2 х поверхові впорядкованідо 5 поверхів6-9 поверхівпонад 9 поверхів0,2771,4351,428; 1,491,49 з ліфтами1,49 з ліфтами

 

ПОЛОЖЕННЯ
про міський конкурс "Мови чиста криниця"

I. Загальні положення

1.1. Міський конкурс "Мови чиста криниця" (далі - Конкурс) проводиттиметься з 10 лютого до 30 березня 2012року.
1.2. У Конкурсі можуть брати участь учні 3-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів (далі - учасники Конкурсу). Участь у конкурсі може бути як індивідуальною, так і командною.


II. Мета Конкурсу

Метою Конкурсу є сприяння утвердженню статусу української мови як державної, піднесення її престижу, виховання в молодого покоління українців поваги до мови, прагнення свідомого дотримання чистоти української мови в побуті та повсякденному житті.


III. Організація та проведення Конкурсу

3.1. Для проведення Конкурсу створюється організаційний комітет (далі - оргкомітет) та журі. До складу журі входять учителі української мови та літератури, письменники, представники медіа, міської ради, громадські діячі.
3.2. Конкурс проходить у чотири етапи:

1-й етап – з 10 лютого до 10 березня – прийом заявок і творчих робіт від учасників Конкурсу;
2-й етап – з 10 березня до 20 березня – розгляд Журі творчих робіт і визначення лауреатів Конкурсу;
3-й етап – з 20 березня до 29 березня – підготовка лауреатами усних презентацій-виступів;
4-й етап (підсумковий) – 30 березня – презентація робіт лауреатами, визначення й нагородження переможців.

3.3. Завданням першого етапу Конкурсу є збір, аналіз, обґрунтування граматичних, орфографічних, пунктуаційних, стилістичних, лексичних помилок у медіапросторі (зовнішній рекламі, оголошеннях, періодичній пресі, книгах, підручниках тощо) й подальша творча інтерпретація зібраного матеріалу, який надсилається на розгляд Журі. Робота подається у паперовому та (або) електронному вигляді разом із заявкою, де вказані ПІБ учасників, повна назва навчального закладу, повна назва роботи, ПІБ і посада керівника.

На підсумковому етапі лауреати конкурсу повинні презентувати матеріали, виявивши оригінальність.

Журі Конкурсу за результатами першого етапу визначає 10 лауреатів, за результатами підсумкового етапу - 3 переможців.

Найкращі роботи розміщуються на офіційному сайті Сумської міської ради.


ІV. Вимоги до конкурсних робіт:

аргументовані пояснення;
наявність наочного матеріалу;
оригінальне подання зібраного матеріалу;
пропозиції щодо зменшення кількості помилок у медіапросторі.


V. Вимоги до усних презентацій робіт:

для презентації робіт учасники можуть обирати будь-яку форму виступу (презентація із використанням наочності, демонстраційного екрану, театралізована презентація, доповідь, рольова гра, інтерактивна лекція тощо);
тривалість презентації - до 10 хвилин;
учасники повинні продемонструвати культуру мовлення, уміння чітко, логічно й аргументовано подати суть мовної проблеми;
враховується оригінальність подання матеріалу, артистизм, винахідливість учасників, авторська позиція, новизна ідей.


IV. Нагородження переможців Конкурсу

4.1. Переможці підсумкового етапу Конкурсу нагороджуються дипломами "Переможець міського конкурсу "Мови чиста криниця" та подарунками.
4.2. Керівники, які підготували переможців підсумкового етапу Конкурсу, нагороджуються подяками управління освіти і науки Сумської міської ради.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ МІСЦЕВОЇ ДЕМОКРАТІЇ

«Європейський тиждень місцевої демократії» є щорічною загальноєвропейською кампанією, започаткованою Радою Європи 15 жовтня 2007 року. Тиждень передбачає одночасне проведення національних і місцевих заходів в усіх країнах-членах Ради Європи з метою активізації процесів розповсюдження інформації щодо принципів та досягнення місцевої і регіональної демократії у Європі, сприяння обізнаності громадян щодо можливостей вирішення питань місцевого значення та їх залучення до прийняття управлінських рішень.

АКТУАЛЬНІСТЬ ТИЖНЯ

9 листопада 1995 р. Україна набула членство у Раді Європи (РЄ), основній міжнародній політичній організації Європи, метою діяльності якої є захист прав і головних свобод людини та зміцнення плюралістичної демократії, в тому числі на місцевому і регіональному рівні.
Стратегічним курсом політики України є інтеграція до європейського співтовариства, що передбачає здійснення суттєвих інституційних змін, вдосконалення системи місцевого самоврядування, гармонізацію національного законодавства відповідно до сучасних європейських стандартів.
При вступі до Ради Європи Україна взяла на себе зобов’язання щодо реалізації основних європейських принципів місцевого і регіонального розвитку. Україною ратифіковано та здійснюється імплементація усіх міжнародно-правових договорів Ради Європи в сфері місцевої і регіональної демократії, головним з яких є Європейська хартія місцевого самоврядування.Євроінтеграція – це процес, який не тільки потребує політичної волі та значних зусиль на центральному рівні, але й належного рівня сприйняття та розуміння, а також безпосередньої роботи на рівні громад та регіонів.

МІСІЯ ТИЖНЯ

Рада Європи вважає, що вільне отримання інформації щодо національних та європейських стандартів і принципів функціонування системи місцевого самоврядування та забезпечення можливості громадян активно брати участь у вирішенні питань своїх міст та регіонів є головною передумовою здійснення ефективного та демократичного управління на місцях.
Місія Європейського тижня місцевої демократії - проведення в містах та регіонах всієї Європи інформаційно-роз’яснювальних кампаній стосовноа) принципів функціонування національних органів самоврядування та залучення до цього процесу громадян;б) європейських стандартів та кращих практик місцевого і регіонального розвитку;в) ролі та інструментів інституцій спільної Європи в процесі зміцнення демократії на місцях.

ПРАВОВА БАЗА ТИЖНЯ

Рішення щодо започаткування Європейського тижня місцевої демократії міститься у Рекомендації 238 (2007) Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, яку ухвалено 1 червня 2007 року.
Офіційний старт Європейського тижня місцевої демократії відбувся 15 жовтня 2007 року на 15-й сесії Конференції європейських міністрів, відповідальних за місцеве і регіональне управління (м. Валенсія, Іспанія).
Щорічне проведення в Україні заходів Європейського тижня місцевої демократії введено Указом Президента України "Про Європейський тиждень місцевої демократії" №922/2007 від 27 вересня 2007 року в Україні.


МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Методичні рекомендації щодо проведення Європейського тижня місцевої демократії розроблено Фондом сприяння місцевому самоврядуванню України як державною центральною науково-методичною, консультативною та координуючою установою, створеною при Президентові України для підтримки розвитку місцевого самоврядування відповідно до пункту 2 Указу Президента України N 922/2007.

Рекомендації розроблено відповідно до Указу Президента України № 922/2007 "Про Європейський тиждень місцевої демократії", а також керуючись документами:Рішенням Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, прийнятим на 14-ій пленарній сесії 15 травня 2007 року та резолюцією Конгресу 238 (2007) "Пропозиції щодо проведення Європейського тижня місцевої демократії";Декларацією та Планом дій щодо забезпечення доброго місцевого і регіонального управління (Ухвалена 14-ю Конференцією європейських міністрів, відповідальних за питання місцевого і регіонального розвитку 25 лютого 2005 року у Будапешті);Рекомендацією (2001) 19 Комітету міністрів країнам-членам Ради Європи "Про участь громадян у місцевому публічному житті" (Ухвалено на 776-му засіданні заступників міністрів 6 грудня 2001 року у Страсбурзі).

Основні засади проведення Європейського тижня місцевої демократі

Відзначаючи 50-у річницю діяльності Ради Європи у сфері місцевої і регіональної демократії та 10-у річницю ратифікації Україною Європейської хартії місцевого самоврядування, виходячи з пріоритетності курсу України на європейську інтеграцію та визнаючи розвиток місцевого самоврядування в Україні однією з невід’ємних складових цього курсу Президентом України, з 2007 року встановлено щорічне проведення Європейського тижня місцевої демократії (тиждень включає 15 жовтня - дату відкриття для підписання Європейської хартії місцевого самоврядування у 1985 році).

Тематика заходів Європейського тижня місцевої демократії

Місія Європейського тижня місцевої демократії - проведення в містах та регіонах всієї Європи інформаційно-роз’яснювальних кампаній стосовно

а) принципів функціонування національних органів самоврядування та залучення до цього процесу громадян;

б) європейських стандартів та кращих практик місцевого і регіонального розвитку;

в) ролі та інструментів інституцій спільної Європи в процесі зміцнення демократії на місцях.

Інституційне забезпечення проведення Європейського тижня місцевої демократії

Відповідно до Указу Президента України "Про Європейський тиждень місцевої демократії" реалізацію заходів тижня рекомендовано покласти на органи місцевого самоврядування України - сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, районні та обласні ради, посадових осіб та асоціації органів місцевого самоврядування, а також громадські організації, що діють у цій сфері.

У 2013 році Європейський тиждень місцевої демократії проходить під гаслом: «Активна громадянська позиція: голосування, залучення, досвід»

Головною метою Тижня є активізація процесів розповсюдження інформації щодо принципів, надбань та досягнень функціонування місцевої демократії в Україні та Європі, сприяння обізнаності населення щодо можливостей вирішення питань місцевого значення та залученню громадян до прийняття управлінських рішень, надання можливостей для ознайомлення з роллю Ради Європи та інших інституцій спільної Європи в області розвитку місцевої демократії.

Відповідно до принципів демократичного розвитку забезпечення вільне отримання інформації стосовно можливостей участі громадян у суспільно-політичному житті їх міст та регіонів є головною передумовою здійснення ефективного та дієвого управління на місцях. Розповсюдження інформації про діяльність місцевих органів влади, ознайомлення громадян з основними принципами їх роботи, привернення уваги населення селищ, міст та регіонів до того, що їхня участь у місцевих справах є найважливішим чинником життєздатності демократії, поширення інформації про різні форми та можливості участі в прийнятті рішень на місцевому рівні активно сприяє розширенню участі населення у соціальному, культурному, економічному та політичному житті.

На національному та місцевому рівні ЄТМД є часом, коли презентуються напрацювання та результати річної діяльності в сфері місцевого і регіонального розвитку та плани на майбутнє.

Заходи Тижня проводяться у країнах-членах Ради Європи переважно у тиждень, який містить дату 15 жовтня, або, з метою якомога більшого розповсюдження ідей та пріоритетів Тижня, у будь-який інший час протягом жовтня або року.

Детальна інформація з питань пропонованої Радою Європи тематики Тижня на 2013 рік розташована на сайті Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи за адресою: www.coe.int/demoweek

№ з/п

                                                       Найменування                                                             

 Майдан

1

майдан Незалежності

 Площі

1

пл. Холодногірська

2

пл. Пейзажна

3

пл. Покровська

4

пл. Привокзальна

5

пл. Пришибська

6

пл. Театральна

7

пл. Троїцька

 Проспекти

1

проспект Козацький

2

проспект Перемоги

3

проспект Михайла Лушпи

4

проспект Тараса Шевченка

5

проспект Свободи

 Вулиці

1

вул. Агрономічна

2

вул. Агатангела Кримського

3

вул. Андрія Мельника

4

вул. Аеродромна

5

вул. Айвазовського

6

вул. Академічна

7

вул. Андрія Реути

8

вул. Андрея Шептицького

9

вул. Архітектурна

10

вул. Анастасії Гудемович

11

вул. Анатолія Мокренка

12

вул. Адама Міцкевича

13

вул. Баранівська

14

вул. Басівська

15

вул. Байрона

16

вул. Батуринська

17

вул. Бельгійська

18

вул. Берегова

19

вул. Березова

20

вул. Березовий гай

21

вул. Берестова

22

вул. Барвінкова

23

вул. Битицька

24

вул. Білопільська

25

вул. Білопільський шлях

26

вул. Бориса Матюшенка

27

вул. Богдана Хмельницького

28

вул. Богуна

29

вул. Бориса Гмирі

30

вул. Борова

31

вул. Ботанічна

32

вул. Братів Кричевських

33

вул. Будівельників

34

вул. Бузкова

35

вул. Берестовська

36

вул. Бортницька

37

вул. Борців за Незалежність

38

вул. Бориса Антоненка-Давидовича

39

вул. Британська

40

вул. Бетховена

41

вул. Василівська

42

вул. Василя Капніста

43

вул. Великочернеччинська

44

вул. Василя Стуса

45

вул. Василя Чаговця

46

вул. Вербна

47

вул. Веретенівська

48

вул. Весела

49

вул. Весняна

50

вул. Вигонопоселенська

51

вул. Виноградна

52

вул. Вишнева

53

вул. Вільшанська

54

вул. Водна

55

вул. Володимира Івасюка

57

вул. Волонтерська

57

вул. Володимира Куца

58

вул. Володимирська

59

вул. Волошкова

60

вул. Воскресенська

61

вул. Василя Сварики

62

вул. В’ячеслава Чорновола

63

вул. Володимира Косинського

64

вул. Вільного Козацтва

65

вул. В’ячеслава Липинського

66

вул. Володимира Затуливітра

67

вул. Василя Симоненка

68

вул. Василя Огієвського

69

вул. Війська Запорозького

70

вул. Василя Липківського

71

вул. Гайова

72

вул. Ганнівська

73

вул. Генерала Чупринки

77

вул. Гетьмана Павла Скоропадського

75

вул. Георгія Нарбута

76

вул. Герасима Кондратьєва

77

вул. Героїв Крут

78

вул. Героїв Небесної Сотні

79

вул. Героїв Прикордонників

80

вул. Героїв Сумщини

81

вул. Героїв Чорнобиля

82

вул. Героїчна

83

вул. Гетьмана Мазепи

84

вул. Гоголя

85

вул. Гончарна

86

вул. Горобинова

87

вул. Горова

88

вул. Гостинна

89

вул. Грабовського

90

вул. Григорія Ващенка

91

вул. Григорія Давидовського

92

вул. Гете

93

вул. Героїв полку «Азов»

