У Сумській міській ТГ створили робочу групу з питань безпеки публічного і цифрового простору, яка має координувати спільні дії посадовців та правоохоронців у протидії кіберзлочинності, ворожій пропаганді та незаконному контенту.
Про появу такого інструменту співпраці повідомила заступник міського голови Римма БИКОВА під час робочої зустрічі фахівців міської ради з представниками управління протидії кіберзлочинам в Сумській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України. До спілкування долучилися представники підрозділів міської ради, які працюють з інформаційними системами та на комунікаційному напрямку, а також старший оперуповноважений з оперативного пошуку та партнерства у сфері інформаційних технологій Артем БУХТІЯРОВ і старший оперуповноважений 1-го сектору (організації технічного супроводження) Андрій БІЛОБРОВ.
За словами Римми Бикової мета такої робочої групи - координація дій, обмін інформацією та розробка пропозицій щодо протидії правопорушенням у публічному цифровому середовищі (в тому числі, онлайн-шахрайству), а також іншим загрозам громадської безпеки.
Артем Бухтіяров представив екосистему «BRAMA», яка створена для протидії дезінформації та протиправного ворожого контенту у публічному просторі. Кожен громадянин може доєднатися до такого цифрового сервісу та інвестувати свій час задля очищення інфопростору від ворожого впливу. «BRAMA» вже демонструє свою ефективність у боротьбі з рашистською пропагандою, протидії фейковим та проросійським ресурсам та підвищенні рівня цифрової безпеки громадян. Наразі завдяки активності українців за допомогою «BRAMA» вдалося заблокувати понад 50 тисяч ресурсів у різних соцмережах, які поширювали проросійські наративи та пропаганду.
Заступник міського голови Римма Бикова закликала посадовців не лише долучитися до цієї ініціативи, а й популяризувати її серед колег та пересічних громадян, адже важливо не допускати поширення подібної дезінформації у публічному просторі.
Одним з найбільших загроз у кіберпросторі залишається злочинна дія шахраїв. За словами представників кіберполіції, близько 70% заяв про вчинення кримінальних правопорушень подаються жителями громади, що стали жертвами хитрощів онлайн-шахраїв. У свою чергу, схеми протиправної діяльності постійно удосконалюються, тож і правоохоронці «тримають руку на пульсі», також удосконалюючи засоби протидії таким схемам.
«Краще попередити й бути обізнаним, аби не стати жертвою таких ділків, ніж потім втрачати свої кошти чи дані, піддавшись на їх хитрощі», – наголосив Артем Бахтіяров.
На жаль, за статистичними даними, близько 11% українців стали жертвами шахраїв. Тож потреба у системній інформаційно-розʼяснювальній роботі серед жителів громади залишається великою. І у цьому свою підтримку може надати Сумська міська рада.
«Налагодження конструктивного співробітництва та впровадження спільних заходів запобігання онлайн-шахрайству, проведення просвітницьких заходів для фахівців міської ради, громадського сектору щодо протидії фішингу та іншим несанкціонованим діям злочинців у цифровому просторі громади - буде пріоритетним завданням нашої робочої групи», - наголосила Римма Бикова.
Вона підкреслила, що чим більша кількість жителів громади володітиме знаннями, як не потрапити на гачок фішингу та убезпечити свою конфіденційну інформацію від несанкціонованого доступу, тим цифровий простір буде більш безпечним, а мешканці громади отримуватимуть від користування цифровими сервісами лише позитивні результати.
Під час зустрічі представники кіберполіції також ознайомили з найбільш поширеними шахрайськими схемами та методами протидії їм, базовим принципам кібергігієни та цифрової грамотності. Звернули увагу й на недопущення витоку службової, безпекової інформації та персональних даних. Допомогти у цьому покликана низка онлайн-сервісів, функціонал яких продемонстрували фахівці кіберполіції.
Наприкінці зустрічі Римма Бикова звернулася до посадовців із проханням донести отриману інформацію до колег та застосовувати її в комунікації з жителями громади. Водночас вона розраховує на ініціативи та підтримку у важливій справі захисту й очищення цифрового та публічного простору громади від дезінформації та ворожих інформаційних впливів.