001.jpg

Шановні сумчани, дорога громадо!

Сьогодні у нас з вами відповідальний момент. Момент істини. Я тримаю перед вами іспит на те, як ми співпрацювали протягом 2014 року. Якщо бути точнішим не повний рік, а 8 місяців віддаляють нас від виборів міського голови, на яких ви голосували в першу чергу проти корупції, казнокрадства, проти лицемірства та чиновницького свавілля. Ми домовлялися з вами бути чесними один перед одним. Я своє слово тримаю. Один з моїх головних принципів роботи – кожен сумчанин, який зі своїм болем та проблемами зайшов до приймальні міського голови, має бути прийнятий і вислуханий. Тому не з чужих слів і не з соцмереж, і не з екрана телевізора я дізнаюсь про ваші турботи – а з перших вуст. Часом буває складно, але я ніколи не уникаю розмови, бо знаю: люди прийшли в мерію шукати правди, як до останньої інстанції, вони потребують допомоги.

Тоді, у травні 2014-го ми ще не знали, що антитерористична операція на Сході переросте у справжню війну, звідки наші солдати повертатимуться додому Героями – живими, пораненими, скаліченими та загиблими. А нам всім доведеться працювати в умовах неоголошеної, але від того не менш кривавої війни. Дехто з руками, брудними від фінансових оборудок, кому наразі «прищемили хвоста», заявляє, що, мовляв, нічого спекулювати темою АТО – на Сумщині війни немає. Лишень людина далека й черства може залишатися осторонь проблем фронту. І в цій справі ми з вами об’єднали свої зусилля – Сумська міська рада, депутати, волонтери, громадські активісти, молодь, школярі, бабусі-дідусі, ми всі разом збираємо і проводжаємо в армію мобілізованих, передаємо їм ліки, взуття, одяг, транспорт, військове спорядження та предмети побуту. Та найстрашніше ховати загиблих побратимів. В останню путь ми їх проводжаємо також всім містом. Виділяємо бюджетні кошти на облаштування переселенців з Криму, Луганської та Донецької областей. А це передбачає зовсім інший підхід у питанні витрачання бюджетних коштів.

Саме про те, як нам з вами вдалося витримати таке випробування, і йтиметься упродовж наступних двох годин. Тож, яким видався фінансовий, економічний, інформаційний 2014 рік для громади Сум? Які маємо показники, які невикористані резерви, яких допустились прорахунків, які маємо перспективи? Одразу зазначу – говоритимемо відверто.

І пам’ятаймо: відповідальність за долю міста у нас з вами спільна.

Публічність Сумської міської ради

Міська влада залишається відкритою та публічною, забезпечує принципи прозорості, залучає сумчан до процесу управлінням містом.

Ми посіли четверте місце у цьогорічному Індексі публічності місцевого самоврядування, який здійснювала Громадянська мережа «ОПОРА». Згідно з моніторингом сайтів міських рад обласних центрів, Муніципальний інформаційний портал зайняв третє місце. Сайт Сумської міської ради є серед лідерів у рейтингах щодо доступу до публічної інформації, інформації про діяльність органів влади, надання адмінпослуг.

У соціальних мережах «ВКонтакте» та «Фейсбук» діють акаунти Сумської міської ради та Муніципального інформаційного порталу. У мережі Youtube діє канал Сумської міської ради.

Зросла кількість зареєстрованих користувачів Муніципального інформаційного порталу (з 1920 у 2013 р. до 2330 у 2014р.). Щоденно сайт відвідує понад 3000 користувачів. Протягом 2014 року на порталі було розміщено майже 3,4 тис. нових публікацій. У 2,6 рази (з 64 000 у 2013 р. до 168 000 у 2014р.) зросла кількість переглядів відео новин, розміщених на каналі «Сумська міська рада» в мережі Youtube. Здійснюється онлайн-трансляція сесій СМР, засідань виконкому, апаратних нарад.

Інформаційно-комп'ютерні технології. Протягом 2014 року у нашому місті з’явилися 5 публічних точок доступу до Wi-Fi в улюблених місцях відпочинку сумчан – біля фонтану «Садко», на вул. Соборній, у дитячому парку «Казка» та міському парку ім. І. Кожедуба.

Виконкомом придбано обладнання, яке допоможе у реалізації заходів «електронної демократії» у нашому місті, розширенні мережі онлайн-послуг, впровадженні в повному обсязі електронного документообігу, організації відеоспостерження у центрі Сум, а значить – забезпеченні громадського порядку.

За 2014 рік до СМР надійшло 404 запити на отримання публічної інформації, з них: 400 – задоволено. Слід зазначити, що кількість запитів від фізичних осіб значно переважає і за 2014 рік становить 319, що складає 79% від загальної кількості, тоді як від юридичних - лише 85 (21%).

Звернення громадян. Як я вже говорив, ми діємо за принципом – кожному, хто звернувся за допомогою – особливу увагу. За звітний період до Сумської міської ради надійшло 2670 звернень громадян, що на 982 звернення (або на 27%) менше, ніж у 2013 році.

Із загальної кількості звернень 523 (20%) становлять звернення громадян на особистих прийомах керівництва, 2150 (80%) - письмові звернення. Тоді, як в 2013 році з загальної кількості звернень лише 290 (8%) становили звернення на особистих прийомах керівництва, а 3370 (92%) – письмові звернення. Показник зведеної кількості звернень громадян на 10 тис. населення склав 100 звернень на 10 тис. населення, тоді як в 2013 році цей показник становив 136.

За результатами моніторингу серед міст обласного значення, подібних до Сум, маємо найменший показник кількості звернень на 10 тис. населення.

Прозорість та відкритість органів місцевого самоврядування сприяють вільному доступу до інформації, менше звертаються за роз’ясненнями.

Найбільше питань 1530 стосуються житлово-комунального господарства, що становить 53% від загальної кількості, за звітний період позитивно вирішено 34%. Найчастіше громадяни порушували питання проведення ремонтів покрівель, мереж водопостачання, водовідведення та теплопостачання, ремонту та утримання доріг і тротуарів, благоустрою прибудинкових територій. Звертається особлива увага на звернення від інвалідів, ветеранів війни та праці, осіб, які постраждали від аварії на ЧАЕС.

За звітний період головою та заступниками СМР було проведено 92 прийоми, на які звернулось 704 мешканці міста. Всього громадянами було порушено 560 питань, з них 170 вирішено позитивно (31%).

За моєї ініціативи особисті прийоми міського голови відтепер проводяться не раз на місяць, а щотижня. У 2014 році я провів 23 прийоми громадян з особистих питань, на яких прийнято 265 громадян та отримано 171 звернення. Із загальної кількості звернень, отриманих на особистих прийомах керівництва міської ради, міським головою прийнято 33%. Позитивно вирішено 57 (31%) питань.

Комунікації з громадськістю. Ми створюємо усі умови, аби сумчани мали можливість висловити свою думку, надати пропозиції, отримати консультації та роз’яснення, стати учасниками процесу прийняття рішень.

