Надрукувати
Перегляди: 19863

ДОДАТОК

до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради

від 05.04.2023 № 179


ПОЛОЖЕННЯ
про адміністративну комісію при виконавчому комітеті Сумської міської ради

І. Загальні положення

1.1. Адміністративна комісія при Виконавчому комітеті Сумської міської ради (далі – адміністративна комісія) – це колегіальний орган, який створюється при Виконавчому комітеті для розгляду і вирішення справ про адміністративні правопорушення, за винятком справ, віднесених Кодексом України про адміністративні правопорушення до відання інших органів (посадових осіб).


1.2.
Розгляд і вирішення справ в адміністративній комісії має сприяти вихованню громадян у дусі точного і неухильного додержання законів, правил співжиття й чесного ставлення до державного і громадського обов'язку, поваги до прав, честі й гідності громадян, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самими правопорушниками, так й іншими особами.

II. Компетенція адміністративної комісії, порядок її створення

2.1. Адміністративна комісія розглядає відповідно до чинного законодавства справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 45, 46, 92, 99, 103-1,103-2, 104, 104-1, статтею 136 (за вчинення порушень на автомобільному транспорті), статтями 138, 141, 142, 149-152, 152-1, частиною 1 статті 154, статтями 155, 155-2, частиною 2 статті 156, частинами 1-4 статті 156-1, статтями 156-2, 159, частиною 1 статті 163-17, статтею 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням Сумської міської ради), статтею 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), частиною 4 статті 181, статтею 181-1, частиною 1 статті 182, статтями 183, 185-12, 186, 189, 189-1, 212-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), а саме :

У випадку внесення змін до законів України щодо компетенції адміністративних комісій при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад, адміністративна комісія розглядає справи про адміністративні правопорушення відповідно до цих змін.

Адміністративна комісія при Виконавчому комітеті Сумської міської ради розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 92, статтею 99 (коли правопорушення вчинено громадянином), статтями 103-1, 103-2, 104, статтею 136 (за вчинення порушень на автомобільному транспорті), статтями 141, 142, 150 – 152, 152-1, статтями 155, 155-2, частиною 2 статті 156, частинами 1 - 4 статті 156-1, статтями 156-2, 159, частиною 1 статті 163-17,статтею 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням Сумської міської ради), статтею 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють),частиною 4 статті 181, частиною 1 статті 182, статтями 183, 186, 212-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2.2. Порядок розгляду адміністративною комісією справ про адміністративні правопорушення визначається чинним законодавством та цим Положенням.

2.3. Адміністративна комісія створюється рішенням Виконавчого комітету в складі голови адміністративної комісії, заступника (заступників) голови адміністративної комісії, відповідального секретаря адміністративної комісії з правом голосу (ст. 215 КУпАП) та членів адміністративної комісії. Кількість членів адміністративної комісії встановлюється залежно від обсягу роботи адміністративної комісії.

До складу адміністративної комісії можуть входити депутати міської ради, представники профспілкових та інших громадських організацій, трудових колективів.

Не можуть входити до складу адміністративної комісії представники державних органів, посадові особи, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, а також працівники прокуратури, суду і адвокати.

2.4. На час відсутності голови адміністративної комісії його обов’язки виконує заступник (один із заступників) голови адміністративної комісії, який головує на засіданні адміністративної комісії та має право підпису постанов і протоколів. У випадку відсутності голови адміністративної комісії та заступника (заступників) голови адміністративної комісії, комісія зі свого складу більшістю від присутніх обирає головуючого, який головує на засіданні адміністративної комісії та має право підпису постанов і протоколів.

У разі відсутності відповідального секретаря адміністративної комісії у зв’язку з відпусткою, хворобою чи з інших причин адміністративна комісія зі свого складу більшістю від присутніх покладає виконання обов’язків відповідального секретаря адміністративної комісії на одного з членів адміністративної комісії.

2.5 Адміністративна комісія забезпечує своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у відповідності з законодавством, виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Адміністративна комісія розглядає справи про адміністративні правопорушення за місцем проживання порушника на території Сумської міської територіальної громади.

2.6. Адміністративна комісія у своїй діяльності відповідальна, підзвітна та підконтрольна Виконавчому комітету; підзвітна та підконтрольна Сумській міській раді та Сумському міському голові.

2.7. Адміністративна комісія має право розглядати справи про адміністративні правопорушення при наявності не менш як половини членів їх складу. Постанова та рішення адміністративної комісії приймаються простою більшістю голосів членів колегіального органу, присутніх на засіданні.

2.8. Адміністративна комісія у своїй діяльності спирається на широкий актив громадськості.

Адміністративна комісія в усіх питаннях, віднесених до її компетенції, взаємодіє з постійними комісіями Сумської міської ради, комісіями, створеними при Виконавчому комітеті, виконавчими органами Сумської міської ради, органами державної виконавчої влади, в тому числі, правоохоронними органами, посадовими особами, іншими суб’єктами.

