Остеопороз – це системне захворювання скелета, для якого характерне зниження щільності кісток та підвищення ризику переломів. Остеопороз є однією з найбільш суттєвих проблем охорони здоров’я, клінічним проявом якого є переломи, що виникають внаслідок зниження кісткової маси. Всесвітня організація охорони здоров’я ставить проблему остеопорозу по актуальності на четверте місце після серцево-судинних, онкологічних захворювань та цукрового діабету.
Очікується, що у зв’язку зі змінами демографічної ситуації та постійним зростанням популяції людей похилого віку протягом наступних 50 років поширеність переломів стегна зросте у 2 рази. Найтяжчі медико-соціальні наслідки обумовлені переломами проксимального відділу стегнової кістки – 50% пацієнтів потребують стороннього догляду, а 15% - 20% хворих помирають протягом першого року після переломів. Остеопороз призводить також до переломів інших кісток – хребців, ребер, ключиці, кісток таза, плеча та передпліччя.
Серед факторів ризику остеопорозу слід виділяти стать. Жінки швидше втрачають кісткову масу у зв’язку з менопаузою та мають менші розміри кісток. Також до факторів ризику відносять сімейний анамнез остеопорозу, попередні переломи, низьку масу тіла (маса тіла нижче 57 кг), паління, алкоголізм, низьку фізичну активність, вживання кави понад 5 чашок на добу.
При остеопорозі немає ніяких клінічних проявів, крім вже наявного перелому.
Як захистити себе від остеопорозу?
Особливе місце в профілактиці займає вживання кальцію з їжею. Для більшості людей основним постачальником кальцію є молочні продукти. Добова потреба в кальцію складає в 11-24 роки - 1200 мг; 25 – 50 років – 1000 мг; після 50 років – 1500 мг.
Вміст кальцію (в мг) в 100 грамах продуктів харчування:
- риба в’ялена з кістками – 3000 мг
- кунжут 1474 мг
- твердий сир 600 мг
- сардини в олії 420 мг
- капуста 210 мг
- петрушка 190 мг
- курага 170 мг
- молоко 3% жирності 100 мг
- чорний хліб 100 мг
- творог 100 мг
- сметана 90 мг
- шоколад чорний 60 мг
- оселедець свіжий 50 мг
- яйце 27 мг
- яблуко 26 мг
Серед лікарських препаратів для забезпечення організму достатньою кількості кальцію використовують карбонат кальцію та цитрат кальцію. Для кращого засвоєння кальцію організму необхідний вітамін Д 400-800 МО на добу. Одним з найбільш ефективних та високоякісних препаратів є “Кальцій-Д3-Никомед Форте”, який має в 1 таблетці 1250 мг кальцію карбонату (еквівалент 500 мг кальцію) та 400 МО вітаміну Д, що дає можливість забезпечити організм необхідною кількістю кальцію прийомом лише 2 таблеток на добу.
Фізична активність відіграє важливу роль в профілактиці остеопорозу: ходьба, оздоровчий біг, фізичні вправи, їзда на велосипеді, ходьба на лижах. Для осіб похилого віку прогулянки протягом 20 хвилин та більше на день дуже гарно впливають на стан кісток, особливо якщо ви гуляєте вдень, то організм одночасно отримує вітамін Д.
Неправильний спосіб життя підвищує ризик остеопорозу. Алкоголь та паління знижує щільність кісток та допомагає втраті кісткової маси. Надлишок солі, велика кількість білків та фосфору, що містять м’ясні продукти, та надлишок кофеїну збільшують виведення кальцію.
Люди похилого віку повинні попереджувати випадкові падіння та надлишкове навантаження на хребет.
- Дуже важливі особисті заходи безпеки – носіть зручне взуття без підборів, тримайтесь за поручні на сходах, будьте обережні на мокрій дорозі та слизькому шосе.
- Будьте обережні з прийомом ліків.
- Не піднімайте важких предметів, попереджайте рухи, що можуть призвести до розтягнення м’язів спини.
- Зробіть ваш дім зручним, приберіть зі свого шляху всі зайві предмети та зробіть добре освітлення.
- Не використовуйте нестійкі конструкції, наприклад, стілець, встановлений на стіл, щоб дістати якийсь предмет. Використовуйте лише стійкі конструкції або попросіть про допомогу. Використовуйте додаткові засоби (палицю) для рівноваги.
- Будьте уважні в повсякденному житті. Пам’ятайте, що всі падіння та нещасні випадки відбуваються тоді, коли ви поспішаєте.