003.jpg

Ритуальна служба КП «Спецкомбінат»

Порядок надання ритуальної послуги суб’єктами господарювання в м. Суми регулюється Законом України «Про поховання та похоронну справу» (надалі Закон), Наказом №193 Держжитлокомунгосп України від 19.11.2003 року (надалі Наказ), «Порядок утримання кладовищ та функціонування місць поховань на території м. Суми» від 28.11.2007 року №973-МР та внесеними до нього змінами і доповненнями від 25.02.2009 року №2368 – МР (надалі Порядок).

Відповідно до положень ст..9 «Закону» в порядку, визначеному Законодавством України в м. Суми рішенням Сумської міської ради від 25.05.2009 року (№818-МР) створено госпрозрозрахункове комунальне підприємство «Спеціалізований комбінат», яке з 26.01.2005 року (№1068-МР) визнано ритуальною службою в м. Суми та їй підпорядковано спеціальна служба по підбору та транспортуванню померлих в морг.

Ритуальна служба КП «Спецкомбінат» в м. Суми ніяких філіалів і дочірніх підприємств не має, згідно покладених на неї завдань здійснює в м. Суми організацію поховання померлих і надання передбачених та непередбачених необхідними мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та реалізацію предметів ритуальної належності, виконують роботи з благоустрою місць поховань відповідно до кошторису, забезпечує функціонування місць поховань відповідно до порядку, визначеного Сумською міською радою, згідно ст.29 «Закону».

В приміщенні ритуальної служби КП «Спецкомбінат» за адресою м. Суми, вул.. Лебединська,5, згідно з «Законом» та «Наказом» створено всі необхідні умови для родини померлого, оформлення в короткі терміни всіх необхідних документів, організацією та проведення поховань. Робота ритуальної служби КП «Спецкомбінат» відповідно до режиму роботи, затвердженого рішенням Сумської міської ради №973-МР від 28.11.2007 року організовано щоденно (понеділок – п’ятниця з 7.30 до 19.00, а в суботу – неділю з 7.30 до 17.00, перерва на обід з 12.00 до 12.30).

В ритуальній службі КП «Спецкомбінат» за місцем оформлення договору – замовлення в доступному для огляду місці для замовника надана повна інформація щодо можливих виконавців послуг, які уклали договір про надання ритуальних послуг, їх адрес, телефонів та режиму роботи, необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг із зазначенням вартості, особливостей та термінів виконання, перелік ритуальних послуг із зазначенням вартості, особливостей та термінів виконання, щодо кожного виконавця, витяги із необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання та ритуального обслуговування населення, порядку утримання кладовищ, а також інших місць поховання, вимог щодо утримання та охорони місць поховань, реєстрації поховань померлих та перепоховань, організації поховання за рахунок державного та місцевого бюджетів, пільгового обслуговування населення, витягів з положення, Закону України «Про поховання та похоронну справу», режиму роботи організації, що виплачують допомогу на поховання, книги заяв, пропозиції і скарг, режиму роботи та номерів телефонів місцевих органів виконавчої влади та територіального органу у справах захисту прав споживачів.

На території м. Суми розташовано 13 діючих кладовищ, на яких вже відповідно до діючого законодавства ритуальною службою КП «Спецкомбінат» отримані державні акти на право постійного користування земельною ділянкою. Із всіх діючих кладовищ 2 функціонують у відкритому, а 11 в частково – закритому режимі. При планировании своего огорода, многие садоводы решают включить в ассортимент новые виды растений. В этом году особенно популярными стали семена конопли , благодаря их уникальным свойствам.

  Відкриті кладовища:

 1. Кладовище в районі 40-ї підстанції
 2. Ново-Центральне Баранівське – вул. Червонопрапорна;

Частково закриті кладовища:

 1. Міське - вул. 20р. Перемоги
 2. Засумське - вул. Баумана
 3. Лучанське - вул. 2-га Залізнична
 4. Пришибське - вул. Р.Корсакова
 5. Василівське – вул. Кощея
 6. Парфирівське (с. Василівка) – вул.. Вишнева
 7. Ганнівське – вул.. Сонячна
 8. Тимірязівське (аеропорт) – вул..Аерофлотська
 9. Тополянське - вул. Скрябіна
 10. Старе Баранівське – вул.. 3-я Червонопрапорна.
 11. Аварійне по вул. Прикордонній.

Кладовища відкриті для відвідувань щодня з квітня по вересень з 8.00 до 16.00 годин, з жовтня по квітень – з 8.00 до 15.00 годин.                                        

Поховання померлих на кладовищах проводяться щодня в літню пору з 10 годин до 16 годин, у зимовий час – з 11.00 до 15.00 годин.