94

вул. Грушевського

95

вул. Гулака-Артемовського

96

вул. Гарбузівська

97

вул. Григорія Квітки-Основ'яненка

98

вул. Давида Бурлюка

99

вул. Данила Галицького

100

вул. Джерельна

101

вул. Дмитра Багалія

102

вул. Дмитра Чижевського

103

вул. Демиденківська

104

вул. Добровільна

105

вул. Довженка

106

вул. Дмитра Бортнянського

107

вул. Донська

108

вул. Дунайська

109

вул. Економічна

110

вул. Європейська

111

вул. Євгена Чикаленка

112

вул. Євгена Адамцевича

113

вул. Євгена Коновальця

114

вул. Журавлина

115

вул. Заводська

116

вул. Задунайська

117

вул. Заливна

118

вул. Заплавна

119

вул. Заозерна

120

вул. Запорізька

121

вул. Зарічна

122

вул. Засумська

123

вул. Затишна

124

вул. Західна

125

вул. Зв’язківців

126

вул. Зелена

127

вул. Івана Брюховецького

128

вул. Зоотехнічна

129

вул. Зоряна

130

вул. Збройних Сил України

131

вул. Захисників Сумщини

132

вул. Івана Асмолова

133

вул. Івана Миколайчука

134

вул. Івана Багряного

135

вул. Івана Виговського

136

вул. Івана Кавалерідзе

137

вул. Івана Сірка

138

вул. Івана Піддубного

139

вул. Івана Франка

140

вул. Івана Мірного

141

вул. Івана Харитоненка

142

вул. Іллінська

143

вул. Інститутська

144

вул. Іоанна Павла ІІ

145

вул. Іподромна

146

вул. Івана Дзюби

147

вул. Калинова

148

вул. Калнишевського

149

вул. Кармелюка

150

вул. Козацький Вал

151

вул. Каховська

152

вул. Каштанова

153

вул. Квіткова

154

вул. Київська

155

вул. Кленова

156

вул. Ключова

157

вул. Ковпака

158

вул. Кожедуба

159

вул. Колесниківська

160

вул. Компресорна

161

вул. Конотопська

162

вул. Конотопської битви

163

вул. Косівщинська

164

вул. Космічна

165

вул. Котляревського

166

вул. Коцюбинського

167

вул. Крайня

168

вул. Краснопільська

169

вул. Костянтина Мацієвича

170

вул. Кобзарська

171

вул. Кримська

172

вул. Кринична

173

вул. Кругова

174

вул. Кузнечна

175

вул. Коперновська

176

вул. Куликівська

177

вул. Курортна

178

вул. Казимира Малевича

179

вул. Кирила Стеценка

180

вул. Комбрига Євгена Коростельова

181

вул. Катерини Білокур

182

вул. Князя Костянтина Острозького

183

вул. Климента Квітки

184

вул. Канта

185

вул. Капранівська

186

вул. Князя Святослава

187

вул. Кустовська

188

вул. Лихвинська Стінка

189

вул. Левка Лук’яненка

190

вул. Лебединська

191

вул. Леоніда Бикова

192

вул. Лепехівська

193

вул. Леоніда Каденюка

194

вул. Леся Курбаса

195

вул. Литовська

196

вул. Леоніда Полтави

197

вул. Лесі Українки

198

вул. Липнянська

199

вул. Лінійна

200

вул. Лісна

201

вул. Лохвицька

202

вул. Луганська

203

вул. Лугова

204

вул. Лучанська

205

вул. Люблінська

206

вул. Льотна

207

вул. Левка Симиренка

208

вул. Максима Рильського

209

вул. Максима Сущенка

210

вул. Миколаївський лужок

211

вул. Миколи Леонтовича

212

вул. Миколи Зерова

213

вул. Миколи Лисенка

214

вул. Мирослава Скорика

215

вул. Малинова

216

вул. Марії Приймаченко

217

вул. Марко Вовчок

218

вул. Марії Тарасенко

219

вул. Машинобудівників

220

вул. Менделєєва

221

вул. Металургів

222

вул. Микитинська

223

вул. Михайла Ковенка

224

вул. Миколи Данька

225

вул. Максима Березовського

226

вул. Миколи Лукаша

227

вул. Миколи Міхновського

228

вул. Миколи Хвильового

229

вул. Миргородська

230

вул. Миропільська

231

вул. Могрицька

232

вул. Миру

233

вул. Місячна

234

вул. Михайлівська

235

вул. Миколи Сумцова

236

вул. Молодіжна

237

вул. Миколи Маркевича

238

вул. Миколи Костомарова

239

вул. Маґістратська

240

 вул. Мамаївщина

241

вул. Набережна р. Псел

242

вул. Набережна р. Сумка

243

вул. Нагірна

244

вул. Надії

245

вул. Над’ярна

246

вул. Народна

247

вул. Наукова

248

вул. Нижньолепехівська

249

вул. Нижньосироватська

250

вул. Нижньособорна

251

вул. Нижньохолодногірська

252

вул. Новоміської сотні

253

вул. Никанора Онацького

254

вул. Низівська

255

вул. Нова

256

вул. Новолепехівська

257

вул. Новомістенська

258

вул. Новорічна

259

вул. Новоселівська

260

вул. Нижньовоскресенська

261

вул. Оболонська

262

вул. Одеська

263

вул. Озерна

264

вул. Окружна

265

вул. Олекси Білоуса

266

вул. Олександра Лазаревського

267

вул. Оскара Гансена

268

вул. Оксамитова

269

вул. Олега Балацького

270

вул. Олександра Коваленка

271

вул. Олекси Грищенка

272

вул. Олега Ольжича

273

вул. Олександра Аніщенка

274

вул. Олександра Олеся

275

вул. Олександра Шапаренка

276

вул. Олексіївська

277

вул. Ольги Кобилянської

278

вул. Олександра Потебні

279

вул. Олексія Береста

280

вул. Олексія Братушки

281

вул. Олени Теліги

282

вул. Осіння

283

вул. Остапа Вишні

284

вул. Охтирська

285

вул. Очеретна

286

вул. Олександра Богомазова

287

вул. Олексія Алмазова

288

вул. Павла Тичини

289

вул. Панаса Мирного

290

вул. Пантелеймона Куліша

291

вул. Пантелеймонівська

292

вул. Паркова

293

вул. Патона

294

вул. Полкової сотні

295

вул. Пластова

296

вул. Побратимів

297

вул. Павла Зайцева

298

вул. Полковника Донця-Захаржевського

299

вул. Польська

300

вул. Петра Могили

301

вул. «Просвіти»

