В зв’язку з виникненням у Шостці захворювання свиней на африканську чуму управління Держпродспоживслужби в м. Сумах попереджає про можливість занесення вірусу на територію обласного центру.
15 липня в Шостці зареєстрували загибель 3 голів свиней із 56, що утримувались у господарстві ФОП «Бондаренко В. М.» При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ) встановлено діагноз «африканська чума свиней» (АЧС). У господарстві ФОП «Бондаренко В. М.» провели вимушений забій свиней безкровним методом. Трупи тварин спалили на території господарства. У приміщені, де утримувались свині, провели дезінфекцію.
Рішеннями Державної протиепізоотичної комісії при Шосткинській міській раді, Шосткинській районній державній адміністрації та Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при обласній державній адміністрації територію Шостки визначили епізоотичним осередком щодо АЧС і ввели карантин. Територію Шосткинського району в радіусі 3 км від осередку захворювання – зоною захисту. Також віднесено до неї територію населених пунктів: с. Ображіївка, с. Ковтунове, с. Миронівка, с. Крупець, с. Гамаліївка. Решту території Шосткинського району, що межує із зоною захисту, а також територію Ямпільського, Середино-Будського, Кролевецького, Глухівського районів та Глухова – зоною нагляду.
Окрім Шостки з початку року в Україні зареєстрували 14 випадків АЧС, у тому числі по три Полтавській та Одеській областях, по одному в Житомирській, Кіровоградській, Хмельницькій, Миколаївській, Сумській, Чернівецькій, Черкаській і Чернігівській областях. Станом на 18 липня залишилося п'ять неблагополучних пункти по АЧС в Чернівецькій, Миколаївській, Чернігівській, Черкаській та Сумській областях.
Нагадаємо, Хвороба Монтгомері (АЧС) - одна із найбільш небезпечних хвороб свиней. Вакцин і медикаментів, які захищають від неї, не існує. Все поголів’я свиней у господарствах, куди проникає вірус, гине.
Для людини вірус африканської чуми свиней небезпеки не становить!
Збудник хвороби надзвичайно стійкий до високої температури (може жити місяцями у тушах свиней, крові, фекаліях, у замороженому чи копченому м’ясі). Він стійкий до висушування, заморожування та гниття. При кімнатній температурі вірус зберігається протягом 18 місяців, а здатність викликати хворобу при зберіганні зараженого м’яса у холодильнику становить від 6 до 10 років.
Свині заражаються під час контакту з хворими або інфікованими тваринами. Хвороба також передається та поширюється через продукти забою хворих тварин, корми, пасовище, транспорт, засоби догляду. Комахи, птахи, звірі також є переносниками збудника хвороби.
Ознаками захворювання є характерне різке підвищення температури тіла до 40,5 – 42,5˚С. Інколи відмічається кашель, втрата апетиту, спрага. Через 1 – 2 дні температура знижується, настає параліч задніх кінцівок, тварина гине. Втім, хвороба може протікати 4 –10 діб і більше, при цьому шкіра набуває синюшного кольору, особливо на ділянках вух, п’ятачка, на підгрудді, на стінці живота, а в кінці хвороби численні крововиливи з’являються скрізь. У тварини спостерігається виснаження, набряки суглобів і некрози шкіри. Така тварина може хворіти декілька місяців, а потім гине. Лікування хворих тварин не розроблено.
Управління Держпродспоживслужби в м. Сумах нагадує про необхідність дотримання правил утримання свиней:
- проводити ідентифікацію та реєстрацію тварин у державних установах ветеринарної медицини;
- надавати свиней для щеплення ветеринарною службою проти класичної чуми свиней (що проводиться безкоштовно);
- регулярно здійснювати обробку тварини проти комах та кліщів;
- ретельно та комплексно боротись із мишовидними гризунами;
- не завозити свиней без погодження державної служби ветеринарної медицини відповідної зони обслуговування;
- утримувати свиней винятково у закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами;
- закуповувати доброякісні комбікорми лише на офіційних ринках та вимагати від продавців супровідні документи, що гарантують якість безпечність та місце походження корму;
- не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без термічної обробки.
- не згодовувати тваринам корми без попередньої термічної обробки;
- не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів;
- у жодному разі не купувати м'ясо або сало на стихійних ринках чи в місцях несанкціонованої торгівлі, воно може бути небезпечним;
- обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар;
- не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам;
- забезпечувати закритий режим роботи господарства;
- здійснювати подвірний забій лише з дозволу державної служби ветеринарної медицини;
- не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;
- утриматись від утримання свиней у приватному господарстві, якщо господар мисливець, або з якихось причин має постійний контакт із дикою фауною;
- по можливості утримуватись від приватних поїздок до країн та зон, в яких зареєстровано африканську чуму свиней, ні в якому разі не перевозити з неї тварин і продукцію тваринного походження;
- у випадку прояву будь-яких ознак захворювання у тварин - невідкладно звертатись до лікаря ветеринарної медицини.
Дотримання вищевказаних елементарних заходів убереже тварин від захворювання на африканську чуму свиней, а їхніх господарів – від непередбачуваних матеріальних втрат.