0012.jpg

Народився 4 жовтня 1920 р. у с. Могриця Сумського району.

До війни армійську службу проходив у полку охорони уряду Московського Кремля. Захищав Ленінград у 1941 р. Далі: Ленінградський фронт, Пензенське артучилище, по його закінченні – командир взводу курсантів. Після війни: інструктор Сумського обкому партії, завідуючий сектором партійного відділу, слухач вищої партійної школи, другий секретар Конотопського міськвиконкому, голова Сумського промислового облвиконкому, згодом – заступник голови Сумського облвиконкому, з 1972 по 1989 рік – перший секретар Сумського міськкому КПУ.

Після виходу на пенсію очолював організацію по охороні пам’ятників культури. Член Спілки архітекторів. Лауреат премії Ради Міністрів СРСР і Державної премії ім. Т.Г. Шевченка, кавалер численних бойових та трудових відзнак.

Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, найвищою нагородою Української православної церкви – орденом Св. Рівноапостольного князя Володимира.

Діяльність Михайла Панасовича у Сумах розпочалась у 1972 році. Сумчани цінили його за розум, організаторські здібності, вимогливість до себе та підлеглих. Він не любив тих, у кого слово розходиться з ділом, знав ціну кожній копійці.

За ініціативою Михайла Лушпи було оголошено Всесоюзний конкурс на кращий проект реконструкції і забудови центральної частини міста загальною площею 1600 гектарів. У цьому конкурсі переміг Московський державний інститут проектування міст, який свого часу проектував центр Гавани.

Керуючись ним, в Сумах почали прокладання доріг, тролейбусних ліній, тепломереж, зведення мостів, будівництво лікарень, об’єктів соціально-культурного призначення. Кожного року вводилось в експлуатацію 150-155 тисяч квадратних метрів житлової площі, здавались у п’ятирічку 6-7 дитсадків, 2-З школи.

«Я не просто люблю це місто», - говорив Михайло Лушпа, - «Я вріс у нього своїми коренями».

За часів керівництва Михайла Панасовича в Сумах пішли тролейбуси, з’явилися широкі проспекти, зведено театр, дитячий парк «Казка», обласну наукову бібліотеку, залізничний та автобусний вокзали, МЦ «Романтика» та інші культурно-розважальні об’єкти, будувалось житло у нових мікрорайонах. Місто розквітло трояндовим цвітом, прикрасилося особливими фонтанними перлинами. Чимало зусиль доклав Михайло Панасович до реставрації архітектурної окраси Сум Троїцького собору, а також старовинних храмів, пам’яток історії та культури у Глухові, Путивлі, Ромнах, Охтирці та інших містах.

Праця архітекторів М.П. Лушпи, С.П. Сліпця, А.Ю. Чорнодіда та інженера І.Л. Петрова з будівництва театру ім. М.С. Щепкіна дістала високої оцінки. У 1981 році творці чудового архітектурного спорудження стали лауреатами Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка.

Сумчани гідно оцінили працю М.П. Лушпи у розбудові міста.

Рішенням сесії Сумської міської ради у жовтні 1994 році йому присвоєно звання «Почесний громадянин міста Суми».

А один із найсучасніших і найяскравіших проспектів обласного центру носить його прізвище.

Помер «мер міста троянд», Михайло Панасович Лушпа, 23 травня 2007 року. Похований на Центральному міському кладовищі.

7 вересня 2013 року, на День міста, біля дитячого парку «Казка» було відкрито пам’ятник Михайлу Лушпі.