Підписано Меморандум про взаєморозуміння між виконавчим комітетом СМР, міжнародною організацією «Фонд Східна Європа» та ГО «Громадське бюро «Правозахист» щодо реалізації спільного проекту «Відкрите Місто: посилення участі громадян у розвитку місцевої громади» в м. Суми. Це дало поштовх до активізації роботи веб-платформи, розширення її можливостей у Сумах – з’явився новий механізм комунікацій між владою та громадою.

Відновила свою роботу онлайн-приймальня міського голови на Муніципальному інформаційному порталі.

Надавалась допомога активним громадським організаціям у їх діяльності, акціях патріотичного спрямування, популяризації служби у Збройних Силах України, акції «Купуй своє» щодо маркування російських товарів у магазинах та підтримки вітчизняного виробника.

При міському голові працюють радники на громадських засадах – активісти, експерти, представники третього сектору, що стимулює громадянську активність. Впливовим центром громадської думки стало ГО «Майдан», з яким проводяться консультації, організовуються спільні заходи.

Створено Координаційний центр з надання допомоги Збройним Силам України, Національній гвардії та Прикордонної служби. Тут організовано постійне чергування працівників міської ради та волонтерів, прийом та транспортування допомоги для військових у зону АТО, перевезення особового складу військових підрозділів на відпочинок до Сум.

Вперше в Україні у Сумах за ініціативи громадських активістів та міського голови створені громадські експертні комісії при Сумській міській раді. Громадськість отримала дієвий механізм участі у реалізації місцевої політики та контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування. Дієвим механізмом комунікацій стали громадські слухання та збори громадян з різних резонансних питань: обговорення вартості проїзду у маршрутках, відключення електроенергії, організації підтримки військовослужбовців у зоні АТО та членів їх родин. За ініціативи громадськості ухвалені рішення СМР щодо присвоєння звань «Почесний громадянин міста Суми» Олексію Братушці, Олександру Аніщенку, Сергію Табалі. Упродовж 2014 року проведено близько 330 масових заходів: близько 45% з них – політичного спрямування, до 35% – протестні заходи, 10% – соціальні акції, 5% – святкові, 5% – інші.

Наш головний результат – ми втримали в Сумах баланс політичних сил, зберегли дієвість Сумської міської ради, її здатність знаходити політичний компроміс, консолідуватися для прийняття соціально-значимих рішень. Чи не тому Суми одними з перших серед обласних центрів України прийняли головний кошторис - бюджет міста на 2015-рік. А наразі – про бюджет минулого, 2014-го року.

Бюджет

Доходи. За 2014 рік бюджет м. Суми виконано в сумі 1 млрд.156 млн. 680 тис. грн., що становить 97,2% затвердженого плану на рік та на 16,1% більше надходжень 2013 року. Власних та закріплених доходів надійшло 556 млн.858 тис. грн., що становить 93,7% затвердженого річного плану та на 14 млн. грн. (або на 2,5%) менше надходжень за 2013 рік. Загальна сума недовиконання до річного плану складає (– 37 млн. 409 тис. грн.), або (-6,3 відсотка).

Причинами недоотримання надходжень є:

  1. негативна тенденція щодо невиконання контрольних показників доходів I кошика протягом останніх шести років;
  2. скорочення чисельності штатних працівників по місту;
  3. виплата працівникам підприємств міста заробітної плати у нижче законодавчо встановлених розмірах;
  4. заборгованість по заробітній платі;
  5. істотне уповільнення темпів зростання середньомісячної заробітної плати та фонду оплати праці по місту Суми;
  6. зменшення надходжень податку на доходи фізичних осіб протягом 2014 року до бюджету міста Суми від підприємств, установ та організацій;
  7. напружена ситуація у східних регіонах, яка вплинула на виконання доходної частини бюджету м. Суми.

План по надходженню основного джерела наповнення міського бюджету - податку на доходи фізичних осіб виконано в сумі 442 млн. 688 тис. грн., що становить 95,1% затвердженого річного плану та на 693,4 тис. грн. або на 0,2% більше надходжень за 2013 рік.

ПАТ «Сумське НВО ім. М.В.Фрунзе», через відсутність замовлень в 2014 році до бюджету м. Суми, сплатило податку на доходи фізичних осіб 54,0 млн. грн., що на 22,7 млн. грн. менше у порівнянні з 2013 роком. Крім того серед найбільших платників податку на доходи фізичних осіб по м. Суми, що вплинули на зменшення надходжень є: Сумська дирекція залізничних перевезень ДП ПЗ – на 4 млн. грн., 61,7%; ТОВ «Сумський машинобудівний завод» - на 1,1 млн. грн., ТОВ «Сумський завод гумотехнічних виробів» - на 1,1 млн.грн. 87,3%; ДП «Завод обважених бурильних та ведучих труб» - 0,9 млн.грн., на 16,1%.

Комунальними підприємствами до міського бюджету перераховано 229,2 тис. грн. податку на прибуток підприємств.

План по надходженню плати за землю виконано в сумі 91 млн. 331 тис. грн., що складає 82,6% до плану на рік та на 17 млн.723 тис. грн. (або на 16,3%) менше надходжень 2013 року.

Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності склали 12 786 тис. грн., що відповідає 134,6% до затвердженого на рік плану та на 2 млн. 638 тис. грн. (або на 26,0%) більше надходжень 2013 року.

Спеціальний фонд (без трансфертів) виконано в сумі 129 млн. 259 тис. грн., що становить 127,2% затвердженого річного плану та на 6,4% більше за 2013 рік.

Надходження до бюджету розвитку становлять 78 млн. 102 тис. грн., що складає 117,4 % до плану на рік та на 8,1% більше 2013 року.

На спеціальні рахунки бюджетних установ надійшли кошти в сумі 45 млн.705 тис. грн., 156,3% річного плану, на 10,0% більше 2013 року.

До цільового фонду залучено 822,4 тис. грн., що становить 81,6% до річного плану та на 69,9% менше 2013 року.

Видаткова частина міського бюджету в 2014 році затверджена у сумі 1 млрд. 285млн. 302 тис. грн. Виконання за 2014 рік склало 1 млрд. 163 млн. 951 тис. грн., у тому числі загальний фонд – 906 млн.140 тис. грн., або 95,0 % до затверджених річних призначень, спеціальний – 257 млн. 811 тис. грн. (77,9 %), що дозволило забезпечити в повному обсязі розрахунки по оплаті праці працівників бюджетних установ та за спожиті бюджетними установами енергоносії та комунальні послуги.

Обмежувало виконання видаткової частини міського бюджету в першу чергу не проведення органами Державної казначейської служби України платежів розпорядників бюджетних коштів за отримані товари, матеріали, обладнання, надані послуги, виконані роботи, а також надходження у неповному обсязі субвенцій з державного бюджету (надання населенню пільг, субсидій, компенсаційних виплат за пільговий проїзд). Так, кредиторська заборгованість станом на 01.01.2015 склала 20 млн.351 тис. грн., у т.ч. по загальному фонду – 9 млн. 428 тис. грн., по спеціальному фонду – 10 млн. 923 тис. гривень.