302

вул. Полковника Перехрестова-Осипова

303

вул. Патріотів України

304

вул. Передова

305

вул. Перекопська

306

вул. Переможців

307

вул. Петропавлівська

308

вул. Пилипа Орлика

309

вул. Пирогова

310

вул. Писарівська

311

вул. Південна

312

вул. Підгірна

313

вул. Піщанська

314

вул. Плодова

315

вул. Покровська

316

вул. Поліська

317

вул. Полковника Болбочана

318

вул. Полтавська

319

вул. Полуботка

320

вул. Пономаренківська

321

вул. Польова

322

вул. Прибережна

323

вул. Привокзальна

324

вул. Прикордонна

325

вул. Промислова

326

вул. Павла Чубинського

327

вул. Підполковника Андрія Авраменка

328

вул. Псільська

329

вул. Путивльська

330

вул. Пушкарівська

331

вул. Підпільників ОУН

332

вул. Райдужна

333

вул. Реміснича

334

вул. Рєпіна

335

вул. Родини Алчевських

336

вул. Руслана Мовчана

337

вул. Рибальська Набережна

338

вул. Родини Линтварьових

339

вул. Романа Атаманюка

340

вул. Революції Гідності

341

вул. Роменська

342

вул. Рубіжна

343

вул. Сагайдачного

344

вул. Садова

345

вул. Санаторна

346

вул. Сербська

347

вул. Староріченська

348

вул. Сенатора Маккейна

349

вул. Січових стрільців

350

вул. Сергія Єфремова

351

вул. Сергія Табали (Сєвєра)