Всі міські кладовища є комунальною власністю територіальної громади і перебувають у господарському віданні КП «Спецкомбінат». На всіх кладовищах м. Суми організовано і здійснюється реєстрація поховань, перепоховань померлих громадян та намогильних споруд.

Порядок виділення земельної ділянки та надання послуг на кладовищах м. Суми

На кладовищах м. Суми додаткові платні послуги не представляються, всі ритуальні послуги, на підставі договору – замовлення оформлюються та оплачуються тільки в Сумській ритуальній службі КП «Спецкомбінат».

В м. Суми функціонують 2 діючих та 11 частково – закритих кладовищ.

 В діючих кладовищах поховання померлих здійснюються на загальних підставах.

В частково-закритих кладовищах  поховання померлих здійснюються при наявності вільного місця в родинній огорожі. Для поховання померлого в родинній огорожі особа, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого (виконавець волевиявлення) повинна з’явитися до доглядача кладовища, написати заяву на поховання, надати свідоцтво по смерть померлого (оригінал), свідоцтво про смерть першого похованого (оригінал) або, якщо в огорожі поховані інші члени родини, то свідоцтво про смерть на всіх раніше похованих (оригінали), вказати родинну огорожу та при наявності вільного місця отримати схему розташування всіх поховань з відображенням вільного місця, після чого з’явитися в ритуальну службу КП «Спецкомбінат» для подальшого оформлення договору-заказу та отримання дозволу на поховання. Розташовані в огорожі могили, повинні мати таблички або пам’ятник (пам’ятники) з надписом, що затверджує поховання цього померлого.

Підпоховання в родинній огорожі здійснюється відповідно до Закону через 20 років після першого поховання, при наявності тих же документів. На бажання виконавця волевиявлення чи особи, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, для поховання двох померлих в діючих кладовищах безоплатно виділяється місце для подвійного поховання.

Кожне поховання померлого здійснюється в окремій могилі. Під кожну могилу надається земельна ділянка таких розмірів:

Назва поховання

Розмір

Земельної ділянки

Могили

площа, м2

довжина, м

ширина, м

довжина, м

ширина, м

Подвійне

4,8

2,2

2,2

2,0

1,0

Одинарне

3,3

2,2

1,5

2,0

1,0

Урна з прахом

0,64

0,8

0,8

0,8

0,8

Примітка: У разі поховання померлого в нестандартній труні викопується могила залежно від довжини труни.

Копка могил власними силами замовників та іншими особами на кладовищах міста забороняється.

Після здійснення поховання виконавцю волевиявлення померлого, особі, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, як користувачу місця поховання,  КП «Спецкомбінат» надає свідоцтво про поховання. Цей документ надає право його пред’явнику на встановлення намогильного спорудження (пам’ятника) в межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснення інших дій, пов’язаних з облаштуванням місця поховання, який вважається його власником. Це робиться для того, щоб в подальшому не виникало ніяких проблем при облаштуванні намогильних споруд (пам’ятників).

Порядок встановлення намогильних споруд

На могилах (місцях родинного поховання), в межах виділеної земельної ділянки дозволено встановлювати намогильні споруди (пам’ятники) та елементи облаштування могил, які повинні відповідати встановленим стандартам і технологіям.

Всі роботи, пов’язані з монтажем, демонтажем намогильних споруд, їх реєстрації, надання свідоцтва про власність намогильних споруд, виконуються у весняно – осінній період, беручи до уваги погодні умови не раніше ніж одного року після проведення поховання з метою ущільнення ґрунту після засипання (можливе й більш раннє проведення робіт, але з обов’язковим попередженням Замовника про можливі наслідки, в т.ч. і втрату гарантії на проведені роботи), з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 16.00 години, в суботу з 8.00 до 12.00 години. В вихідні та святкові дні відповідно до КЗпП України, роботи пов’язані з облаштуванням могил, монтажем та демонтажем намогильних споруд забороняються. Поховання на кладовищах не проводяться в дні великих релігійних свят.

Згідно діючого законодавства, намогильні споруди (пам’ятники) приватними підприємствами встановлюються у разі наявності у них договору з ритуальною службою   КП «Спецкомбінат» на проведення цих робіт.

У випадку, якщо власник могили (поховання) вирішив самостійно облаштувати або встановити намогильне спорудження (пам’ятник) власними силами, він повинен з письмовою заявою та паспортом звернутися до доглядача кладовища Сумської міської ритуальної служби КП «Спецкомбінат» та при цьому надати наступні документи:

 • оригінал свідоцтва про смерть похованого;
 • документи на придбання намогильного спорудження (пам’ятника), його ціни та дати придбання;
 • реквізити виконавця пам’ятника;
 • свідоцтво про поховання.