Забезпечувалося фінансування видатків соціального призначення, які зросли на 3,8 %) та склали 789 млн. 217 тис. грн.

Вдалося суттєво збільшити обсяг видатків за рахунок коштів бюджету розвитку на придбання обладнання, проведення капремонтів приміщень, зокрема: в галузі освіти – 5 млн.476 тис.грн. - в 10,1 рази більше за минулий рік, охорони здоров’я – 7 млн. 909 тис грн.. - в 5,3 рази; культури – 613 тис. грн., в 1,9 рази; фізичної культури та спорту – 720 тис. грн., в 1,8 рази.

На допомогу АТО та на охорону громадського порядку з міського бюджету було виділено 2 млн. 947 тис. грн., у т.ч. на придбання бронежилетів, наметів, радіостанцій тощо для особового складу батальйону територіальної оборони в/ч В 2260, передачу субвенції державному бюджету, з них Сумському артилерійському полку в/ч А 1476 та в/ч 3051 Національної гвардії України, на матеріально-технічне забезпечення, Сумському міському відділу УМВС в України Сумській області на придбання паливно -мастильних матеріалів, захисного спорядження та встановлення системи відеоспостереження на головних виїздах з міста, управлінню СБУ в Сумській області, для капремонту Центру спеціальних операцій «А».

На соціальний захист сімей учасників АТО спрямовано 1 млн. 523 тис. грн. зокрема, на виплату матеріальної допомоги сім’ям загиблих, поховання загиблих військовослужбовців, надання пільг на житлово-комунальні послуги, безкоштовне харчування дітей учасників АТО в садочках та школах.

Збережено пріоритетність фінансування з міського бюджету галузі «Житлово- комунальне господарство», видатки на яку склали 188 млн. 198 тис. грн., з них за рахунок субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію та послуги з централізованого водопостачання та водовідведення 126 млн.225 тис. гривень.

Так, видатки на капремонт житлового фонду склали 3 млн 452 тис. грн., Виконані роботи з ремонту 2 дитячих майданчиків; 77 ліфтів, проведено дрібний ремонт 50 ліфтів; відремонтовано майже 2 тис. кв.м покрівель.

Видатки на благоустрій міста склали 55 млн. 512 тис. грн., з них на:

  • шляхове господарство – 33 млн.880 тис. грн. Здійснено капремонт доріг 12 тис. м2, поточний ремонт вулично-дорожньої мережі - 4 тис. м2, на площі 9 тис. м2 нанесено дорожньої розмітки, встановлено 138 одиниць дорожніх знаків, відновлено 17тис. м2 дорожнього покриття прибудинкових доріг та проїздів, 1,3 тис. м2 тротуарів;
  • вуличне освітлення витрачено 10 млн.315 тис. грн: замінено 340 одиниць світильників на економічні, 7 тис. км кабелю на мережах вуличного освітлення, проведено капремонт мереж освітлення в дитячому парку «Казка» та по вул. Шишкарівській, розроблено проектно-кошторисну документацію на капремонт електромереж освітлення міського парку ім. Кожедуба та на капремонт електромереж вул.Г. Кондратьєва;
  • озеленення було виділено близько 6 млн. грн.

Через затримки платежів у казначействі, видатки на капітальні вкладення склали 28 млн. 855 тис.грн., 72,6 % річних призначень. Обсяг виконаних робіт по капітальних вкладеннях склав 23 млн. 493 тис. грн.

Серед завершених об’єктів соціально-культурної сфери: будівництво грального поля в Ганнівці та по вул Прокоф’єва, 25; будівництво 31-го спортивного та дитячого майданчиків; реконструкція приміщень ДНЗ №27 «Світанок» по вул. Червонопрапорна; реконструкція спортивного залу КУ СЗОШ № 23; реконструкція приміщень Ковпаківської райадміністрації під ЦНАП; реконструкція інфекційного відділення №3 КУ «Сумська міська дитяча клінічна лікарні Святої Зінаїди». Крім того, виконано значний обсяг робіт з реконструкції будівлі під дитячий садок в районі Хіммістечка та основної будівлі ДНЗ № 14 по вул. Прокоф’єва.

На об’єктах житлово-комунального господарства та транспорту здійснювались: реконструкція мереж електропостачання житлових будинків в районі Сумського рафінадного заводу; реконструкція житлових будинків з улаштуванням пандусів; будівництво лінії освітлення та благоустрій в районі буд.№36 по вул. Прокоф’єва, селища Веретинівка, мережі зовнішнього освітлення вулиць м. Суми; реконструкція пішохідної доріжки біля оз. Чеха з влаштуванням лінії освітлення; будівництво доріг та ліній освітлення 12 МР; реконструкція доріг в районі житлових будинків, реконструкція дороги в районні ЗОШ № 22.

Видатки галузі «Транспорт та дорожнє господарство» склали 32 млн.644 тис.грн. (76,3 % річних призначень).

Так, на проведення робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг, спрямовано коштів спеціального фонду в сумі 11 млн. 879 тис. грн., що становить 52,5 % річних призначень

Економіка та соціальний розвиток

Бюджетоутворюючою галуззю в м. Суми залишається промисловість, представлена найбільшими підприємствами: ПАТ «СМНВО ім. М.В.Фрунзе», ПАТ «Сумихімпром», ПАТ «Сумський завод «Насосенергомаш» з чисельністю працюючих близько 18,6 тис. осіб. За 2014 рік підприємствами міста Суми реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на суму 9,6 млрд. грн., на 3,1% більше 2013-го.

Протягом 2014 року на 35,6%, тривав спад у машинобудуванні, зате спостерігався ріст обсягів реалізації в хімічній промисловості – на 36,0 %. На ПАТ «СМНВО ім. М.В.Фрунзе спад виробництва складає 60%, ТОВ «Фрунзе-Сервіс» – 52%, ТОВ «Фрунзе-Профіль» – 36%, АТ «Сумський завод «Насосенергомаш» 17%. Водночас спостерігається збільшення виробництва на ТОВ «ГУАЛА Кложерс Україна» на 62%, АТ «Технологія» – 43%, ТОВ «Кусум Фарм» – 47%, ТОВ «Горобина» – 27%.

