Надрукувати
Перегляди: 10447

Сумська обласна філармонія (датування – кін. ХІХ ст., місцезнаходження - вул. Петропавлівська, 63)

Старовинний особняк по вул. Петропавлівській, 63. Повітове дворянське зібрання, для якого була побудована ця будівля, була становою організацією дворян, що існувала в Росії з 1775 року. Їй надавалось право вибирати із свого середовища повітового предводителя дворянства, членів місцевої адміністрації і судових органів. Останнім предводителем сумського дворянства був Петріщев.

Розміщений на території колишнього саду Кондратьєвих – найбільших дворян – землевласників у Сумському повіті, до роду яких належав і засновник міста Г. Кондратьєв. В будинку вдало поєднано офіційну парадність з підкресленою розкішшю оздоблення. На першому поверсі знаходились ресторан, музичний салон та театральний зал, в якому виступали у різні часи Шаляпін, Собінов, артисти Міланської опери.

Великий зал Громадського зібрання використовувався не тільки по своєму прямому призначенню - для з’їздів дворян і промисловців, тут також проходили професійні та аматорські оперні спектаклі, концерти музикантів і вокалістів. По своїм акустичним даним цей зал був одним з кращих в дореволюційній Росії.

Пам’ятним для шанувальників оперного мистецтва в Сумах був 1913 рік, на початку якого на сцені кращого в місті концертного залу гастролювала італійська міланська опера. У виконанні солістів - віртуозів сумчани слухали тоді «Травіату» Д. Верді, «Кармен» Ж. Бізе, «Джоконду» А. Понк’йоллі.

В 1916 році тут розміщувався кінотеатр «Люкс». Після 1917 будинок Дворянського зібрання було передано під клуб ім. Т. Г. Шевченка, пізніше - клуб металістів (завода ім. Фрунзе), де влаштовувались веселі новорічні маскаради, танцювальні вечори тощо.

З 1938 р. в цьому будинку розмістилася Філармонія. Завдяки енергії та ініціативі Абрама Михайловича Гака в 1950 році тут створюється симфонічний оркестр, але в 1955 р. він був розформований.

1945-1976 рр. частину будинків займав Сумський художній музей.

Нині обласна філармонія.

На сцені залу філармонії співав хор Валерія Полянського і Віктора Іконніка, грав знаменитий Святослав Ріхтер, співав і танцював ансамбль Дмитра Покровського.

Сьогодні Сумська обласна філармонія має одне приміщення, яке складається з адмінкорпусу з концертним залом на 530 глядацьких місць та дзеркалом сцени.

Філармонія має два концертних роялі – «Петроф» та «Август ферстер». Із Троїцького собору до залу філармонії перенесено орган.

Зал філармонії унікальний в акустичному відношенні та оформленні.

За час існування філармонії тут працювали творчі колективи, серед яких симфонічний оркестр, академічна хорова капела, струнний квартет, естрадна група, лекторій та бригада.

Сьогодні творче обличчя обласної філармонії – це творчі колективи, такі як оркестр старовинної та сучасної музики «Ренесанс», ансамбль пісні і танцю «Славія», лекторій на група під керівництвом Володимира Серебрякова, тріо бандуристок, молодіжний вокальний ансамбль «Елегія», концертна бригада під керівництвом Людмили Демченко, молодіжний вокально-інструментальний ансамбль, ансамбль народних інструментів, інструментальне тріо, чоловіче вокальне тріо «Ностальгія», та окремі творчі особистості – соліст органіст, Заслужений артист України Михайло Чичерін, солістка-вокалістка Людмила Рекуненко, соліст-вокаліст Валерій Козупиця.

За останні роки філармонія значно активізувала своє творче життя. З 1993 року у місті Суми на базі філармонії було проведено 20 міжнародних фестивалів органної, камерної та джазової музики – Органум, Бахфест, Джаз-фест – в яких приймали участь артисти із 19-ти країн світу: України, Австрії, Білорусі, Голландії, Італії, Канади, Росії та ін.

Сумчан радували своїм талантом органісти: Євгенія Лісицина (Латвія), Юліан Гембальські (Польща), Олег Янченко (Росія), Ерік Лебрен (Франція); ансамблі: Київський квартет саксофоністів Concerto Polacco; камерні хори «Київ» та «Глорія»; співачка Ольга Пасічник (Польща), піаніст Олексій Природний (США) та багато інших.

Під час фестивалів проходили виставки художників, скульпторів, фотографів, архітекторів України, Франції, Голландії.

Організації та проведенню фестивалів сприяють посольства Нідерландів, США, Польщі, Австрії, Фінляндії, Французький культурний центр в Україні, Гете-Інститут, швейцарська фундація Pro Heltia.

З вересня 2003 року на базі обласної філармонії розпочала роботу дитяча філармонія.