Гласність роботи міської ради
(розділ ІІ Регламенту роботи Сумської міської ради VIІІ скликання, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 30.10.2024 № 5130-МР «Про затвердження Регламенту роботи Сумської міської ради VIІІ скликання у новій редакції»)
Стаття 3. Відкритість і гласність роботи міської ради
1. Пленарні засідання міської ради є гласними та відкритими.
2. У ході відкритого засідання міської ради в залі засідань мають право бути присутніми, крім депутатів та їх помічників-консультантів, міського голови, секретаря міської ради, посадові особи органів виконавчої влади, посадові особи органів місцевого самоврядування, службовці апарату міської ради, які забезпечують проведення засідання (за умови пред’явлення службового посвідчення), представник прокуратури та представник правоохоронних органів (за умови пред’явлення службового посвідчення), журналісти, що здійснюють телевізійну та фотозйомку акредитовані у міській раді, члени делегацій, що знаходяться в міській раді з офіційним візитом, громадяни, а також особи, запрошені до участі в засіданні міської ради.
3. Відкритість засідань міської ради забезпечується шляхом доступу на них представників медіа, через яких кожен член Сумської міської територіальної громади має можливість ознайомитися з питаннями, що розглядаються міською радою та з прийнятими нею рішеннями. Гласність засідання міської ради забезпечується шляхом її трансляції на офіційному вебсайті міської ради в мережі Інтернет.
4. Пленарне засідання ради транслюється в мережі Інтернет у режимі реального часу, крім випадків розгляду питань, що містять інформацію з обмеженим доступом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» з урахуванням положень чинного законодавства України.
Управління суспільних комунікацій Сумської міської ради здійснює відеофіксацію пленарних засідань ради та трансляцію засідання в мережі Інтернет у режимі реального часу (з урахуванням вимог чинного законодавства), після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після закінчення засідання, оприлюднює в мережі Інтернет.
Управління суспільних комунікацій Сумської міської ради передає відеозаписи пленарних засідань ради до відділу інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення Сумської міської ради для зберігання не менше п’яти років.
5. Прозорість та гласність роботи міської ради забезпечується шляхом обов’язкового розміщення на офіційному сайті міської ради усієї відкритої інформації, зокрема:
5.1. Інформації про депутатів міської ради:
- біографічних відомостей та фотографій депутатів міської ради;
- контактних даних депутатів міської ради та графіку і місця прийомів виборців;
- партії та виборчі округи, від яких обрані депутати, та їх приналежність до фракцій і груп в міській раді;
- інформація щодо відвідувань депутатами сесій міської ради та засідань постійних комісій;
- звіти депутатів перед виборцями;
- рішення про підтримку депутатських запитів, тексти запитів та відповіді на них;
- список діючих помічників-консультантів депутата;
5.2. Інформації про пленарні засідання сесій міської ради:
- проєкти порядку денного, проєкти рішень, що виносяться на розгляд міської ради;
- оприлюднення рішень ради, в тому числі прийнятих на закритих засіданнях (при закритому розгляді окремих питань порядку денного) на офіційному сайті Сумської міської ради в мережі Інтернет).
5.3. Інформація про постійні комісії міської ради:
- персональний та кількісний склад постійних комісій;
- плани роботи постійних комісій;
- порядки денні засідань постійних комісій;
- протоколи засідань постійних комісій;
- вхідна кореспонденція постійних комісій;
- звіти про роботу постійних комісій.
6. Громадські об’єднання, органи самоорганізації населення, що створені жителями на території Сумської міської територіальної громади (надалі органи самоорганізації населення СМТГ), ініціативні групи, громадяни, які виявляють бажання взяти участь у вивченні та обговоренні конкретного питання направляють в міську раду відповідне звернення з мотивацією своєї участі. Міський голова або секретар міської ради, розглянувши таке звернення, приймає рішення про форму участі зацікавлених осіб у розгляді конкретного питання (організовує окрему зустріч чи круглий стіл, запрошує на засідання профільної постійної чи тимчасової контрольної комісії, на пленарне засідання міської ради).
Представники громадських об’єднань, органів самоорганізації населення СМТГ, ініціативних груп, які були запрошені на засідання постійної чи тимчасової контрольної комісії чи пленарне засідання міської ради мають право на виступ з обґрунтуванням своєї позиції відповідно до Регламенту.
7. Прозорість в роботі міської ради також забезпечується через створення можливостей присутності громадян на пленарних засіданнях міської ради та постійних комісій. Кожен громадянин має право безперешкодно відвідувати засідання органів міської ради за умови дотримання ним встановленого порядку.
8. Право бути присутніми на пленарному засіданні міської ради може бути обмежено відповідно до закону в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом.
9. Охорона порядку на засіданнях ради відбувається відповідно до Положення про організацію пропускного режиму та охорони в адміністративній будівлі Сумської обласної ради.
10. Під час проведення пленарного засідання міської ради забороняється порушувати громадський порядок; заважати будь-яким іншим чином роботі депутатів міської ради, пересування сесійною залою в зоні розташування депутатів міської ради, використання предметів, що можуть створювати перешкоди у проведенні пленарного засідання міської ради.