У 2014 році впроваджено 66 інноваційних видів продукції, або 38,4% загальнообласного показника, придбано 114 нових технологій (84,4% загальнообласного показника). АТ «Технологія» спільно з компанією «GualaPack Group» було створено ТОВ «Гуалапак Україна», де залучено 2 млн. євро італійських інвестицій. ПАТ «Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе» впроваджувались внутрішні інвестиційні проекти на суму 74,8 млн. грн: модернізація заготівельного, котельно-зварювального ливарного виробництва. АТ «Сумський завод «Насосенергомаш» розпочало будівництво шихтового двору, із загального обсягу вартості проекту 21 млн. грн. за 9 місяців 2014 р. вкладено 16 млн. гривень. ПАТ «Сумихімпром» здійснювало реконструкцію відділення нейтралізації з переводом на рідкий аміак в цеху гранульованого суперфосфату на суму 420,0 тис. грн., реконструкцію цеху складних мінеральних добрив.

На промислових підприємствах зосереджено 135,0 млн. дол. США (81,1%) залученого іноземного капіталу, в операціях з нерухомим майном – 4,8 відсотка.

Забезпечено підготовку інформаційних, аналітичних матеріалів та звітних даних для оновлення кредитного рейтингу міста Суми (підтверджується двічі на рік); присвоєний рейтинг м. Суми за Національною рейтинговою шкалою на рівні uaA- зі стабільним прогнозом.

У галузі будівництва у 2014 році підприємствами міста виконано будівельних робіт на суму 438,2 млн. гривень, що на 6,5% більше порівняно з 2013 роком (58,2 % загальнообласного показника). За 2014 рік введено в експлуатацію 81,4 тис. кв.м загальної площі житла, що становить 102,3% рівня 2013-го. ТОВ «БВК компанія «Федорченко» – 13,8 тис. кв.м, ТОВ «ВКП Нотехс» – 4,4 тис. кв.м.

Обсяг реалізації товарів, робіт і послуг комунальними підприємствами СМР, яких налічується 16, становить 219,3 млн. грн., що на 10,6% менше ніж у 2013 році. Прибуток отримали: КП «Міськводоканал», КОРП «Дрібнооптовий», КП «А.Б.К.», КП «Сумижитло», КП «МСК «Тенісна Академія» СМР, ДП «Паркінг» КОРП «Дрібнооптовий» СМР, КП «Шляхрембуд», КП «Зелене будівництво» СМР, КП «Спеціалізований комбінат». КП перерахували до міського бюджету податку на прибуток підприємств – 229,2 тис. грн. та 527,6 тис. грн. частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до бюджету.

Житлово-комунальне господарство

Житлово-комунальне господарство м. Суми налічує 25 підприємств і організацій, з кількістю працюючих - 3133 чоловік.

Прибудинкові дороги. Внутрішньоприбудинкові проїзні дороги житлових масивів та проїзди до об’єктів соціальної інфрастуктури міста на 90 % потребують капітального ремонту.

В 2014 році відновлено 18 тис. м2 дорожнього покриття прибудинкових доріг та проїздів до об’єктів соціальної інфраструктури міста (біля житлових будинків) на загальну вартість 6 млн.781 тис.грн.

Охорона навколишнього природного середовища. У рамках Комплексної програми охорони навколишнього природного середовища міста Суми на 2011-2015 роки за кошти фонду охорони навколишнього природного середовища міста Суми забезпечено виконання природоохоронних заходів на суму 1 мільйон 672 тис. грн., що на 17% більше, ніж у 2013 році, а саме: проведені санітарні заходи у прибережних смугах р. Псел, оз. Чеха, річки Сумка, річки Стрілки; забезпечено посадку 800 деревних зелених насаджень уздовж магістральних доріг міста; проведено капремонт об’єктів благоустрою по вул. Г. Кондратьєва, Роменській; проведено капітальний ремонт об’єктів благоустрою: у скверах «Жертвам Голодомору», «Покровський», «Дружба» «І.Г. Харитоненко», пл. Театральна, пл. Незалежності, міському парку ім. І.М. Кожедуба; проведені спеціальні заходи, спрямовані на запобігання знищенню паркових пам’яток садово-паркового мистецтва: Басівський, «Липові насадження» «Дуби» на вулицях Антонова, Кондратьєва, Петропавлівська; забезпечено утримання ботанічного саду, придбано машини для оброблення та утилізації деревних відходів: Розроблено проект інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря КП "Міськводоканал" СМР.

Капітальний ремонт житлового фонду. Житловий фонд міста складає 1816 житлових будинків площею 6 млн. кв.м, в т. ч.: будинків комунальної власності – 1511, будинків ЖБК та ОСББ – 201; будинків відомчого житлового фонду - 104. За 2014 рік створено 4 ОСББ.

В житловому фонді міста Суми наявні 1281 ліфтів, в тому числі в будинках комунальної власності територіальної громади – 829 ліфтів.Відремонтовано 77 ліфтів на загальну суму 3 млн 509 тис. грн., в тому числі за рахунок коштів обласного бюджету відремонтовано 19 ліфтів на суму 930,1 тис.грн та на 50 ліфтах проведено дрібний ремонт на 830 тис. грн.

Мешканцям будинків територіальної громади міста, у яких створені будинкові комітети та ОСББ, рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 20.05.2014 № 253 надана можливість самостійно обирати собі управителів та виконавців послуг на утримання будинків. Виготовлено проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт житлових будинків ОСББ по пл. Горького,4 та пр.Шевченка, 2.

Житлове господарство. В 2014 році послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунальної власності територіальної громади м. Суми надавали два підприємства: КП "Сумижитло" СМР з загальною кількістю житлових будинків комунальної власності 1226, та підприємство ТОВ "КК"КоменергоСуми" з кількістю житлових будинків 276 одиниць.

В 2014 році КП «Сумижитло» СМР по поточному ремонту були проведені ремонтні роботи на загальну суму 11 млн. 564тис. грн.

В 2014 році ТОВ «КК «Коменерго-Суми» по поточному ремонту були проведені ремонтні роботи на загальну суму 1 млн. 899 тис. грн.

Водопостачання та водовідведення. Основним надавачем послуг з водопостачання та водовідведення в місті є КП «Міськводоканал» СМР. Підприємством проведена заміна аварійних ділянок вуличних водопровідних мереж та вводів до житлових будинків довжиною 690,6 п.м.

Здійснений поточний ремонт мереж водопостачання з відновленням благоустрою в сквері «Покровський».

ТОВ «Науково-Виробниче Підприємство Енертех» виконує проектування геоінформаційної системи мереж водопостачання м. Суми, загальна сума витрат складає 1 млн. 498 тис.грн. Геоінформаційна система (ГІС) призначена для створення єдиної схеми мереж водопостачання міста з можливістю проведення гідравлічних розрахунків, вирішення прикладних задач, обліку та ведення статистики аварій, витрат матеріалів та профілактичних робіт. Станом на 01.01.2015 виконано близько 60% від загального об’єму робіт.

Теплопостачання. В місті Суми в наданні комунальних послуг з теплопостачання задіяні біля 20 підприємств, найбільшим з яких є ТОВ «Сумитеплоенерго» та ПАТ «СМВО ім.Фрунзе».

ТОВ «Сумитеплоенерго» виконані роботи по виводу з експлуатації малоефективних котельних по вул. Кондратьєва, 215, Кондратьєва, 165/148 з підключенням споживачів теплової енергії до більш економічної котельні по вул. Кондратьєва, 120.

