Пророко-Іллінська церква (вул. Пролетарська, 45)
Майже 170 років злітають в небесну височінь золоті хрести над блакитними куполами сумської Пророко-Іллінської церкви – одного з найдавніших духовних християнських центрів міста. Не втратив цей храм своєї чудодійної сили й нині. Іллінська церква була збудована на честь святого Іллі - одного з великих пророків. Церква споруджена на Засумці (місцевості, яка відмежувалася річкою Сумкою (нинішньою Стрілкою) від старої частини міста). Заселяли Засумку люди нижчого стану – «військові обивателі», що перетворилися згодом на казенних селян, та ремісники – люди без достатку. Тож і церкви їх були непоказні, роблені з дерева, і не навіки, а доки здатні були простояти. Про перший дерев'яний Пророко-Іллінський храм в Сумах повідомляється у 1705 р. З 1732 року при церкві діяла церковно-приходська школа. В 1791 році церква згоріла і в 1792 р. почалося будівництво дерев'яної церкви. Полум'я чергової пожежі знищило і другий дерев'яний храм з такою ж назвою.
В липні 1836 р. з благословіння архієпископа Мелетія (Леонтовича) на Засумці розпочалось будівництво нової кам'яної - нині діючої - Пророко-Іллінської церкви, яке було завершено в 1845 р. На будівництво церкви велику суму грошей пожертвував купець Тихонов. І, врешті, воно закінчилось тільки тому, що на Засумці на той час мешкали вже люди з достатком, головним чином з купецького стану. У 1845 р. був освячений престол святого Митрофана, а в 1851 р. — весь храм.
Храм Іллі за архітектурними ознаками не належить до унікальних споруд. За своєю композицією — це поширений в українській архітектурі тип одноярусних христовокупольних храмів прямокутного плану, збудованих в класичному стилі. До храму приєднана чотириярусна дзвіниця з головним входом до храму, яка завершується куполом з високим шпилем.
Святині Пророко-Іллінської церкви:
- Ікона Пророка Іллі;
- Ікона святителя Митрофана Воронежського з часткою мощів святого;
- Ікона святителя Тихона Задонського з часткою мощів святого.
Основний напрямок діяльності Пророко-Іллінської церкви – це благодійність. Благодійними обідами тут пригощають інвалідів, пенсіонерів, багатодітних та малозабезпечених сумчан. І не пісною юшкою, а повноцінним ситним обідом. Так, у деякі святкові місяці, як, скажімо, у серпні, тут годують обідами по п’ять тисяч людей, у звичайні — від двох до трьох тисяч. Точної дати, коли почали займатися благодійністю, ніхто в церкві не пам’ятає. Від сухої пайки відмовилися наприкінці 90-х, коли кількість нужденних зросла до двадцяти. Купили «вагончик» і там облаштували трапезну на 25 осіб. Щоденна обідня трапеза обходиться церкві щонайменше у 1000 гривень. Годують на пожертвування прихожан та спонсорські надходження, які йдуть з усіх кінців України.
(За матеріалами книг А.І. Дейнеки, П.А. Сапухіна «Архітектурні пам’ятки Сумщини»; О.М. Сотника «Храми м. Суми. Історія і сучасність»;
інтернет ресурсу http://prorok-iliya-church.org.ua/index.php/smi/51-statya.)