001.jpg

Для того, щоб історичний центр міста став пішохідним, від Червоної площі в північному напрямку паралельно Соборній була прорізана вулиця Героїв Сталінграда (нині - Героїв Сумщини).

На початку цієї вулиці, на узгір’ї, розташований світломузичний фонтан "Садко". За ним стоїть один з корпусів Банківської академії, де до революції була Перша жіноча гімназія, заснована в 1873 році, а пізніше – школа № 2 імена Д. І. Косаренка.

З терасових площадок біля фонтану відкривається панорама лівобережних районів міста, з якими з’єднує міст через р. Псел завширшки 50 м. Історично нинішня Харківська вулиця за мостом називалася Харківськими греблями, оскільки ще до Вітчизняної війни в заплаві Псла протікало кілька стариць, через які були перекинені п’ять мостів. Тут, у районі 1-го Харківського моста, на лівому березі Псла в ІІ половині ХІХ століття з’явився перший у Сумах громадський сад. Називався він "Швейцарія" за штучними кам’яними гірками, що були влаштовані в ньому, і славився великим літнім театром з тією ж назвою. На правому березі Псла на початку ХХ століття був на кошти Ліщинських розбитий парк, який став називатися їх ім’ям. У ньому містився перший у місті літній кінотеатр "Ілюзія". Цей парк нині носить ім’я Івана Микитовича Кожедуба, уродженця Сумщини, прославленого льотчика, тричі Героя Радянського Союзу.

З вулиці Героїв Сумщини добре проглядається головна архітектурна домінанта міста – золотоверхий кафедральний Спасо-Преображенський собор, побудований наприкінці ХVІІІ ст. на Соборній вулиці. Куранти роботи англійських майстрів, розміщені на верхньому ярусі 56-метрової дзвіниці, діють і понині. В інтер’єрі справжньою окрасою мармурового іконостаса є колони з малахіту. Собор мав три дерев’яних попередники, двічі перебудовувався, а сучасного вигляду набув з 1892 року в результаті реконструкції за проектом харківського архітектора Михайла Івановича Ловцова.

У 1985 році на вулиці Героїв Сумщини за проектом архітектора Юрія Степановича Кобилякова була зведена чотириповерхова споруда обласної бібліотеки із книгосховищем на 500 тис. томів. Вестибуль бібліотеки прикрашає величезний гобелен "Древо пізнання", виготовлений на спеціальне замовлення решетилівськими майстринями на Полтавщині.

Ще одна робота Ю. С. Кобилякова, оточена зеленим газоном над річкою Сумкою, привертає до себе увагу своєю крівлею, що начебто висить у повітрі, – молодіжний центр "Романтика", побудований у 1987 році. Він багатофункціональний. Тут проводяться виставки, конкурси, змагання, дискотеки.