Енергозбереження в бюджетній сфері. Суми стали містом-партнером проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа». За результатами ще одного конкурсного відбору, що проходив у 2014 році, місто Суми визначене переможцем і розпочинає співпрацю з проектом USAID «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи».Завданням проекту є розробка і впровадження фінансових практик з енергоефективності. Бюджет Проекту USAID в Україні складає 13,5 млн доларів США.

У 2014 році в бюджетних закладах соціально-культурної сфери міста Суми впроваджено енергозберігаючі заходи на суму 7 млн. грн.

Проведена часткова заміна звичайних освітлювальних приладів на енергоефективні у бюджетних закладах та установах галузей «Освіта», «Охорона здоров’я», «Культура» у результаті використання яких зекономлено 16 тис. кВт*год електричної енергії. Загальна сума впровадження заходу склала 31,25 тис грн. Проведено часткове впровадження системи моніторингу теплоспоживання будівлями навчально-виховних закладів галузі «Освіта», та налагоджено її робота в тестовому режимі в ССШ №№ 1, 7, 17, ЗОШ №№ 6, 22. Загальна сума розробки та впровадження заходу склала 147 тис. грн.

Транспорт

Пасажирським транспортом скористалося 57 млн. пасажирів, що на 1,2% пасажирів менше, ніж у 2013 році. Перевезення пасажирів міським електротранспортом (тролейбусами міста) у порівнянні з 2013 роком збільшилися на 8,6 відсотків і склали 15 млн. чоловік (26,3% загального обсягу пасажирських перевезень).

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень, виконаних ФОП) за 2014 рік перевезено 805 тис. тон вантажів.

На КП СМР «Електроавтотранс» триває відновлення технічного ресурсу існуючого парку рухомого складу шляхом проведення капітальних ремонтів. За рахунок коштів міського бюджету та власних коштів підприємства (1 млн. 690 тис.грн.) за звітний період проведено капітальний ремонт 1 тролейбуса. Підприємство отримало фінансову підтримку з міського бюджету в сумі 5 млн. грн.

Комунальне майно

Незважаючи на те, що протягом 2013-2014 років було приватизовано 52 (33 та 19 відповідно) об’єкта нерухомості загальною площею 8,2 тис. кв. м, управлінню вдалося збільшити надходження до бюджету від оренди комунального майна.

Рішенням міської ради з травня 2014 року був введений мораторій на приватизацію нежитлових приміщень, розташованих в центральній історичній частині міста.Протягом звітного періоду управлінням укладено 78 договорів оренди комунального майна, у зв’язку з чим щомісячні надходження до міського бюджету збільшилися на 83тис. грн., та внесено 356 змін до діючих договорів оренди.

Земельні відносини

До міського бюджету за 2014 рік надійшло 91,3 млн. грн. плати за землю. З них орендної плати за земельні ділянки, згідно з діючими договорами оренди, надійшло 72,4 млн. грн., а земельного податку надійшло 18,9 млн. грн.

У порівнянні з 2013 роком поточні надходження плати за землю за 2014 рік менше на 17,7 млн. грн. Від продажу земельних ділянок станом на 01.01.2015 року до міського бюджету надійшло 7,0 млн. грн. – перевиконання річного плану на 2,2 млн. грн. (план на 2014 рік – 3,8 млн. грн.), в тому числі від продажу земельної ділянки на земельному аукціоні 2,0 млн. грн.

До міського бюджету надійшло 1 млн.710 тис. грн. плати за тимчасове користування місцем для розташування реклами. Протягом року, згідно з прийнятими рішеннями, демонтовано 81-а незаконно встановлена тимчасова споруда.

Торгівля. Підприємництво

Станом на 01.01.2015 року на території міста Суми працює 1209 об’єктів роздрібної торгівлі, 378 закладів ресторанного господарства, 768 підприємств з надання побутових послуг населенню. У місті діє 14 ринків на 6 тис. торгових місць. Протягом 2014 року мережа галузі торгівлі збільшилась за рахунок відкриття та поновлення роботи 46 підприємств роздрібної торгівлі.

За 2014 рік відділом захисту прав споживачів отримано 250 письмових скарг, що свідчить про насичення споживчого ринку нашого міста неякісними товарами та послугами. Розглянуто 244 звернення, вирішено на користь споживачів 206 заяв, або 84 % від розглянутих звернень та надано 664 зареєстрованих консультацій споживачам про їх права. За результатами проведеної роботи повернуто грошей заявникам за придбані товари та послуги неналежної якості в сумі 59,3 тисяч гривень.

Надання адміністративних послуг

01.12.2014 р. відбулось відкриття сучасного Центру надання адміністративних послуг в оновленому приміщенні за адресою: м. Суми, вул. Горького, 21. Прийом громадян та суб’єктів господарювання здійснюється за допомогою електронної черги. Створений офіційний сайт ЦНАП, де розміщується інформація про порядок надання адміністративних послуг, режим роботи ЦНАП, графік прийому спеціалістів. В ЦНАПі встановлена скринька для висловлення суб’єктами звернень зауважень і пропозицій.

За 2014 рік в ЦНАП було надано 65 тис. адміністративних послуг, (в 2013 році – 48 тис. Суб’єктам звернення в 2014 році надано 85 тис. консультацій в приміщенні ЦНАП (в 2013 році надано 61 тис.консультацій).

Освіта

У Сумах налічується 88 закладів різних типів та форм власності, де навчається й виховується 35 тис. дітей.

У місті працює 42 дошкільних навчальних закладів, із них 40 закладів комунальної форми власності, один - державної (ДНЗ УМВС України), один - приватної. Навчально-виховний процес у галузі забезпечують близько 6 тис.осіб. Педагогічну діяльність розпочали 49 молодих спеціалістів – випускників педагогічних ВНЗ. Працевлаштовано 10 педагогів-переселенців із окупованих територій.

Постійно створюються додаткові місця у діючих дошкільних закладах за рахунок відкриття нових груп у вивільнених групових приміщеннях, виведення перших класів. Всього додатково створено понад 500 місць Однак, дефіцит місць у дитячих садках ще наявний. Триває реконструкція та добудова колишнього дитячого садка № 20 «Яблунька» за адресою: вул. Серпнева, 1.

Загальна середня освіта у місті Суми представлена 45 закладами: 4 гімназії, 10 спеціалізованих шкіл, 20 загальноосвітніх шкіл, одна вечірня школа, одна спеціальна школа для дітей з особливими потребами, один ліцей, 8 навчально-виховних комплексів.

Усі школярі на 100% забезпечені підручниками. Якість знань учнів міста зросла з 37% до 43%. Активно упроваджуються інформаційно-комунікативні технології. У 2014 році створено 53 робочих місця для вільного доступу до мережі Інтернет. Власні сайти мають 38 навчальних закладів. Придбано 130 комп'ютерів, 75 одиниць іншої комп'ютерної техніки.

