002.jpg

У Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області нагадують про те, що медичні працівники належать до представників тих професій, які мають право на пенсію за вислугу років.

Головну роль для призначення пенсії за вислугу років відіграє стаж роботи за спеціальністю.

При визначенні права на пенсію за вислугу років трудовий (спеціальний) стаж як до, так і після 1 січня 2004 року обчислюється згідно з нормами Закону України від 5 листопада 1991 року №1788 «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788), а страховий стаж, з якого визначається розмір пенсії, обчислюється за нормами Закону України від 9 липня 2003 року №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Основним документом, що підтверджує спеціальний стаж роботи, є трудова книжка. Якщо із записів трудової книжки неможливо визначити право на пенсію, то до Пенсійного фонду України додатково надається уточнююча довідка закладу (установи) відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637. Також при вирішенні питання зарахування до спеціального стажу періодів роботи може бути розглянуто інші документи (положення про заклад; структуру, штатні розписи, акредитаційний сертифікат тощо).

Для зарахування до спеціального стажу певного періоду роботи необхідно, щоб особа працювала в закладах і на посадах, визначених Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 (далі - Постанова №909). Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених Постановою №909, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів та установ.

До посад середнього медичного персоналу відносяться посади медичних працівників, робота на яких вимагає від фахівця наявності спеціальної медичної освіти. Випуском 78 «Охорона здоров'я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, який затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.03.2002 №117, передбачені кваліфікаційні характеристики керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців та робітників, які є специфічними для галузі охорони здоров'я.

Крім зазначених вище нормативно - правових актів, органи Пенсійного фонду України керуються Переліком закладів охорони здоров’я, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 жовтня 2002 року №385, яким визначено переліки закладів охорони здоров’я, лікарських, провізорських посад і посад молодших спеціалістів із фармацевтичною освітою в закладах охорони здоров’я.

Необхідно пам'ятати, що відповідно до норм статті 7 Закону №1788 пенсія за вислугу років працівникові призначається за умови, якщо він залишає роботу, яка дає право на цю пенсію.

Також слід зауважити, що з 1 квітня 2015 року деякі норми Закону №1788 зазнали змін. Зокрема, відповідно до закону України від 2 березня 2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон №213) кількість спецстажу, потрібного для призначення пенсії за вислугу років, поступово збільшується (на 6 місяців щороку).

На сьогодні для призначення пенсії за вислугу років медичний працівник повинен мати такий спеціальний стаж роботи.

Крім того законом України від 24 грудня 2015 року №911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №911) встановлено пенсійний вік медичним працівникам, що надає їм право на пенсію за вислугу років. До зазначених змін у законодавстві і чоловіки, і жінки виходили на пенсію незалежно від віку. При цьому і чоловікам, і жінкам встановлено єдиний вік виходу на пенсію – 55 років. Зокрема, особи з датою народження по 30 червня 1966 року виходитимуть на пенсію за вислугу років при досягненні 50-річного віку. Ті, хто народився в період з 1 липня 1966 року по 31 грудня 1966 року, матимуть право на таку пенсію в 50 років 6 місяців, а з 1січня 1967 року по 30 червня 1967 року – при досягненні 51-річного віку і так далі. Особи народжені після 1 січня 1971 року. виходитимуть на пенсію в 55 років.

Водночас збережено право виходу на пенсію за вислугою років незалежно від віку особам, які в період до 1 січня 2016 року вже мали вислугу років на відповідних посадах не менше як: на 1 квітня 2015 року – 25 років; на 31 грудня 2015 року – 25 років 6 місяців.

Зарахування в спеціальний стаж часу навчання в навчальних закладах у чинному пенсійному законодавстві України не передбачено.