Фінансовий і соціальний стан Сумської міської ТГ (22–29 травня 2023 року).
Бюджет
Станом на 25 травня до загального фонду бюджету Сумської міської ТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшло 1 млрд грн, що становить 38% до плану на рік.
Сума недовиконання пропорційно 1/12 на поточну дату становила 47,7 млн грн або «-» 4,5%, переважно через податок на доходи фізичних осіб.
У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження загального фонду (без урахування офіційних трансфертів) збільшилися на 113,3 млн грн (або на 12,7%) переважно через податок на доходи фізичних осіб, акцизний податок, місцеві податки та збори, плату за надання адміністративних послуг і надходження орендної плати за користування майном, що перебуває в комунальній власності (погашення заборгованості за жовтень – грудень 2022 року та січень – лютий 2023 року ТОВ «Сумитеплоенерго»).
До спеціального фонду бюджету Сумської міської ТГ (без урахування офіційних трансфертів) надійшли кошти в сумі 54,8 млн грн, що становить 51,7% до плану на рік.
Офіційних трансфертів до загального фонду надійшло 204,6 млн грн, до спеціального – 0,7 млн грн, грантові кошти GIZ на реалізацію проєкту «Улаштування мережевої сонячної електростанції для забезпечення безперебійного гарячого водопостачання будівлі КНП «Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди».
Плата за землю та комунальне майно
Протягом травня надійшло:
- від оренди комунального майна – 8,2 млн грн, що становить 167,4% від планового завдання на травень;
- від відчуження комунального майна – 669,3 тис. грн, що становить 743,7 % від планового завдання на травень ;
- коштів гарантійного та реєстраційного внесків, що визначені Законом України «Про оренду державного та комунального майна», які підлягають перерахуванню оператором електронного майданчика до відповідного бюджету – 3,3 тис. грн, що становить 246,3% від планового завдання на травень;
- плати за землю – 8,9 млн грн, що становить 113,3% від планового завдання на травень (земельного податку – 2 млн грн або 56% від плану на поточний місяць; орендної плати – 6,9 млн грн або 163,1% від плану на поточний місяць);
- коштів за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного заняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; відшкодування збитків за погіршення якості ґрунтового покриву тощо та за неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок – 833,1 тис. грн, що в 24,5 раза перевищує планове завдання на травень.
З початку року надходження склали:
- від оренди комунального майна – 37,3 млн грн, що становить 62,2% від планового завдання на рік;
- від відчуження комунального майна – 1,2 млн грн, що складає 112,5% від планового завдання на рік;
- коштів гарантійного та реєстраційного внесків, що визначені Законом України «Про оренду державного та комунального майна», які підлягають перерахуванню оператором електронного майданчика до відповідного бюджету – 10,7 тис. грн, що становить 71,3% від планового завдання на рік;
- плати за землю – 69,2 млн грн, що становить 175,8% від планового завдання на січень – травень (земельного податку – 21,5 млн грн або 116,6% від плану на січень – травень; орендної плати – 47,7 млн грн або 228% від плану на січень – травень (коштом погашення заборгованості за попередні періоди));
- коштів за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного заняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; відшкодування збитків за погіршення якості ґрунтового покриву тощо та за неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок – 3 млн грн, що в 17,2 раза перевищує планове завдання за січень – травень;
- плати за встановлення земельного сервітуту – 11,6 тис. грн, що становить 62,4% від планового завдання на січень – травень.
Крім того, надійшло 544,9 тис. грн коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у комунальній власності (планові розрахунки не передбачалися).
Освіта
Відбулася нарада з керівниками закладів загальної середньої освіти з питань завершення 2022–2023 навчального року, звітування керівників перед громадськістю, обліку дітей і реєстрації на НМТ.
У 78 закладах загальної середньої та дошкільної освіти Сумської міської територіальної громади року провели Тиждень безпеки дорожнього руху, який був присвячений переосмисленню мобільності та створенню зручних та безпечних умов для всіх учасників дорожнього руху, зокрема пішоходів та користувачів персональним вело- та електротранспортом.
Учні шкіл громади вибороли 42 призових місця (17 – І місце, 11 – II місце, 14 – III місце) в XXVI обласному літературному конкурсі «Проба пера». Цьогоріч до конкурсу долучилися 327 здобувачів освіти з різних куточків Сумської області, які представили свої роботи у номінації «ГУМОР», «Пісня», «Вірші» та «Проза».
До Дня Героїв у межах Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») відбувся Всеукраїнський фестиваль-огляд «Ватра». До участі у фестивалі долучилися вісім роїв молодшої, середньої та старшої вікових груп Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Відеоролики можна переглянути у Facebook Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді.
Консультанти Центру професійного розвитку педагогічних працівників провели арттерапевтичний марафон «Техніка роботи з ціннісною сферою «Малюнок життя», засідання фокус-групи вихователів-методистів ЗДО, фестиваль медіаграмотності «Інформаційна вакцинація, або освітнє щеплення від маніпуляцій, фейків та дезінформації».
У п’яти школах і чотирьох дитсадках тривали ремонти підвальних приміщень з пристосуванням їх для використання як найпростішого укриття.