У 2014-2015 навчальному році різними видами харчування у школах міста Суми охоплено 20тис. учнів, що складає 86%. Гарячим харчуванням охоплено

15тис. дітей, що на 882 учнів більше, ніж у 2013-2014 навчальному році.

У закладах освіти організовано безоплатне харчування для 156 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (100%), 291 ученів з малозабезпечених сімей (100%).

За дорученням міського голови, з метою соціальної підтримки членів сімей учасників та загиблих в АТО затверджений Порядок забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з таких родин. У школах міста навчається 326 дітей-переселенців із зони проведення АТО та АР Крим.

Особлива увага приділяється оздоровленню дітей. Влітку працювало 58 таборів (32 пришкільних, 21 профільний, 5 таборів праці та відпочинку).

Було організовано оздоровлення влітку 260 школярів у заміському таборі КП Шляхрембуд «Зоряний». Всього на оздоровлення школярів використано 1,4 млн. грн.

На підготовку закладів освіти до нового 2014-2015 навчального року та роботи в осінньо-зимовий період бюджетом міста виділено понад 8 млн. грн. Крім того, додатково залучено коштів на суму 15 млн. грн.

На виконання ремонтно-будівельних робіт в поточному навчальному році використано коштів в сумі 4млн.грн. За 2014 рік всього замінено 810 віконних блоків на загальну суму 2,7 млн.грн.

Завданнями на 2015 рік для реалізації залишаються: завершення реконструкції дитячого садка № 20 «Яблунька» за адресою: вул. Серпнева, 1а; добудова блоку дошкільного навчального закладу № 8 «Космічний» за адресою: пр. М. Лушпи, 34; ремонти під’їзних шляхів до закладів освіти міста; планова заміна віконних блоків на суму 17 млн. грн. (з міського бюджету); капітальні ремонти у закладах освіти та придбання предметів довгострокового користування на суму 7 млн. грн. (з міського бюджету); проведення ефективної енергоефективної реновації будівель

ССШ № 1 (3 млн. грн.), ЗОШ № 6 (3 млн. грн.), ДНЗ № 15 (2 млн. грн.), ДНЗ № 32 (1,5 млн. грн.), НВК № 41 (2 млн. грн.); оснащення спортивних залів загальноосвітніх шкіл міста відповідним інвентарем; придбання комп’ютерної техніки та мультимедійних комплектів.

Культура

Обсяги бюджетного фінансування галузі у 2014 році склали 25,8 млн.гривень, що на 3,7 % більше за обсяги фінансування у 2013 році.

Культурне життя міста у 2014 році було насичене та яскраве. Для сумчан та гостей м. Суми було організовано та проведено22 загальноміські культурно-мистецькі заходи. На їх організацію та проведення з міського бюджету використано 247 тис. грн. У 2014 році на перший план вийшли заходи патріотичного спрямування, метою яких стало об’єднання громадян навколо ідеї національної гідності, ідентичності та самосвідомості. Серед них: акція «Марш миру» (21 травня), у ході якої було пронесено 100 метровий стяг України; урочисті заходи до Дня Державного Прапору та Дня Незалежності України та участь у Всеукраїнській культурно-мистецькій акції «Україна - разом!», у ході якої протягом трьох жовтневих днів майстри народної творчості та жителі міста вишивали Сумську область на мапі України.

Соціальний захист

Протягом року було забезпечено своєчасне перерахування коштів усіх видів державної соціальної допомоги та компенсацій, станом на 01.01.2015 заборгованість перед мешканцями відсутня.

Майже 20 тисячам сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, Матерям-героїням та іншим мешканцям міста як за рахунок коштів державного бюджету, так і обласного та місцевого бюджетів, перераховано допомог на загальну суму 295 млн. грн., що на 25% більше ніж в 2013 році.

Вчасно та без черг призначено субсидії понад 18 тисячам сімей міста на 20,2 млн. грн., в тому числі за рішенням міської комісії призначено субсидії як виняток понад 2 тисячам сімей. На початок 2015 року користувалися субсидією майже 12 тисяч сімей міста. У зв’язку із введенням з 01.07.2014 нової соціальної програми: компенсація додаткових витрат на житлово-комунальні послуги у зв’язку із підвищенням тарифів, 510 сімей міста подали документи щодо призначення даного виду соціальної допомоги, 411 - призначено на загальну суму 185,5 тис. грн. Всього ж з різних питань соціального захисту населення до управління звернулося майже 84 тисячі мешканців міста.

Опрацьовано із перевізниками міста питання позначення маршрутних таксі, пристосованих до потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями, інформаційними піктограмами у вигляді таблички жовтого кольору з написом «ІНВА». Вже курсують 22 таких машини . В листопаді 2014 року місто відвідала Маріанне Піффаретті з черговим гуманітарним вантажем зі Швейцарії. Суми отримали «Конвой 2014» вагою в 7,5 тонн та загальною вартістю 44,4 тис. грн., матеріали: медичне обладнання, медичний матеріал, одяг, технічні засоби реабілітації, що було розподілено між лікувальними закладами міста.

До міста Суми прибувають сім’ї з Донецької та Луганської областей. З метою забезпечення їх потреб в житлі, одягу, продуктах харчування, організовано ведення реєстру таких сімей. Станом на 01.01.2015 до зазначеного реєстру внесено 3 846 осіб.

За ініціативи міського голови Сумською міською радою прийнято рішення стосовно надання з 01.10.2014 по 31.12.2014 100% пільги по оплаті за окремі види житлово-комунальних послуг учасникам АТО та членам їх сімей, для чого в міському бюджеті було передбачено 414 тис. грн. 452 сім’ї отримували дані пільги. На 2015 рік також передбачено видатки на надання пільг сім'ям учасників АТО (452,1 тис. грн.). Сім’ям 17 загиблих учасників антитерористичної операції виплачено допомогу в розмірі 50,0 тис. грн. кожній сім’ї. На дані цілі видатки міського бюджету склали 1 млн. 300 тис. грн. Додатково до встановлених державою пільг, за рахунок коштів міського бюджету надаються пільги на загальну площу житла по оплаті за житлово-комунальні послуги в розмірі 50 % сім’ям загиблих під час проведення антитерористичної операції мешканців міста Суми. На ці цілі в міському бюджеті передбачено 13,5 тис. грн. Завдяки міській програмі «Місто Суми – територія добра та милосердя» проведено виплату щомісячних допомог учасникам бойових дій, ветеранам, пенсіонерам на загальну суму 83 тис. грн.

Надано додаткові пільги при оплаті за житлово – комунальні послуги 14 сім’ям загиблих в Афганістані воїнів-інтернаціоналістів, Почесному громадянину міста Суми, 606 Почесним донорам, 103 сім’ям інвалідів по зору 1, 2 групи інвалідності (всього 152 особи), 30-м сім’ям, в яких виховуються онкохворі діти, 190 інвалідам з дитинства 1, 2 групи та дітям-інвалідам з діагнозом ДЦП. За 2014 рік відшкодовано підприємствам за надані пільги 703 тис. грн., що на 14% більше ніж в 2013 році.

