0012.jpg

Екскурсія вулицями міста розпочинається на центральній площі м. Сум, історично найстарішій частині міста – майдані Незалежності.

Про минуле тут нагадує будівля найстарішого в Сумах храму – Воскресенської церкви.

Сумин городок (так іменувалися Суми у старих документах), являв собою дерев’яну фортецю, побудовану під керівництвом московського воєводи Кирила Юрійовича Арсеньєва. Наприкінці 1658 – на початку 1659 рр. Суми стають центром Слобідського козачого полку під командуванням отамана Герасима Кіндратовича Кондратьєва.

У 1701 р. Г. Кондратьєв помер, і полковником у Сумах став третій з його чотирьох синів – Андрій Герасимович. У 1702 р. на сімейні кошти Андрій Кондратьєв виступив будівничим Воскресенської церкви – першої в Сумах кам’яної споруди. Ще свіжі були в пам’яті спогади про набіги на Слобожанщину кримських і ногайських татар, тому в її архітектурі вбачаються елементи укріплення: товщина стін сягала півтора метри, великий підвал мав підземний хід до р. Псел. Окремо від церкви стоїть дзвіниця, побудована значно пізніше – у 1906 році. Архітектурно-планувальною особливістю Воскресенської церкви є її двох’ярусність. Нижній храм був освячений в ім’я Андрія Первозванного, небесного заступника Андрія Кондратьєва, верхній – в ім’я Воскресіння Господнього. Онук Герасима Кондратьєва – Іван Андрійович, що успадковував полковництво у Сумах після загибелі Андрія Кондратьєва при поваленні булавінського повстання на Дону, зустрічав у грудні 1708 року в Сумській фортеці Петра I. Цар прожив тут більше місяця, святкував Новий 1709 рік, що приніс Росії блискучу перемогу під Полтавою, приймав у фортеці парад російських військ.