Будівлі Української академії банківської справи
Сьогодні Українська академія банківської справи займає переобладнанні старі приміщення для потреб академії, а також реставрувала, точніше – фактично відновила за старими кресленнями новий корпус.
Один із корпусів Академії - найбільша будівля у старій забудові міста (датування – 1914 р., вул. Петропавлівська, 57). Триповерховий, складний у плані будинок має довжину близько ста метрів і витриманий у класичному стилі. Його центральний вхід відокремлений потужним ризалітом із шістьма напівколонами, а, також, розвинутим карнизом і трикутним фронтоном. Перший поверх рустований, два верхніх мають гладенькі рівні стіни з чітким обрамленням прямокутних вікон. Словом, вся архітектура підкреслювала призначення будівлі — офіційний, адміністративний заклад. Так воно і було. Будинок, який розпочали будувати перед першою світовою війною, тобто напередодні 1914 року, призначався для окружного суду, повноваження якого поширювалося на 4-5 повітів і який мав досить великий штат. Проте Феміді округу фактично не судилося тут оселитися. Бо освячували будинок у серпні 1917 року напередодні революції; після якої, як відомо, не тільки вся судова система, а й устрій життя пішов шкереберть. Щоправда, - за правління в Україні гетьмана Павла Скоропадського — десь у 1918 році — це пріміщення таки віддали суду. Але ненадовго. Всього на кілька місяців. Після встановлення Радянської влади тут перебували різні радянські і партійні установи, згодам — сільськогосподарський інститут, тепер — це одне з приміщень Української академії банківської справи.
Сумчани старшого покоління пам'ятають приміщення обласного суду по вулиці Леніна, тепер провулок Академічний, 1.
Головний будинок міської садиби Кондратьєвих - нащадків першого полковника Сумського Слобідського полку Герасима Кіндратовича Кондратьєва було споруджено орієнтовно у другій чверті XIX ст. «за зразковим проектом». 1872 році Микола Дмитрович Кондратьєв продав садибу з забудовами міській громаді, і будинок став називатися Міським будинком, який здавали в оренду. Колись це було приміщення міської думи, і вулиця Першотравнева називалася Думською. З 1867 по 1917 роки тут знаходився Сумський окружний суд, після революції - ревком, а потім обласний і міський суди. З 1974 року споруду було передано Будинку вчителя. Вона неодноразово перебудовувалась у зв'язку зі зміною призначення. Зокрема, для потреб суду будинок зазнав реконструкції наприкінці 60-х років 19 ст.
На початку ХХ ст. просторе крило міської думи і управи займала славетна пожежна команда. Високу башту пожежники використовували як спостережливий пункт. Удень і вночі чатували тут вартові. Кільцевий балкон дозволяв їм бачити майже одноповерхове повітове місто Суми.
Близько 1892 р. було зроблено прибудову з боку двору. У 1897 р. побудовано зовнішню металеву гвинтову драбину. Останній капітальний ремонт будівлі був виконаний у 1975 р. за проектом інституту «Укржитлпроект».
Згідно з рішенням виконкому Сумської міськради від 11 травня 1970 р., дана будівля була пам'ятником історії і культури. Без зняття з цього обліку, вона була знесена на початку 80-х років.
Будуючи на цьому ж місці корпус УАБС не просто відновили старе приміщення, а зберегли, обличчя тієї будівлі, архітектурну пластику тих часів, відбудували в контексті оточення. Якщо подивитися уважно на старі фото - будівлі ніби схожі, але й відмінностей багато.
Замість пожежної каланчі споруджено оригінальну башту з годинником. Щоб розширити функціональну пристосованість приміщення, додали ще два поверхи.
В опорядженні використали архітектурні мотиви не лише колишньої споруди, а й інших історичних об'єктів міста. Приміром, стрільчасті вікна не випадково нагадують вікна лікарні Святої Зінаїди (тепер - дитяча лікарня). Якщо уважно придивитися - можна знайти багато спільних деталей. Проект виконаний групою архітекторів - Володимиром Уханем, Германом Майоровим та іншими.
На вулиці Соборній за невеликим сквером, де стоїть пам’ятник Т.Г.Шевченку, приваблює погляд своїм романтичним виглядом старовинна будівля Першої жіночої гімназії (нині тут розташувався юридичний факультет Української академії банківської справи (місцезнаходження – вул. Соборна, 39), побудованої у ХІХ ст. Її асиметричні фасади нарядно оформлені з використанням псевдостильових декоративних мотивів почасти ренесансного (рустовка стін, міжповерхові тяги-карнизи), почасти барочного й готичного походження. Внаслідок змішання стилів ця будівля представляє собою типовий для Сум приклад еклектики.
Сумська Перша жіноча гімназія, що знаходилась в цьому приміщенні, була відкрита у 1873 році. Це середній загальноосвітній учбовий заклад.
Жіночі гімназії існували на кошти міського самоуправління, а також на приватні кошти. За об’ємом знань, які отримували учениці, вони стояли значно нижче ніж чоловічі. В них не викладались давні мови, а програми з математики, теорії словесності були значно менші, ніж у чоловічих гімназіях.
Міністерські жіночі гімназії мали сім основних і 8-й додатковий педагогічний клас, в якому викладались педагогіка та методика.
Останньою начальницею Першої жіночої гімназії, яку ствердили на цій посаді 8 квітня 1909 року, була Олександра Павлівна Чурилова, викладач французької мови, випускниця Інституту благородних дівиць.
Дейнека А.І., Сапухін П.А. Архітектурні пам’ятники Сумщини. – Х. : Прапор, 1971. – С.52-55.
Сапухіна Л.П. Суми: Путівник. – 2-е вид., перероб. і доп. – Х. : Прапор, 1978. – 103с.