106 Почесним донорам надано пільги на безоплатний проїзд електротранспортом на загальну суму 69,9 тис. грн. 43-м інвалідам та сім’ям, в яких виховуються діти-інваліди, за рахунок коштів міського бюджету надано пільги за користування Інтернетом на суму 23 тис. грн.

152 сім’ї, які опинилися в складних життєвих обставинах, отримали матеріальну допомогу за рахунок коштів міського бюджету на загальну суму 181 тис. грн. Враховуючи зростання цін на ліки кількість отримувачів даної допомоги менше в порівнянні з 2013 роком на 8 %, а сума виплаченої допомоги більше на 55 %. Допомога надавалася на проведення термінових операцій, на лікування. Так, в тому ж числі надано допомогу на лікування 38 дітей- інвалідів на суму 70 тис. грн. Всього на 2014 рік на виконання завдань зазначених в програмі «Місто Суми – територія добра та милосердя» передбачено за рахунок коштів міського бюджету 5 млн. грн., що на 56% більше ніж в 2013 році.

Комунальною установою «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування «Берегиня», на утримання якого з міського бюджету виділено 4 млн.. грн., надано послуг понад 2,5 тисячам самотнім та самотньопроживаючим мешканцям міста та інвалідам, в тому числі 950 особам на дому та 805 особам в адаптаційних відділеннях.

Охорона здоров’я

У закладах охорони здоров’я міста виконано капітальних ремонтів на суму – 3,6 млн. грн. Придбано обладнання на суму 5,2 млн. грн..

Важливо відзначити, що для покращення лікувально-діагностичного процесу у КУ «Сумська міська клінічна лікарня №1» активно впроваджуються малоінвазивні та лапароскопічні технології лікування найпоширеніших захворювань. Вперше на Сумщині хворому з переломом стегна ортопеди лікарні установили реконструктивний інтрамедулярний стрижень. У неврологічному відділенні вперше в місті і області було проведено процедуру тромболізису при ішемічному інсульті. Лікарня першою в області і однією із 10 в Україні отримала статус «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» у рамках всеукраїнського проекту, який реалізують Асоціація медсестер України спільно з Асоціацією «Служба організації інфекційного контролю» та стала переможцем проекту «Національні лідери України» у рамках Всеукраїнської програми «Золотий фонд нації». Це єдиний лікувальний заклад України, який став фіналістом проекту.

У рамках виконання плану реформування системи первинної медичної допомоги в місті створений Центр первинної медико-санітарної допомоги на базі поліклініки №3.

Лікувальні заклади активно працювали в рамках пілотного проекту МОЗ України, щодо державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою - часткова компенсація аптечній мережі вартості ліків від гіпертонічної хвороби. Це дало змогу знизити показник смертності від інфаркту міокарда на 16% та загальну смертність населення в працездатному віці – на 3,3%.

В КУ «Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» на базі «Клініки, дружньої до молоді» організовані для молодих людей, що вступають до шлюбу, та всіх бажаючих безкоштовні просвітницькі тренінги з питань планування сім’ї, сучасних методів контрацепції, запобігання хвороб, що передаються статевим шляхом, у рамках проекту Агентства США з міжнародного розвитку «Здоров’я жінок України». Розпочались заняття з невідкладної допомоги для учнів та студентів професійно-технічних навчальних закладів згідно угоди з обласною організацією Товариства Червоного Хреста.

Справжгьою подією для мешканців Баранівки стало відкриття амбулаторії загальної практики сімейної медицини по вул. Доватора, 42, приміщення якої передане на баланс СМКЛ № 1.

На виконання регіональної програми «Дитячі меблі Сумщини» для відділень стаціонару дитячої лікарні придбано 80 ліжок на суму 100,0 тис. грн., які були виділені додатково з міського бюджету. Завершено реконструкцію частини інфекційно – боксованого відділення №3 КУ «Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди».

Молодіжна політика. Спорт

87 451 чоловік населення міста складає молодь віком від 14 до 35 років, з них учнівської та студентської молоді – 35 933, робітничої – 37 221, непрацюючої молоді – 14 297 чоловік. У місті функціонують 193 колективи фізичної культури. За підсумками 2014 року всіма видами фізкультурно-оздоровчої роботи охоплено 44 216 осіб, з них віком від 6 до 18 років – 15 019 чоловік, що складає 16,3% від загальної чисельності населення міста. У 25 дитячо-юнацьких спортивних школах різних форм власності, займається 6 953 вихованців з 44 видів спорту. Здійснено поточні ремонти спортивних залів, приміщень для занять фізичною культурою, проведено спортивні заходи та придбано спортивний інвентар у загальноосвітніх школах міста на суму 1 млн. 468 тис.грн. в тому числі проведено капітальний ремонт 2-х залів стадіону «Авангард» (370,0 тис. грн.) та будівництво окремих входів до клубів за місцем проживання «Майстер» та «Юність.

Видатки міського бюджету на виконання заходів програми «Молодь міста Суми» складають 0,85 млн. гривень.

Відділом разом з міським центром дозвілля молоді протягом 2014 року проведено 96 молодіжних заходів, творчих фестивалів, конкурсів, інтелектуальних ігор, та тренінгів. Протягом 2014 року в закладах оздоровлення та відпочинку оздоровлено 12 тис. дітей, що становить 56 %, від загальної кількості дітей шкільного віку, в тому числі 7 тис. дітей пільгових категорій. У місті проживає 801 багатодітних сімей, в яких виховується 2,6 тис.дітей. 8 жінкам, які народили і виховали п’ятеро та більше дітей присвоєно почесне звання «Мати-героїня», виплачена одноразова допомога згідно з чинним законодавством. Всього по місту нагороджено почесним званням 135 жінок.

Зовнішні відносини

У сфері зовнішніх відносин було здійснено ряд заходів, направлених на зміцнення та розширення співробітництва з іноземними партнерами та містами-побратимами. Проведено прийом та супровід 17 іноземних делегацій загальною чисельністю 36 осіб. Країни: Швейцарія, Польща, Німеччина, Італія, КНР, США, Ліван, Франція, Латвія. Відповідно 3 делегації від м. Суми побували з візитами за кордоном (Польща). Відбулися зустрічі з очільниками дипломатичних представництв Франції (Ален Ремі), Латвії (Аргітою Даудзе), Польщі (Генріком Літвіном). Під час зустрічей обговорювалися питання налагодження подальшої співпраці, інвестиційного потенціалу міста.

У червні 2014 року за ініціативи Генерального Консульства Республіки Польща у м. Харкові та за підтримки міського голови Сум відбулися заходи з вшанування пам’яті загиблих польських солдатів.