352

вул. Серпнева

353

вул. Січова

354

вул. Слобідська

355

вул. Слов’янська

356

вул. Соборна

357

вул. Соколина

358

вул. Сонячна

359

вул. Соснова

360

вул. Спортивна

361

вул. Степана Бандери

362

вул. Степаненківська

363

вул. Степова

364

вул. Стефана Таранушенка

365

вул. Східна

366

вул. Сергія Бородаєвського

367

вул. Сумської артбригади

368

вул. Старосільська

369

вул. Сірожупанної дивізії

370

вул. Тиха

371

вул. Тихоріченська

372

вул. Тростянецька

373

вул. Токарівська

374

вул. Тополянська

375

вул. Травнева

376

вул. Троїцька

377

вул. Української Народної Республіки

378

вул. Українських захисниць

379

вул. Українських Перемог

380

вул. Університетська

381

вул. Урожайна

382

вул. Фабрична

383

вул. Фізкультурна

384

вул. Харківська

385

вул. Харківське шосе

386

вул. Хвойна

387

вул. Холодногірська

388

вул. Хотінська

389

вул. Хворостянка

390

вул. Холодноярської бригади

391

вул. Центральної Ради

392

вул. Чайковського

393

вул. Чекаліна

394

вул. Червоної калини

395

вул. Черкаська

396

вул. Чернігівська

397

вул. Чехова

398

вул. Шахтарська

399

вул. Шевченка

400

вул. Широка

401

вул. Шишкарівська

402

вул. Родини Янових

403

вул. Шкільна

404

вул. Шота Руставелі

405

вул. Штепівська

406

вул. Шістдесятників

407

вул. Шекспіра

408

вул. Щаслива

409

вул. Щепкіна

410

вул. Юнаківська

411

вул. Юрія Вєтрова

412

вул. Юрія Липи

413

вул. Янки Купала

414

вул. Ярова

415

вул. Ярослава Мудрого

416

вул. Якова Бальме

417

вул. Ярошівська

418

вул. Ярославни

419

вул. Якова Мамонтова

420

вул. Якова Щоголева

421

вул. 1-а Оболонська

422

вул. 1-а Заводська

423

вул. 1-а Залізнична

424

вул. 1-ша Замостянська

425

вул. 1-ша Набережна р. Стрілка

426

вул. 1-а Новопоселенська

427

вул. 15 окремого стрілецького батальойну

428

вул. 1-а Північна

429

вул. 1-а Поперечна

430

вул. 1-а Прорізна

431

вул. 1-а Севастопольська

432

вул. 2-а Заводська

433

вул. 2-а Залізнична

434

вул. 2-а Замостянська

435

вул. 2-а Лебединська

436

вул. 2-га Набережна р. Стрілка

437

вул. 2-а Північна

438

вул. 2-а Поперечна

439

вул. 2-а Севастопольська

440

вул. 2-га Староріченська

441

вул. 2-а Харківська

442

вул. 3-а Заводська

443

вул. 4-а Заводська

444

вул. 5-а Новопоселенська

445

вул. 8-го Березня

Провулки

1

пров. Абрикосовий

2

пров. Авіаційний

3

пров. Айвазовського

4

пров. Архітекторів Шольців

5

пров. Баранівський

6

пров. Барвінковий

7

пров. Березовий

8

пров. Березовий гай

9

пров. Битицький

10

пров. Білоусівський

11

пров. Благодатний

12

пров. Богуна

13

пров. Бориса Грінченка

14

пров. Будівельників

15

пров. Бориса Іваницького

16

пров. Бузковий

17

пров. Василівський

18

пров. Василя Филоновича

19

пров. Веретенівський

20

пров. Весінній

21

пров. Виноградний

22

пров. Високий

23

пров. Вільний

25

пров. Володимира Голубничого

26

пров. Воїнів УПА

27

пров. Вітряний

28

пров. Володимира Куца

29

пров. Генерала Грекова

30

пров. Геннадія Петрова

31

пров. Гирчичів

32

пров. Гната Хоткевича

33

пров. Героїчний

34

пров. Гетьманський

35

пров. Горобиновий

36

пров. Григорія Сковороди

37

пров. Громадянський

38

пров. Гудимівський

39

пров. Дачний

40

пров. Дмитра Донцова

41

пров. Дмитра Дорошенка

42

пров. Дунайський

43

пров. Електронний

44

пров. Заозерний

45

пров. Запрудний

46

пров. Івана Литвиненка

47

пров. Івана Франка

48

пров. Івана Кобизького

49

пров. Іллінський

50

пров. Іподромний

51

пров. Іоанна Хрестителя

52

пров. Калиновий

53

пров. Караван

54

пров. Квітковий

55

пров. Кленовий

56

пров. Книшівський

57

пров. Ковалевський

58

пров. Косівщинський

59

пров. Копиловський

60

пров. Кондратьєвський

61

пров. Костюківський

62

пров. Коцюбинського

63

пров. Куликівський

64

пров. Квітки Цісик

65

пров. Лазарцівський

66

пров. Лесі Українки

67

пров. Линтварьових

68

пров. Липовий

69

пров. Лікаря Зіновія Красовицького

70

пров. Лікаря Івана Дерев’янка

71

пров. Льотний

72

пров. Майданівський

73

пров. Миколи Макаренка

74

пров. Михайла Петренка

75

пров. Марії Башкірцевої

76

пров. Марусі Чурай

77

пров. Миколи Мурашка

78

пров. Микола Василенка

79

пров. Матвіївський

80

пров. Миколи Міхновського

81

пров. Миколи Янчевського

82

пров. Монастирський

83

пров. Над’ярний

84

пров. Народний

85

пров. Ніни Вірченко

86

пров. Низовий

87

пров. Новоселицький

88

пров. Оборонний

89

пров. Олексія Береста

90

пров. Одеський

91

пров. Осінній

92

пров. Олександри Деревської

93

пров. Олекси Ющенка

94

пров. Олени Пчілки

95

пров. Остапа Вишні

96

пров. Піщанський

97

пров. Піщаний

98

пров. Пляжний

99

пров. Повстанський

100

пров. Подольний

101

пров. Привольний

102

пров. Пришибський

103

пров. Прорізний

104

пров. Профспілковий

105

пров. Псільський

106

пров. Полибінський

107

пров. Пилипа Капельгородського

108

пров. Пелагеї Литвинової-Бартош

109

пров. Прийменківський

110

пров. Ранковий

111

пров. Ромашковий

112

пров. Роменський

113

пров. Садовий

114

пров. Саксаганського

115

пров. Самсонівський

116

пров. Санаторний

117

пров. Севастопольський

118

пров. Семашка

119

пров. Ставищенський

120

пров. Солов’їний

121

пров. Сапухівський

122

пров. Семінарівський

123

пров. Слюсарівський

124

пров. Соломії Крушельницької

125

пров. Софії Русової

126

пров. Спортивний

127

пров. Стадіонний

128

пров. Степана Тимошенка

129

пров. Сурогінський

130

пров. Стрільчанський

131

пров. Суджанський

132

пров. Сумський

133

пров. Суханівський

134

пров. Східний

135

пров. Стецьківський

136

пров. Тихий

137

пров. Тихоріченський

138

пров. Токарівський

139

пров. Українських матерів

140

пров. Фіалковий

141

пров. Хвойний

142

пров. Харитоненків

143

пров. Чехова

144

пров. Чугуївський

145

пров. Ярослава Стецька

146

пров. 1-й Заводський

147

пров. 1-й Осінній

148

пров. 1-й Перекопський

149

пров. 2-й Весінній

150

пров. 2-й Воробйовський

151

пров. 2-й Заводський

152

пров. 2-й Кленовий

153

пров. 2-й Осінній

154

пров. 2-й Перекопський

155

пров. 2-й Східний

156

пров. 3-й Заводський

 Проїзди

1

проїзд Академічний

2

проїзд Андріївський

3

проїзд Білоусівський

4

проїзд Богдана Хмельницького

5

проїзд Гайовий

6

проїзд Горовий

7

проїзд Гвардійський

8

проїзд Дачний

9

проїзд Добробатівський

10

проїзд Довженка

11

проїзд Євгена Маланюка

12

проїзд Затишний

13

проїзд Замостянський

14

проїзд Кільцевий

15

проїзд Кузнечний

16

проїзд Михайла Осадчого

17

проїзд Ніни Братусь

18

проїзд Новий

19

проїзд Паляниці

20

проїзд Підпомічницький

21

проїзд Родинний

22

проїзд Спортивний

23

проїзд Сапухівський

24

проїзд Трипільський

25

проїзд Тополянський

26

проїзд  Філатівський

27

проїзд Чумацький

28

проїзд Щасливий

29

проїзд 1-й Лановий

30

проїзд 1-й Парковий

31

проїзд 2-й Довженка

32

проїзд 2-й Лановий

33

проїзд 2-й Парковий

34

проїзд 3-й Парковий

35

проїзд 4-й Парковий

Тупики

1

 1-й Вербний

2

 1-й Журавлиний

3

 1-й Прибережний

4

 2-й Вербний

5

 2-й Журавлиний

6

 2-й Прибережний

7

 Лісопильний

* Детальніше про перейменування топонімів у Сумській МТГ  за посиланням

Всі комунальні підприємства, які відповідають за життєзабезпечення міста підготовлені до роботи в осінньо-зимовий період 2014-2015 років. Виконано значний обсяг робіт, майже все, що планували.

Зокрема:

КП «Міськводоканал» Сумської міської ради за рахунок власних коштів – 662,3 тис. грн. проведені роботи по ремонту водозаборів міста, заміні водопровідних та каналізаційних мереж, підготовці КНС та очисних споруд, промивці резервуарів.
КП «Міськсвітло» Сумської міської ради за рахунок міського бюджету – 353,4 тис. грн. та власних коштів – 11,0 тис.грн. проведені роботи по підготовці мереж зовнішнього освітлення, технічного обладнання та спецтехніки.
КП «Шляхрембуд» Сумської міської ради за рахунок власних коштів 141 тис. грн. та міського бюджету – 1050,0 тис. грн. проведені роботи по підготовці техніки, заготівлі протиожеледних матеріалів, придбанню запасних частин для снігозбиральної техніки, очищенню зливоприймальних колодязів
КП «Зелене будівництво» Сумської міської ради за рахунок власних коштів – 29,0 тис. грн. та міського бюджету – 438,0 тис. грн. проведені роботи по підготовці опалювальних систем приміщень, підготовці спецтехніки, підготовці теплиць.
по КП «Спецкомбінат» Сумської міської ради за рахунок власних коштів – 1,7 тис.грн. та міського бюджету – 13,0 тис.грн., проведені роботи по утепленню та ремонту дверей в адміністративному приміщенні, виробничих приміщеннях та гаражах, закупівлі необхідних матеріалів та спецодягу.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» та комунальне підприємство «Міськводоканал» Сумської міської ради зобов’язані виконавчим комітетом завершити роботи по благоустрою територій, де проводилися роботи по ремонту теплових, водопровідних мереж та мереж каналізації в термін до 01 листопада 2014 року.

