003.jpg

Суми – перлина Слобожанського краю, сучасне місто з легким шармом старовини, що має значний економічний, науковий і культурний потенціал. У ньому тісно переплелися славне історичне минуле і трудове сьогодення.

Суми – місто, де народжуються, живуть, зростають, вчаться, працюють, кохають, мріють, творять…

Минуло вже 366 років, як на береги Псла та Сумки прийшли козаки-переселенці з селища Ставище на Київщині на чолі з отаманом Герасимом Кондратьєвим. За легендою, вони знайшли тут три мисливські сумки з монетами. Зображення трьох сумок стало гербом міста, а легенда жива у серцях сумчан і понині. На одній з центральних вулиць – Воскресенській, що веде до найстарішої кам’яної споруди – Свято-Воскресенського кафедрального собору, споруджено пам’ятник цим сумкам, до якого прагнуть доторкнутись усі гості міста, щоб привернути щасливу та багату долю.

Символ міста, його найбільше, як стверджують самі сумчани, чудо – Альтанка на Покровській площі. Ця невеличка різьблена бесідка є візитівкою Сум та улюбленим місцем відпочинку його мешканців і гостей. Ні революції, ні війни не зачепили своєю руйнівною силою старовинну прикрасу міста. Мистецьке дерев’яне різьблення мовби не старіло. Таким воно залишається і сьогодні. Біля неї фотографуються молоді подружжя, туристи, проходять загальноміські культурно-мистецькі заходи і, як і в ХІХ столітті, грають духові оркестри.

Суми є своєрідною архітектурною Меккою. Кількість архітектурних пам’яток вражає. Цільним архітектурним пам’ятником міста є його старовинні вулиці: Соборна, Воскресенська, Петропавлівська, Троїцька. Кожна будівля тут має свою історію, що бере свій початок у далекому минулому. 

Місто понад Пслом славиться й своїми церквами. Навіть назви вулиць завдячують старовинним храмам. Прямими, світлими дорогами вели й ведуть вони сумчан до святих місць: Спасо-Преображенського собору, Свято-Воскресенського кафедрального собору, Іллінської, Троїцької та інших церков.

Поштовхом до розвитку міста у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття стала діяльність династій цукрозаводчиків Харитоненків та купців Суханових. Завдячуючи їхнім щедротам у провінційному містечку з'явилися залізниця, духовна семінарія, Кадетський корпус, театр, церкви, лікарні, гімназії, навіть, бруківка на центральній вулиці – Соборній.

А сучасних рис місто набуло завдяки творчій насназі Михайла Лушпи, голови міськвиконкому: неповторні будівлі обласного театру, наукової бібліотеки, фонтану «Садко», Молодіжного центру, Центрального ринку, нові вулиці й цілі житлові мікрорайони. Сумчани шанують і пам'ятають тих, хто любив і розбудовував місто.

Каштани, липи, акації, троянди та тюльпани, тихоплинний Псел, мальовниче озеро Чеха… Все це – Суми, місто затишних парків та скверів, яскравих квітників і фонтанів, зелених алей та улюблених місць відпочинку біля прохолоди води.

Нині в обласному центрі проживає майже 260 тисяч мешканців. Найбільш розвинутими галузями є машинобудування, хімічна та харчова промисловість. Продукція підприємств ПАТ «СМВО», ПАТ «Сумихімпром», АТ «Сумський завод «Насосенергомаш», Дочірнє підприємство «Завод обважнених бурильних та ведучих труб», ТОВ «Кусум-Фарм», АТ «Технологія», ТОВ «Гуала Кложерс Україна», ТОВ «Гуала Пак», ТОВ «Керамейя», ТОВ «Горобина» знана не тільки в Україні, а й далеко за її межами.

Більше десяти років Суми підтримують довгостроковий кредитний рейтинг uaА- з прогнозом кредитного рейтингування «стабільний», а також інвестиційний рейтинг інвестиційної привабливості uaА-. Все це робить місто привабливим для інвестицій і ділового партнерства.

Суми розбудовуються, з'являються нові житлові будинки та об’єкти промислового, соціального та культурного призначення. Реконструйовано Молодіжний центр «Романтика», який став осередком молодіжного, громадського та культурно-мистецького життя. Триває перебудова стадіону «Авангард», набувають сучасного вигляду сумські парки та сквери.

Суми – місто студентів. У чотирьох вузах навчається майже 20 тисяч студентів. З понад 50 країн світу. Сумське студентство було та залишається активним учасником громадського життя, а наші вузи – одні з кращих навчальних закладів держави.

Стадіон «Ювілейний», Палац студентського спорту, кінно-спортивні комплекси, траса для змагань із біатлону, тренувальне поле для хокею на траві перетворили обласний центр на спортивну столицю. Тут є можливість проводити спортивні змагання з багатьох видів спорту світового рівня.

Місто Суми – один з культурних центрів України зі сталими традиціями та великою культурної спадщиною, багатою на визначні імена. У його літописі залишили свої автографи династії меценатів Суханових і Харитоненків, тут жили та творили Сковорода і Волконський, Маковський і Трутовський, Петрашевич-Плещеєв і Короленко, Купрін і Олесь. На сцені сучасного театру для дітей та юнацтва виступав російський письменник Фонвізін, на Луці, в садибі панів Линтварьових, гостював Чехов, радував сумчан своєю майстерністю Щепкін.

Щороку на День Конституції місто і серця сумчан підкорюють духові військові оркестри з усієї України та сусідніх країн – місто гостинно приймає фестиваль духової музики «Сурми України». Це мистецьке свято стало своєрідною візитівкою Сум.

В місті відкрито одну з небагатьох в Україні муніципальну мистецьку галерею, яка знайомить відвідувачів з сучасним вітчизняним мистецтвом – унікальними експозиціями, перфомансами та інсталяціями. На її базі створено комунальну «Агенцію промоції «Суми».

Музичні фестивалі «Бах-фест», «Джаз-фест», «Органум», «Булат» зробили місто відомим у багатьох куточках світу. Мистецька спільнота ініціює проведення різноманітних акцій, творчих симпозіумів, пленерів, конкурсів.

Конгрес-центр СумДУ став своєрідним храмом знань з неповторним архітектурним ансамблем і унікальними сучасними інформаційними ресурсами та технологіями. Це одне з найвагоміших надбань обласного центру за останні роки.

Та найбільша цінність міста – його жителі: працьовиті, сильні, мужні, творчі. Вони вистояли лихоліття воєн і соціальних потрясінь, їх ратним і трудовим подвигом звеличуються Суми ось вже понад три з половиною століття.

У 2020 році Сумська міська територіальна громада розширилася та зміцнішала. До нас приєдналися три сільських ради – Стецьківська, Битицька та Великочернеччинська. Тепер Сумська міська територіальна громада – це чотири старостинських округи, які об’єднали 21 населений пункт, у яких проживає понад 277 тис. мешканців. Це знакова подія для нашої громади, історію якої ми тепер творимо спільно.

Вітаючи Вас від імені усієї сумської громади на нашому сайті, сподіваюся, що він буде інформативним та цікавим і стане першим кроком до знайомства та подальшої співпраці з мальовничим містом над Пслом!