(оригінали документів після пред’явлення повертаються їх пред’явнику)

Після пред’явлення вказаних документів доглядачу кладовища, власник могили (поховання) повинен вказати родинну огорожу або місце поховання, отримати у доглядача кладовища схему розташування всіх поховань всередині огорожі (на земельній ділянці), отримати інструктаж про правила установлення намогильного спорудження (пам’ятника), після чого приступити до виконання робіт.

Після завершення робіт, на підставі наданих документів, встановлене намогильне спорудження (пам’ятник) доглядачем кладовища реєструються в книзі реєстрацій встановлених намогильних споруд (пам’ятників) і відповідальність за встановлення покладається на користувача місця поховання (власника могили).

Якщо користувач місця поховання (власник могили) не дотримує вище перелічені вимоги, встановленого їм намогильне спорудження (пам’ятник) не реєструється в книзі реєстрацій та Сумська міська ритуальна служба КП «Спецкомбінат» за їх збереження відповідальності не несе.

Намогильні спорудження (пам’ятники), огорожі, встановлені за межами відведеної земельної ділянки, у відповідності з діючим законодавством, підлягає демонтажу без попередження власника могили (поховання).

Послуги, які надає ритуальна служба КП «Спецкомбінат»

 • оформлення договору – замовлення на організацію та проведення поховання;
 • ознайомлення з виконавцями ритуальних послуг (суб’єктами господарювання), з якими КП «Спецкомбінат» укладено договір;
 • доставка померлого із дому в морг, звертатись по тел. 62-88-55 (цілодобово);
 • реєстрація, облік померлих та їх поховань на кладовищах м. Суми;
 • надання послуг спеціалізованими автокатафалками, із моргу додому та до місця поховання;
 • доставка ритуальних належностей;
 • безкоштовне виділення місць для поховання;
 • видача свідоцтва про поховання;
 • копка та засипання могил на 13-ти кладовищах міста;
 • надання всіх видів ритуальних послуг;
 • благоустрій місць поховання;
 • консультаційні послуги;
 • послуги організатора по проведенню ритуалу;
 • реалізація предметів ритуальної належності (труни, вінки, корзини, дерев’яні хрести та таблички);
 • безкоштовні поховання громадян окремих категорій;
 • надання послуг пільговим категоріям громадян;
 • виготовлення та встановлення намогильних споруд (пам’ятників);
 • видача дозволу на монтаж та демонтаж намогильних споруд;
 • реєстрація встановлених намогильних споруджень.

ВІДОМОСТІ ПРО КЛАДОВИЩА МІСТА СУМИ

№ п/п

Адреса (де розташоване)

 та найменування кладовища

Період, з якого здійснюється поховання (рішення уповноваженого органу)

Розмір кладовища

Статус кладовища(закрите, діюче)

Відповідальний за утримання кладовища(установа (підприємство, організація) повна адреса, контактна особа, телефон)

1.

Вул. Менжинського    – кладовище в районі 40-ї підстанції (І пусковий комплекс І черги)

2013 рік

2,54  га

Відкрите  кладовище

Комунальне підприємство «Спеціалізований комбінат»

м. Суми, 
вул. Лебединська, 5

Заступник директора з ритуальних послуг Опара Г.Г.

Тел. (0542) 
62-88-54

2.

Вул. Вишнева (село Василівка)  – Порфирівське  кладовище

1912 рік

0,4899 га

Частково-закрите кладовище

3.

Район аеропорту -  кладовище Тимірязівське

1945 рік

0,6676 га

Частково-закрите кладовище

4.

Вул. 20років Перемоги   – Міське кладовище

1876 рік

11,0787  га

Частково-закрите кладовище

5.

Вул. Баумана – Засумське кладовище

1880 рік

10,8901 га

Частково-закрите кладовище

6.

Вул. Соняча (квартал №4)  – Ганнівське кладовище

1937 рік

2,0435 га

Частково-закрите кладовище

7.

Вул. Скрябіна – Тополянське кладовище

1952 рік

0,7910 га

Частково-закрите кладовище

8.

Вул. Залізнична – Лучанське кладовище

1862 рік

5,7448  га

Частково-закрите кладовище

9.

Вул. 3-я Червонопрапорна  – Кладовище Баранівське  (Старе)

1893 рік

1,3555  га

Частково-закрите кладовище

10.

Великочернеччинська сільська рада (вул. Червонопрапорна) Сумського району Сумської області – Ново-Центральне Баранівське кладовище

1983 рік

44,0864 га

Відкрите кладовище

11.

Вул. М. Кощія –  Кладовище Василівське

1912 рік

0,2724 га

Частково-закрите кладовище

12.

Кладовище по вул. Прикордонній

1901 рік

5,9652га

Частково-закрите кладовище

13.

Вул. Римського-Корсакова – Пришибське кладовище

1904 рік

2,7302  га

Частково-закрите кладовище