Питання підготовки міського господарства до осінньо-зимового періоду 2014-2015 років та його проходження знаходиться під особистим контролем керівників комунальних підприємств.

________________________________

З метою своєчасної підготовки міського господарства і забезпечення життєдіяльності міста в осінньо-зимовий період 2014-2015 років, керуючись підпунктом 1 пункту «а» статті 30, частиною першою статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Сумської міської ради рішенням від 15.04.14 № 159 «Про заходи щодо підготовки міського господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2014-2015 років» створив міжвідомчу комісію по організації і контролю за підготовкою міського господарства до роботи у вказаний період. Також даним рішенням зобов’язано підприємства, установи і організації міста, незалежно від форм власності, розробити та затвердити заходи щодо підготовки міського господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2014-2015 років.

Житловими та комунальними підприємствами надаються звіти за належністю про хід виконання розроблених заходів у терміни, визначені нормативними актами органів виконавчої влади з питань управління об’єктами житлового господарства міста.

Станом на 29.08.14р. заходи по підготовці житла до роботи в осінньо-зимовий період 2014-2015 років в середньому виконані на 75 % від запланованих. В тому числі по ремонту покрівлі на 83,8%, внутрішньобудинкових мереж опалення на 114,6%, системи гарячого водопостачання на 227,5%, системи холодного водопостачання на 97,9%, по ремонту енергозабезпечення будинків (електрощитових) на 60%.

КП «Сумижитло» проведено профілактичний огляд в 736 будинках, підготовлено 320 теплових пунктів (що складає 37%), відновлено 100 м/п теплоізоляції, відновлено освітлення в 19 теплопунктах, проведено ревізію 32 елеваторних вузлів та виконано інші роботи.

Ремонтні роботи по підготовці об’єктів лікувально-профілактичних та шкільних і дошкільних закладів міста виконані на 66,3%.

Станом на 29.08.14р. проведено гідравлічних випробувань на 80% теплових мереж міста. Проведена заміна аварійних ділянок теплових мереж після проведення випробувань майже 1,17 км. Ремонт технологічного обладнання ПНС, ЦТП та котелень виконаний на 85%. В цілому по підприємствам теплоенергетики заходи по підготовці до роботи в осінньо-зимовий період 2014-2015 років виконані на 85%.

На балансі та обслуговуванні КП «Міськводоканал» Сумської міської ради знаходиться 528, 1 км водопровідних та 330,6 км каналізаційних мереж. Із них застарілих та аварійних водопровідних мереж 207,8 км, каналізаційних – 168,6 км. З кожним роком кількість останніх по місту Суми збільшується. За три останні роки підприємство за власні кошти виконало заміну та капітальний ремонт водопровідних мереж 1,8 км, каналізаційних мереж – 0,4 км.

Заплановані заходи по підготовці підприємства до роботи в осінньо-зимовий станом на 29.08.2014 року виконані на 80%. З них, проведена заміна 281 п. м. водопровідних мереж та 248 п.м. мереж водовідведення. Крім того, проведені роботи по промивці резервуарів чистої води на водозаборах міста, частковий ремонт покрівель насосних станцій та очисних споруд, ремонту та ревізії обладнання насосних станцій, очисних споруд та котельні.

Для реального зменшення питомої ваги застарілих та аварійних водопровідних та каналізаційних мереж, необхідно виконувати за рік заміну або капітальний ремонт мереж не менше 5% від загальної довжини. Це не менше 26, 41 км водопровідних мереж і 16,5 км каналізаційних мереж.

На жаль, у зв’язку зі збитковістю тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, КП «Міськводоканал» не має змоги власними силами виконати зазначені роботи. Фінансування з міського та державного бюджетів на проведення робіт по заміні водопровідних та каналізаційних мереж за останні роки також відсутнє.

Ритуальна служба КП «Спецкомбінат»

Порядок надання ритуальної послуги суб’єктами господарювання в м. Суми регулюється Законом України «Про поховання та похоронну справу» (надалі Закон), Наказом №193 Держжитлокомунгосп України від 19.11.2003 року (надалі Наказ), «Порядок утримання кладовищ та функціонування місць поховань на території м. Суми» від 28.11.2007 року №973-МР та внесеними до нього змінами і доповненнями від 25.02.2009 року №2368 – МР (надалі Порядок).

Відповідно до положень ст..9 «Закону» в порядку, визначеному Законодавством України в м. Суми рішенням Сумської міської ради від 25.05.2009 року (№818-МР) створено госпрозрозрахункове комунальне підприємство «Спеціалізований комбінат», яке з 26.01.2005 року (№1068-МР) визнано ритуальною службою в м. Суми та їй підпорядковано спеціальна служба по підбору та транспортуванню померлих в морг.

Ритуальна служба КП «Спецкомбінат» в м. Суми ніяких філіалів і дочірніх підприємств не має, згідно покладених на неї завдань здійснює в м. Суми організацію поховання померлих і надання передбачених та непередбачених необхідними мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та реалізацію предметів ритуальної належності, виконують роботи з благоустрою місць поховань відповідно до кошторису, забезпечує функціонування місць поховань відповідно до порядку, визначеного Сумською міською радою, згідно ст.29 «Закону».

В приміщенні ритуальної служби КП «Спецкомбінат» за адресою м. Суми, вул.. Лебединська,5, згідно з «Законом» та «Наказом» створено всі необхідні умови для родини померлого, оформлення в короткі терміни всіх необхідних документів, організацією та проведення поховань. Робота ритуальної служби КП «Спецкомбінат» відповідно до режиму роботи, затвердженого рішенням Сумської міської ради №973-МР від 28.11.2007 року організовано щоденно (понеділок – п’ятниця з 7.30 до 19.00, а в суботу – неділю з 7.30 до 17.00, перерва на обід з 12.00 до 12.30).

В ритуальній службі КП «Спецкомбінат» за місцем оформлення договору – замовлення в доступному для огляду місці для замовника надана повна інформація щодо можливих виконавців послуг, які уклали договір про надання ритуальних послуг, їх адрес, телефонів та режиму роботи, необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг із зазначенням вартості, особливостей та термінів виконання, перелік ритуальних послуг із зазначенням вартості, особливостей та термінів виконання, щодо кожного виконавця, витяги із необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання та ритуального обслуговування населення, порядку утримання кладовищ, а також інших місць поховання, вимог щодо утримання та охорони місць поховань, реєстрації поховань померлих та перепоховань, організації поховання за рахунок державного та місцевого бюджетів, пільгового обслуговування населення, витягів з положення, Закону України «Про поховання та похоронну справу», режиму роботи організації, що виплачують допомогу на поховання, книги заяв, пропозиції і скарг, режиму роботи та номерів телефонів місцевих органів виконавчої влади та територіального органу у справах захисту прав споживачів.