2.9. Адміністративна комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, КУпАП, цим Положенням та іншими законодавчими актами України, а також рішеннями органів місцевого самоврядування Сумської міської територіальної громади, за порушення яких передбачається адміністративна відповідальність.

2.10. Адміністративна комісія організує облік розглянутих справ про адміністративні правопорушення, узагальнює практику цих справ.

Адміністративна комісія, встановивши при розгляді конкретних справ або в результаті узагальнення практики їх розгляду причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративних правопорушень, вносить у відповідний орган місцевого самоврядування, орган державної виконавчої влади, в тому числі, правоохоронний орган, посадовій особі, іншим суб’єктам пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов.

Не пізніш як у місячний строк щодо пропозиції має бути вжито необхідних заходів і про результати повідомлено адміністративну комісію, що внесла пропозицію.

2.11. Діловодство у справах, що розглядаються адміністративною комісією, ведеться відповідно до вимог КУпАП, цього Положення та інших чинних нормативних актів.

Порядок реєстрації та зберігання справ, зразки постанови, припису, фототаблиць до справи про адміністративне правопорушення та інших зразків документів встановлюється Виконавчим комітетом.

2.12. Справа, що заводиться адміністративною комісією, повинна містити протокол про адміністративне правопорушення з додатками (за наявності), протокол засідання і постанову адміністративної комісії, дані про сповіщення осіб, які беруть участь у справі, про день і час засідання адміністративної комісії, вручення або надіслання постанови особі, щодо якої її винесено, відмітки про звернення постанов до державних виконавчих служб щодо їх виконання та постанови про відкриття та закінчення виконавчих проваджень за матеріалами адміністративної справи.

2.13. Технічне обслуговування та матеріально-технічне забезпечення адміністративної комісії покладається на Виконавчий комітет.

2.14. Адміністративна комісія користується печаткою і штампом Виконавчого комітету.

III. Порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення

3.1. Адміністративна комісія розглядає справи про адміністративні правопорушення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

3.2. Підставою для розгляду адміністративною комісією справи є протокол про адміністративне правопорушення, складений у встановленому порядку уповноваженою на те посадовою особою відповідно до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.

3.3. Голова адміністративної комісії, а під час його відсутності заступник (один із заступників) голови адміністративної комісії або інша особа, на яку покладено повноваження головуючого на засіданні адміністративної комісії:

3.3.1. Керує роботою адміністративної комісії, несе відповідальність за виконання покладених на адміністративну комісію завдань.

3.3.2. Головує на засіданнях адміністративної комісії.

3.3.3. Забезпечує регулярне проведення засідань адміністративної комісії, визначає коло питань, що підлягають розгляду на черговому засіданні.

3.3.4. Вживає заходів щодо підвищення рівня правової культури і правової підготовки членів адміністративної комісії.

3.3.5. Підписує разом з відповідальним секретарем адміністративної комісії протокол і постанову адміністративної комісії.

3.4. Відповідальний секретар адміністративної комісії:

3.4.1. Заводить по кожному протоколу про адміністративне правопорушення окрему справу.

3.4.2. Відповідає за сповіщення осіб, які беруть участь у справі, про місце, день і час засідання адміністративної комісії, вручення або надіслання постанови особі, щодо якої її винесено, відмітки про виконання постанови;

3.4.3. Здійснює підготовку до розгляду справи про адміністративні правопорушення.

3.4.4. Вирішує організаційні питання проведення засідань адміністративної комісії.

3.4.5. Веде реєстрацію членів адміністративної комісії, які присутні на засіданні адміністративної комісії;

3.4.6. Веде по справах, що розглядаються адміністративною комісією, протоколи засідань адміністративної комісії.

3.4.7. Разом з головою адміністративної комісії підписує протокол і постанову адміністративної комісії.

3.4.8. Веде діловодство адміністративної комісії, облік розглянутих справ про адміністративні правопорушення, забезпечує схоронність цих справ.

3.4.9. Представляє інтереси адміністративної комісії під час розгляду Виконавчим комітетом Сумської міської ради скарг на постанови адміністративної комісії, доповідає Виконавчому комітету про обставини справи; готує проект рішення Виконавчого комітету про результати розгляду скарги на постанову адміністративної комісії;

3.4.10. Опрацьовує розглянуті на засіданні адміністративної комісії або Виконавчого комітету Сумської міської ради матеріали справ про адміністративні правопорушення.

3.5. Засідання адміністративної комісії проводиться, як правило, раз на тиждень відповідно до плану роботи, але не рідше двох разів на місяць. З урахуванням святкових та неробочих днів засідання адміністративної комісії може бути перенесено.

На період дії воєнного чи надзвичайного стану в Україні, у випадку неможливості проведення засідань адміністративної комісії, засідання адміністративної комісії може бути перенесено на інший строк аж до закінчення воєнного чи надзвичайного стану.

3.6. Адміністративна комісія розглядає справи про адміністративні правопорушення за територіальною підвідомчістю, визначеною Кодексом України про адміністративні правопорушення.