У липні 2014 року у Сумах побували експерти з м. Люблін провели практичні семінари «Польський досвід системних змін. Практичні імплікації для України». Польські партнери поділилися досвідом щодо власного реформування місцевого самоврядування та запропонували громадськості механізми взаємодії з владою на шляху реформування місцевого самоврядування в Україні.

У жовтні представники Сумської міської ради взяли участь в ІІІ Конгресі Ініціатив Східної Європи, який проходив у м. Люблін (Польща). Під час Конгресу Суми підписали Меморандуму про співпрацю в реалізації спільних проектів в рамках Стратегії територіального співробітництва м. Любліна на період 2015-2020 рр. Вперше на запрошення керівництва м. Гожув Вєлькопольский (Республіка Польща) на відпочинку у таборі у польському м. Дзівнув з 28 серпня по 13 вересня перебувало 39 сумських школярів. Також юні сумчани вдруге брали участь у Міжнародному літньому таборі міст-побратимів, що у м. Франкфурт-на-Одері (Німеччина).

22 січня 2014 року підписано трьохсторонню угоду про співпрацю на 2014-2015 роки між Сумською міською радою, благодійним фондом «Help Point Sumy» та Сумським обласним благодійним фондом «Хельвеція». Зважаючи на ситуацію в країні, місто отримало лише одну вантажівку з гуманітарної допомоги «Конвой 2014», але вже у 2015 році заплановано доставку трьох гуманітарних місій.

Протягом року тривали зустрічі з діючими та потенційними інвесторами – Польща, Італія, КНР та ін.

Вперше у Сумах пройшли заходи до Дня Європи протягом тижня в усіх школах Сум. Активізувався і волонтерський рух у місті. Зокрема, відбулася зустріч волонтерів програми EVS (Європейська волонтерська служба) із керівництвом міста. Обговорювалися питання пріоритетних потреб міста в галузі міжнародного співробітництва, освіти, культури та енергоефективності.

За підсумками євро інтеграційної діяльності протягом року направлено звіт до Ради Європи на отримання Нагороди Ради Європи – Прапору Європи.

Зупинюсь коротко на основних прогнозних показниках економічного і соціального розвитку м. Суми на 2015 рік

З урахуванням законодавчих податкових, бюджетних новацій обсяг доходної частини міського бюджету на 2015 рік затверджено в сумі 1 млрд.300 млн. 053 тис.грн..

Видаткову частину міського бюджету затверджено в сумі 1 млдр.301 млн. 547 тис. грн . У структурі видаткової частини міського бюджету найбільшу частку - 73 % займають видатки соціального призначення.

Поряд з видатками соціального спрямування у 2015 році збережено пріоритетність фінансування з міського бюджету галузі «Житлово–комунальне господарство», видатки на яку затверджені в сумі 102 млн. 231 тис. грн. та капітальних вкладень – 54 млн. 344 тис. гривень.

Обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг очікується в розмірі 9,4 млрд. грн. (показник 2014 року – 9,6 млрд. грн.) за рахунок виробництва ПАТ «Сумихімпром» в результаті впровадження ряду інвестиційних проектів, проекту «ТеплоКерам» ТОВ «Керамейя», модернізації виробничих потужностей ДП «Завод обважувальних бурильних та ведучих труб», ТОВ «Горобина», ДП «Сумська біофабрика».

Обсяг виконаних будівельних робіт - 410,0 млн. грн., що на 6,4% менше у порівнянні з показником 2014 року (438,2 млн. грн.).

Обсяг прямих іноземних інвестицій – 205,0 млн. дол. США, що на 23,2% більше показника 2014 року (166,4 млн. дол. США).

Обсяг роздрібного товарообороту - 3,6 млдр. грн., (на 2,9% більше очікуваного показника 2014 року - 3,5 млрд. грн.) за рахунок відкриття та відновлення підприємств роздрібної торгівлі, закладів ресторанного господарства, підприємств побуту.

Показники рівня життя:

  • середньомісячна заробітна плата – 3265 грн. (на 1% більше показника 2014 року – 3231,6 грн.);
  • кількість зареєстрованих безробітних – 2820 осіб (або зменшиться на 12,1% проти показника 2014 року – 3209 осіб), створення 6560 нових робочих місць.

Чисельність наявного населення Сумської міської громади – 271,2 тис. осіб.

Інвестиційна діяльність.

Продовжуватиметься робота, спрямована на пошук альтернативних джерел фінансування потреб територіальної громади, в умовах обмеженості місцевих фінансових ресурсів:

  1. Залучення пільгового кредиту NEFCO на впровадження заходів з енергозбереження у 4-х навчальних закладах міста. 2 квітня має стартувати енергетичний аудит ДНЗ №2, ДНЗ №14, ДНЗ №22, ССШ №29.
  2. Очікується успішна співпраця представників проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа» з підприємствами теплоенергетики Сум, щодо Плану дій сталого енергетичного розвитку.
  3. У рамках реалізації ще одного проекту USAID «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи» очікується, що місто отримає допомогу у залученні додаткового фінансового ресурсу, зокрема приватного, банківського сектору та міжнародних фінансових установ для реалізації проектів з енергозбереження.
  4. Очікується відповідь на звернення до Міністерства інфраструктури України щодо вирішення проблеми оновлення парку рухомого складу комунального електричного транспорту Сум шляхом ініціювання інвестиційних проектів, що підтримуються Міжнародними фінансовими організаціями, направлено фінансову звітність потенційного бенефіціара – КП СМР «Електроавтотранс» для оцінки його фінансового стану.
  5. У рамках співпраці з чесько-українською фінансово-інвестиційною компанією ТОВ «Вітал-фінанс» підготовлено інформаційні матеріали для визначення інвестиційних потреб підприємств комунального господарства. Очікується, що компанія надасть допомогу в залученні та використанні грантових коштів Європейського союзу та інших зарубіжних інвесторів для розвитку міста.

У спортивній галузі планується здійснити: реконструкцію стадіону «Авангард»; реконструкцію молодіжного центру «Романтика»; будівництво нових дитячих та спортивних майданчиків за місцем проживання; побудувати «стежки здоров’я» навколо озера Чеха та в міському парку відпочинку ім.Кожедуба; побудувати велодоріжки по вулицях міста; капітальний та поточний ремонт спортивних залів загальноосвітніх шкіл міста.

Очікування в галузі майна комунальної власності: результаті запланованих конкурсів управління майна комунальної власності Сумської міської ради планує передати в оренду 23 об’єкти загальною площею 2 тис. 603 кв. м, за рахунок чого в перспективі буде збільшено надходження від оренди майна територіальної громади міста Суми на суму 1 млн. 200 тис. грн.

Надходження коштів від відчуження майна, що перебуває у комунальній власності затверджено у розмірі 2 млн. грн.

Олександр Лисенко: За всіма цими здобутками – люди, які своєю наполегливою працею творять історію нашого міста. А якою вона буде – наша з вами спільна відповідальність