Продовжувалася підготовка до нового опалювального періоду 2023–2024 року.
Соціальний захист
Протягом звітного періоду надано 3199 послуг соціального характеру з оформлення документів для призначення та виплати державної соціальної допомоги, матеріальної допомоги, надання пільг, компенсацій, житлової субсидії, отримання гуманітарної допомоги.
За оформлення довідки про взяття на облік звернулася 141 внутрішньо переміщена особа.
Протягом тижня зареєстровано випадки домашнього насильства щодо 16 осіб, щодо двох осіб – повторно. Кривдникам винесені приписи із забороною контактувати із постраждалими. Працівниками мобільної бригади здійснено 21 виїзд за місцем проживання постраждалих від домашнього насильства, їм надано психологічну допомогу та консультації з соціальних послуг.
Профінансовано три заклади вищої та три заклади фахової передвищої освіти для забезпечення проведення виплати 810 студентам, яким призначено соціальну стипендію за травень, на 1,6 млн грн.
Проведено виплату усіх видів державної соціальної допомоги за травень по додаткових відомостях 229 одержувачам на 1,5 млн грн.
Виконувалися програми «Милосердя» та «Соціальна підтримка Захисників і Захисниць України та членів їх сімей».
Організовані та проведені засідання дорадчих органів:
- комісії щодо розгляду заяв деяких категорій осіб про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (проведено перерахунок розміру компенсації чотирьом членам сімей загиблих Захисників України, семи особам з інвалідністю 1–2 групи внаслідок війни, шести особам з інвалідністю внаслідок війни 1–2 групи з-поміж учасників бойових дій на території інших держав та дев’яти учасникам бойових дій з-поміж ВПО на 1,9 млн грн. Також ухвалено рішення про здійснення, при надходженні фінансування, виплати грошової компенсації на території нашої громади чотирьом учасникам бойових дій з-поміж ВПО, яким така компенсація була призначена в інших громадах, які на разі тимчасово окуповані або де йдуть бойові дії).
- комісії з питань альтернативної (невійськової) служби (розглянуто питання щодо дострокового припинення проходження альтернативної служби в КП «Міськводоканал»).
Надання соціальних послуг забезпечено в рамках роботи підпорядкованих комунальних установ, міського центру соціальних служб та громадської організації «Товариство допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, «Феліцитас» (через надання фінансової підтримки). Серед отримувачів послуг найбільший попит мали послуги соціальної адаптації (організація дозвілля та психологічний супровід), догляду вдома, натуральної допомоги, а також транспортні та медичні послуги.
КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня» надано 2921 соціальну послугу. Уперше взято на обслуговування 14 осіб. Організовано та проведено інформаційну, освітню та культурно-розвивальну роботу, в рамках програми «Підготовка осіб з інвалідністю до самостійного життя», заходи культурно-виховного спрямування, майстер-класи з декоративно-ужиткового мистецтва та кулінарії, заняття «Групи здоров’я» та на факультетах Університету третього віку. У рамках співпраці з волонтерським рухом «МИ ТУТ» працівники терцентру та його відвідувачі надавали допомогу у виготовленні маскувальних сіток та маскувального одягу, спідньої білизни, шкарпеток, подушок, оберегів, килимків. Завдяки реалізації спільного з ПАТ «Сумська Паляниця» проєкту «Соціальний Хліб» 300 одиноких громадян забезпечено хлібобулочними виробами. Послугою ночівлі в Будинку нічного перебування терцентру «Берегиня» щодня користувалися 26 людей. Проведено заходи з соціальної інтеграції та реінтеграції, навчання та відновлення трудових та соціальних навичок, групові профілактичні та психокорекційні бесіди. За сприяння установи для 21 безхатька проведено благодійний обід, 22 осіб додатково забезпечено харчовими продуктами, шість осіб отримали речі. Здійснено вихід соціального патруля в місця можливого скупчення бездомних осіб в районі вул. Харківська та Харківського мосту, під час якого розповсюджено листівки з інформацією про роботу Будинку нічного перебування.
КУ «Центр учасників бойових дій» протягом тижня надано 392 послуги з соціальної адаптації. Проведено заходи культурно-виховного спрямування для учасників бойових дій та членів їхніх сімей. Організовано безоплатний перегляд вистав у Сумському національному академічному театрі ім. М. Щепкіна та Театрі юного глядача.
Ринок праці
Чисельність зареєстрованих безробітних, які станом на 26 травня перебували на обліку в Сумській філії Сумського обласного центру зайнятості, становила 1944 особи (1101 сумчанин), з яких 739 осіб (498 сумчан) отримували допомогу з безробіття.
З початку 2023 року за сприянням служби зайнятості працевлаштували 1238 осіб, з них зареєстрованих безробітних – 957.
Під замовлення роботодавців організували професійне навчання для 93 безробітних.
До виконання суспільно корисних робіт залучили 192 особи з-поміж зареєстрованих безробітних. На виконання громадських робіт направили 26 осіб.
Актуальна база вакансій станом на 26 травня налічувала 505 одиниць: для робітників – 266, службовців – 182, для осіб, які не мають професії або займали місця, що не потребує спеціальної підготовки, – 57.