На території м. Суми розташовано 13 діючих кладовищ, на яких вже відповідно до діючого законодавства ритуальною службою КП «Спецкомбінат» отримані державні акти на право постійного користування земельною ділянкою. Із всіх діючих кладовищ 2 функціонують у відкритому, а 11 в частково – закритому режимі. При планировании своего огорода, многие садоводы решают включить в ассортимент новые виды растений. В этом году особенно популярными стали семена конопли , благодаря их уникальным свойствам.

  Відкриті кладовища:

 1. Кладовище в районі 40-ї підстанції
 2. Ново-Центральне Баранівське – вул. Червонопрапорна;

Частково закриті кладовища:

 1. Міське - вул. 20р. Перемоги
 2. Засумське - вул. Баумана
 3. Лучанське - вул. 2-га Залізнична
 4. Пришибське - вул. Р.Корсакова
 5. Василівське – вул. Кощея
 6. Парфирівське (с. Василівка) – вул.. Вишнева
 7. Ганнівське – вул.. Сонячна
 8. Тимірязівське (аеропорт) – вул..Аерофлотська
 9. Тополянське - вул. Скрябіна
 10. Старе Баранівське – вул.. 3-я Червонопрапорна.
 11. Аварійне по вул. Прикордонній.

Кладовища відкриті для відвідувань щодня з квітня по вересень з 8.00 до 16.00 годин, з жовтня по квітень – з 8.00 до 15.00 годин.                                        

Поховання померлих на кладовищах проводяться щодня в літню пору з 10 годин до 16 годин, у зимовий час – з 11.00 до 15.00 годин.

Всі міські кладовища є комунальною власністю територіальної громади і перебувають у господарському віданні КП «Спецкомбінат». На всіх кладовищах м. Суми організовано і здійснюється реєстрація поховань, перепоховань померлих громадян та намогильних споруд.

Порядок виділення земельної ділянки та надання послуг на кладовищах м. Суми

На кладовищах м. Суми додаткові платні послуги не представляються, всі ритуальні послуги, на підставі договору – замовлення оформлюються та оплачуються тільки в Сумській ритуальній службі КП «Спецкомбінат».

В м. Суми функціонують 2 діючих та 11 частково – закритих кладовищ.

 В діючих кладовищах поховання померлих здійснюються на загальних підставах.

В частково-закритих кладовищах  поховання померлих здійснюються при наявності вільного місця в родинній огорожі. Для поховання померлого в родинній огорожі особа, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого (виконавець волевиявлення) повинна з’явитися до доглядача кладовища, написати заяву на поховання, надати свідоцтво по смерть померлого (оригінал), свідоцтво про смерть першого похованого (оригінал) або, якщо в огорожі поховані інші члени родини, то свідоцтво про смерть на всіх раніше похованих (оригінали), вказати родинну огорожу та при наявності вільного місця отримати схему розташування всіх поховань з відображенням вільного місця, після чого з’явитися в ритуальну службу КП «Спецкомбінат» для подальшого оформлення договору-заказу та отримання дозволу на поховання. Розташовані в огорожі могили, повинні мати таблички або пам’ятник (пам’ятники) з надписом, що затверджує поховання цього померлого.

Підпоховання в родинній огорожі здійснюється відповідно до Закону через 20 років після першого поховання, при наявності тих же документів. На бажання виконавця волевиявлення чи особи, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, для поховання двох померлих в діючих кладовищах безоплатно виділяється місце для подвійного поховання.

Кожне поховання померлого здійснюється в окремій могилі. Під кожну могилу надається земельна ділянка таких розмірів:

Назва поховання

Розмір

Земельної ділянки

Могили

площа, м2

довжина, м

ширина, м

довжина, м

ширина, м

Подвійне

4,8

2,2

2,2

2,0

1,0

Одинарне

3,3

2,2

1,5

2,0

1,0

Урна з прахом

0,64

0,8

0,8

0,8

0,8

Примітка: У разі поховання померлого в нестандартній труні викопується могила залежно від довжини труни.

Копка могил власними силами замовників та іншими особами на кладовищах міста забороняється.

Після здійснення поховання виконавцю волевиявлення померлого, особі, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, як користувачу місця поховання,  КП «Спецкомбінат» надає свідоцтво про поховання. Цей документ надає право його пред’явнику на встановлення намогильного спорудження (пам’ятника) в межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснення інших дій, пов’язаних з облаштуванням місця поховання, який вважається його власником. Це робиться для того, щоб в подальшому не виникало ніяких проблем при облаштуванні намогильних споруд (пам’ятників).

Порядок встановлення намогильних споруд

На могилах (місцях родинного поховання), в межах виділеної земельної ділянки дозволено встановлювати намогильні споруди (пам’ятники) та елементи облаштування могил, які повинні відповідати встановленим стандартам і технологіям.

Всі роботи, пов’язані з монтажем, демонтажем намогильних споруд, їх реєстрації, надання свідоцтва про власність намогильних споруд, виконуються у весняно – осінній період, беручи до уваги погодні умови не раніше ніж одного року після проведення поховання з метою ущільнення ґрунту після засипання (можливе й більш раннє проведення робіт, але з обов’язковим попередженням Замовника про можливі наслідки, в т.ч. і втрату гарантії на проведені роботи), з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 16.00 години, в суботу з 8.00 до 12.00 години. В вихідні та святкові дні відповідно до КЗпП України, роботи пов’язані з облаштуванням могил, монтажем та демонтажем намогильних споруд забороняються. Поховання на кладовищах не проводяться в дні великих релігійних свят.

Згідно діючого законодавства, намогильні споруди (пам’ятники) приватними підприємствами встановлюються у разі наявності у них договору з ритуальною службою   КП «Спецкомбінат» на проведення цих робіт.

У випадку, якщо власник могили (поховання) вирішив самостійно облаштувати або встановити намогильне спорудження (пам’ятник) власними силами, він повинен з письмовою заявою та паспортом звернутися до доглядача кладовища Сумської міської ритуальної служби КП «Спецкомбінат» та при цьому надати наступні документи:

 • оригінал свідоцтва про смерть похованого;
 • документи на придбання намогильного спорудження (пам’ятника), його ціни та дати придбання;
 • реквізити виконавця пам’ятника;
 • свідоцтво про поховання.