В приміщення, де відбувається сесія міської ради, не допускаються особи з явними ознаками сп’яніння, а також особи, які мають при собі господарські сумки, пакети, пакунки, інші речі, що можуть становити загрозу для життя і здоров’я осіб, та з іншими предметами, що не є необхідними для розгляду питання, яке стосується інтересів цієї особи.
З метою забезпечення публічної безпеки та порядку під час проведення сесій міської ради управління муніципальної безпеки Сумської міської ради завчасно, але не пізніше ніж за 24 (двадцять чотири) години до проведення вказаних засідань, повідомляє Сумське районне управління поліції ГУНП (Головне управління Національної поліції) в Сумській області.
З метою організації належного проведення сесій міської ради Управління з господарських та загальних питань Сумської міської ради завчасно повідомляє Управління поліції охорони в Сумській області про необхідність забезпечення присутності їх співробітників на вказаних засіданнях із зазначенням дати, часу, місця проведення заходу та кількості працівників поліції, забезпечує своєчасний доступ до будівлі і сесійної зали та необхідні умови для проведення сесії (приміщення, робота президії).
11. Особи, присутні на пленарному засіданні міської ради повинні дотримуватись правил ведення пленарного засідання, передбачених цим Регламентом.
12. Протиправне втручання в роботу або перешкоджання роботі міської ради особою, присутньою на пленарному засіданні, є підставою для відповідного попередження головуючим на засіданні та видалення з пленарного засідання у випадку повторного вчинення таких дій.
За пропозицією головуючого на пленарному засіданні міської ради або за пропозицією депутата міської ради, підтриманих половиною голосів депутатів, присутніх на пленарному засіданні, особи, які порушили вимоги частини дев’ятої цієї статті, зобов'язані покинути пленарне засідання міської ради.
У разі відмови порушника покинути пленарне засідання міської ради він може бути примусово виведений із сесійної зали та адміністративного будинку.
Стаття 4. Закриті засідання міської ради
1. У разі необхідності міська рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання або про закритий розгляд окремих питань порядку денного.
2. Закрите засідання (закритий розгляд окремих питань порядку денного) проводиться згідно з процедурним рішенням міської ради про проведення закритого засідання (закритого розгляду окремих питань порядку денного).
3. На закритому засіданні (закритому розгляді окремих питань порядку денного) мають право бути присутніми міський голова, депутати, посадові особи органів місцевого самоврядування СМТГ, а також особи, присутність яких визнана міською радою необхідною. Головуючий на закритому засіданні (при закритому розгляді окремих питань порядку денного) повідомляє депутатам міської ради посади та прізвища запрошених осіб.
4. Під час проведення закритих засідань (закритого розгляду окремих питань порядку денного) забороняється ведення всіх видів трансляції та аудіо-, відеозапис у залі засідань (крім протокольного аудіо-запису, що проводиться відповідальними спеціалістами міської ради).
Стаття 5. Присутність на засіданнях міської ради
1. Персональні робочі місця в залі засідань відводяться для учасників засідання: Сумського міського голови, секретаря Сумської міської ради, депутатів міської ради, секретаріату міської ради (працівники Відділу з організації діяльності ради Сумської міської ради), першого заступника міського голови та заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами Виконавчого комітету Сумської міської ради, старост, керівників виконавчих органів міської ради.
2. Від початку засідання міської ради до його завершення за своїми персональними робочими місцями в обов’язковому порядку повинні бути присутні головні розпорядники бюджетних коштів, заступники міського голови, начальник Правового управління Сумської міської ради.
Всі інші керівники виконавчих органів ради в обов’язковому порядку повинні бути присутні та знаходитись на своїх персональних місцях на засіданні міської ради до кінця розгляду питань, які віднесено до їх відання.
3. Особи, що присутні на засіданні міської ради, не мають права займати робочі місця, призначені для осіб, указаних в частині першій даної статті та не повинні знаходитися під час засідання ради у частині сесійної зали, що призначена для розміщення депутатів міської ради.
4. На пленарних засіданнях міської ради також мають право бути присутніми народні депутати України з правом дорадчого голосу, депутати обласної ради або їх представники в порядку, передбаченому чинним законодавством, керівники органів самоорганізації населення СМТГ.
Також можуть передбачатися місця для інших осіб, що мають право бути присутніми в разі потреби згідно з вимогами чинного законодавства.
5. Кількість запрошених осіб для участі в пленарному засіданні обмежується тільки кількістю місць у залі пленарного засідання.
Стаття 6. Запрошення на пленарне засідання міської ради
1. На засідання міської ради можуть бути запрошені особи, присутність яких необхідна для розгляду питань порядку денного, а також особи, запрошені депутатом, міським головою, секретарем міської ради, постійною комісією чи тимчасовою контрольною комісією міської ради.
2. Головуючий на пленарному засіданні міської ради повідомляє депутатів про офіційно запрошених осіб, присутніх на засіданні.