3.7. Справи розглядаються відкрито, а також у режимі відеоконференції (під час установлення (введення) в Україні або на певній території карантину людей, режиму надзвичайної ситуації, режиму надзвичайного стану, режиму воєнного стану або у випадку доцільності проведення засідання у режимі відеоконференції) шляхом персонального голосування у вигляді відеоопитування кожного члена адміністративної комісії окремо по кожному питанню порядку денного.

3.8. Справа розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, або у присутності довіреної особи, яка має нотаріально завірену довіреність представника за довіреністю.

3.9. При підготовці до розгляду справи відповідальний секретар адміністративної комісії вирішує такі питання:

1) чи належить до компетенції адміністративної комісії розгляд даної справи;

2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи;

3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;

4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;

5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників, адвоката.

У разі порушення територіальної підвідомчості справ про адміністративні правопорушення, встановлення порушень вимог до складання протоколу про адміністративні правопорушення, а також у інших випадках, коли за інформацією наявною в протоколі неможливо знайти правопорушника, відсутні необхідні для провадження відомості, відсутні матеріали на підтвердження вчинення зазначеного в протоколі правопорушення, матеріали повертаються на доопрацювання уповноваженій особі, що склала протокол.

3.10. Розгляд справи розпочинається з оголошення складу адміністративної комісії, яка розглядає дану справу.

Головуючий на засіданні адміністративної комісії оголошує, яка справа підлягає розгляду, прізвище ім’я, по батькові особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, відповідно до статей 268 - 274 КУпАП, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справ, досліджуються докази й вирішуються клопотання.

3.11. Адміністративна комісія при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати:

1) чи було вчинено адміністративне правопорушення;

2) чи винна дана особа в його вчиненні;

3) чи підлягає вона адміністративній відповідальності;

4) чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність;

5) чи заподіяно майнову шкоду;

6) інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

3.12. При розгляді кожної справи про адміністративне правопорушення адміністративною комісією ведеться протокол, в якому зазначаються:

1) дата і місце засідання;

2) найменування і склад адміністративної комісії;

3) зміст справи, що розглядається;

4) відомості про явку осіб, які беруть участь у справі;

5) пояснення осіб, які беруть участь у розгляді справи, їх клопотання і результати їх розгляду;

6) документи і речові докази, досліджені при розгляді справи;

7) відомості про оголошення прийнятої постанови і роз'яснення порядку та строків її оскарження.

3.13. Протокол засідання адміністративної комісії підписується головуючим на засіданні і відповідальним секретарем адміністративної комісії.

3.14. По справі про адміністративне правопорушення адміністративна комісія виносить одну з таких постанов:

1) про накладення адміністративного стягнення;

2) про закриття справи.

3.15. За вчинення правопорушень адміністративна комісія може застосовувати такі адміністративні стягнення:

1) попередження;

2) штраф.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення адміністративна комісія накладає його в межах, установлених відповідною статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення та іншими актами, які передбачають відповідальність за адміністративні правопорушення. При накладенні стягнення адміністративна комісія враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні -два місяці з дня його виявлення. У випадках встановлених законодавством, адміністративне стягнення може бути накладено у визначений період часу з дня вчинення або виявлення правопорушення.

3.16. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, а також при наявності обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, зазначених у статті 24 КУпАП.

3.17. Постанова адміністративної комісії повинна містити:

1) найменування адміністративної комісії, яка винесла постанову;

2) дату розгляду справи;

3) відомості про особу, щодо якої розглядається справа;

4) викладення обставин, установлених при розгляді справи;

5) зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення;

6) прийняте по справі рішення.

Постанова підписується головуючим на засіданні і відповідальним секретарем адміністративної комісії.

3.18. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.

Копія постанови вручається під розписку. У разі, якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.

3.19. Постанова адміністративної комісії може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим до Виконавчого комітету або до суду. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом правомочним розглядати скаргу.

3.20. Постанова адміністративної комісії набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови, за виключенням випадків передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, або після розгляду правомочним органом скарги на постанову.

3.21. Постанова адміністративної комісії про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, юридичними особами, суб’єктами господарювання, посадовими особами і громадянами, іншими суб’єктами.

3.22. Постанова адміністративної комісії про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання відповідно до правил, установлених Кодексом України про адміністративні правопорушення та Законів України.

3.23. Завідувач сектору з питань забезпечення роботи адміністративної комісії звертається до відповідних органів щодо примусового виконання постанов про накладення адміністративного стягнення, і контролює їх виконання.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завідувач сектору з питань забезпечення роботи адміністративної комісії звертається до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника щодо примусового виконання постанови про накладення штрафу, і контролює її виконання.

3.24. На підставі документа, що свідчить про виконання постанови, відповідальний секретар адміністративної комісії робить на постанові відповідну відмітку.

3.25. Якщо під час діяльності адміністративної комісії та посадових осіб будуть виявлені питання, які не врегульовані діючим законодавством, вказані суб’єкти повинні діяти виходячи з принципів справедливості, розумності, доброчесності та пріоритету прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.