(оригінали документів після пред’явлення повертаються їх пред’явнику)

Після пред’явлення вказаних документів доглядачу кладовища, власник могили (поховання) повинен вказати родинну огорожу або місце поховання, отримати у доглядача кладовища схему розташування всіх поховань всередині огорожі (на земельній ділянці), отримати інструктаж про правила установлення намогильного спорудження (пам’ятника), після чого приступити до виконання робіт.

Після завершення робіт, на підставі наданих документів, встановлене намогильне спорудження (пам’ятник) доглядачем кладовища реєструються в книзі реєстрацій встановлених намогильних споруд (пам’ятників) і відповідальність за встановлення покладається на користувача місця поховання (власника могили).

Якщо користувач місця поховання (власник могили) не дотримує вище перелічені вимоги, встановленого їм намогильне спорудження (пам’ятник) не реєструється в книзі реєстрацій та Сумська міська ритуальна служба КП «Спецкомбінат» за їх збереження відповідальності не несе.

Намогильні спорудження (пам’ятники), огорожі, встановлені за межами відведеної земельної ділянки, у відповідності з діючим законодавством, підлягає демонтажу без попередження власника могили (поховання).

Послуги, які надає ритуальна служба КП «Спецкомбінат»

 • оформлення договору – замовлення на організацію та проведення поховання;
 • ознайомлення з виконавцями ритуальних послуг (суб’єктами господарювання), з якими КП «Спецкомбінат» укладено договір;
 • доставка померлого із дому в морг, звертатись по тел. 62-88-55 (цілодобово);
 • реєстрація, облік померлих та їх поховань на кладовищах м. Суми;
 • надання послуг спеціалізованими автокатафалками, із моргу додому та до місця поховання;
 • доставка ритуальних належностей;
 • безкоштовне виділення місць для поховання;
 • видача свідоцтва про поховання;
 • копка та засипання могил на 13-ти кладовищах міста;
 • надання всіх видів ритуальних послуг;
 • благоустрій місць поховання;
 • консультаційні послуги;
 • послуги організатора по проведенню ритуалу;
 • реалізація предметів ритуальної належності (труни, вінки, корзини, дерев’яні хрести та таблички);
 • безкоштовні поховання громадян окремих категорій;
 • надання послуг пільговим категоріям громадян;
 • виготовлення та встановлення намогильних споруд (пам’ятників);
 • видача дозволу на монтаж та демонтаж намогильних споруд;
 • реєстрація встановлених намогильних споруджень.

ВІДОМОСТІ ПРО КЛАДОВИЩА МІСТА СУМИ

№ п/п

Адреса (де розташоване)

 та найменування кладовища

Період, з якого здійснюється поховання (рішення уповноваженого органу)

Розмір кладовища

Статус кладовища(закрите, діюче)

Відповідальний за утримання кладовища(установа (підприємство, організація) повна адреса, контактна особа, телефон)

1.

Вул. Менжинського    – кладовище в районі 40-ї підстанції (І пусковий комплекс І черги)

2013 рік

2,54  га

Відкрите  кладовище

Комунальне підприємство «Спеціалізований комбінат»

м. Суми, 
вул. Лебединська, 5

Заступник директора з ритуальних послуг Опара Г.Г.

Тел. (0542) 
62-88-54

2.

Вул. Вишнева (село Василівка)  – Порфирівське  кладовище

1912 рік

0,4899 га

Частково-закрите кладовище

3.

Район аеропорту -  кладовище Тимірязівське

1945 рік

0,6676 га

Частково-закрите кладовище

4.

Вул. 20років Перемоги   – Міське кладовище

1876 рік

11,0787  га

Частково-закрите кладовище

5.

Вул. Баумана – Засумське кладовище

1880 рік

10,8901 га

Частково-закрите кладовище

6.

Вул. Соняча (квартал №4)  – Ганнівське кладовище

1937 рік

2,0435 га

Частково-закрите кладовище

7.

Вул. Скрябіна – Тополянське кладовище

1952 рік

0,7910 га

Частково-закрите кладовище

8.

Вул. Залізнична – Лучанське кладовище

1862 рік

5,7448  га

Частково-закрите кладовище

9.

Вул. 3-я Червонопрапорна  – Кладовище Баранівське  (Старе)

1893 рік

1,3555  га

Частково-закрите кладовище

10.

Великочернеччинська сільська рада (вул. Червонопрапорна) Сумського району Сумської області – Ново-Центральне Баранівське кладовище

1983 рік

44,0864 га

Відкрите кладовище

11.

Вул. М. Кощія –  Кладовище Василівське

1912 рік

0,2724 га

Частково-закрите кладовище

12.

Кладовище по вул. Прикордонній

1901 рік

5,9652га

Частково-закрите кладовище

13.

Вул. Римського-Корсакова – Пришибське кладовище

1904 рік

2,7302  га

Частково-закрите кладовище

 

Відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі – Закон), постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 року № 354 «Про порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, наказом Міністерства юстиції України від 09 червня 2015 року № 895/5 затверджено Положення про Комісію з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі – Положення).

Основними завданнями Комісії з питань дотримання Закону (далі – Комісія) є проведення правової експертизи матеріалів, поданих до неї, щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону.

Відповідно до пункту 3 Порядку Мін`юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону.

Згідно з пунктом 8 розділу ІІ Положення Комісія відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, забезпечує функції методологічного забезпечення моніторингу відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону.

Відповідно до пункту 9 розділу ІV Положення організаційне забезпечення діяльності Комісії здійснює Департамент державної реєстрації Мін`юсту.

Пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об’єднанням громадян, друкованим засобом масової інформації та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об’єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого засобу масової інформації.

Юридичні особи, політичні партії, інші об’єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом (21.05.2015), у разі порушення його вимог зобов’язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону. При цьому такі юридичні особи звільняються від сплати адміністративного збору під час державної реєстрації змін до установчих документів, пов’язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.

У разі недотримання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об’єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 статті 3 Закону, їхня діяльність підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади, крім випадків, коли юридичними особами, політичними партіями, іншими об’єднаннями громадян вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов’язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об’єктивними причинами.

Звертаємо увагу керівників громадських формувань: громадських організацій, структурних утворень політичних партії, творчих спілок, організацій профспілок, організацій роботодавців, територіальних громад, що у разі реєстрації/легалізації, а також зміни відомостей до установчих документів та до керівних органів, зміни місцезнаходження керівного органу, з питань легалізації/реєстрації та припинення діяльності необхідно надавати заяви, відомості про керівні органи, відповідні документи до Сумського міського управління юстиції, до відділу Державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, легалізації об’єднань громадян /Центр надання адміністративних послуг за адресою: 40000, м. Суми, вул. Горького,21, тел.: 661-918.