006.jpg

Привокзальна вулиця виводить нас до залізничного вокзалу. Перше приміщення станції у Сумах було побудоване в 1878 році, коли через місто протяглася залізнична магістраль Мерефа – Люботин – Суми – Ворожба Харково-Миколаївської (нині Південної) залізниці. І. Г. Харитоненко подбав про те, щоб залізниця пройшла безпосередньо поблизу рафінадного заводу, який йому належав. Річ у тому, що земля, по якій намічалося прокласти сталеву магістраль у районі Сум, була в приватній власності і її ціна перевищувала закладену в будівельному кошторисі. Різниця вартості землі була покрита І. Г. Харитоненком. Якби не його особиста зацікавленість у транспортуванні виробленого в Сумах рафінаду, залізниця підійшла б до міста з півдня, у районі сучасного аеропорту, де земля була казенною. Перший вокзал був зруйнований у 1941 році. Після війни, у 1948 році, звели новий – за проектом архітекторів Е. А. Лимаря і В. М. Сиромятникова. У 1984 р. відкривається третє в історії станції приміщення вокзалу. Проект розробляв Харківський інститут "Жилдорпроект" за участю Сумської філії інституту "Укрміськбудпроект".

Залізничні ворота до міста прикрашає пам’ятник "Героям Сумщини", відкритий у 1967 році. Скульптурна група з представників різних поколінь, створена Борисом Никончуком, втілює ідею всенародної боротьби проти німецько-фашистських загарбників, коли Сумщина стала місцем формування великих партизанських з’єднань під командуванням Сидора Артемовича Ковпака і Семена Васильовича Руднєва, Олександра Миколайовича Сабурова, Михайла Івановича Наумова, Якова Івановича Мірошника.

У районі залізничного вокзалу розташовані найбільші промислові підприємства міста. Серед них відкрите акціонерне товариство "Сумське міжгалузеве науково-виробниче об’єднання ім. М. В. Фрунзе", початок якому було покладено в 1896 році, коли ввели в дію машинобудівний завод бельгійського акціонерного товариства. Починаючи з 1900 року, у його цехах виготовлялися парові котли і машини, насоси, прокатні стани й інші механізми для цукрових заводів, шахт і залізниць. У даний час об’єднання ім. Фрунзе випускає устаткування для нафтової, хімічної і газової промисловості.

На Привокзальній площі розташоване також виробниче об’єднання "Насосенергомаш", що відраховує свою історію від 1949 року, коли перший агрегат з маркою сумського насосного заводу був відвантажений будівельникам Волго-Донського каналу. Сумськими насосами оснащені багато теплових і атомних електростанцій, нафтопромисли і магістральні трубопроводи.

Серед інших найбільших промислових підприємств, що працюють у місті, варто назвати ВАТ "Сумихімпром", яке випускає понад 50 видів конкурентноздатної продукції. Воно веде свій початок від суперфосфатного заводу, побудованого в Сумах у 1949 році.

Асоціації "Сумицукор" належить відродити славу сумського цукроваріння, фундамент якої в Україні й у Європі заклали уродженці Сумщини, цукрові магнати, добродійники і меценати Харитоненки та Терещенки.