001.jpg

Рейтингове агентство «IBI-Rating» підтвердило кредитний рейтинг Сум на рівні uaА- зі збереженням прогнозу «стабільний».

Кредитний рейтинг Сум відображає значення нашого міста як регіонального центру, диверсифікацію економічного комплексу обласного центру, що сприяє відновленню джерел наповнення доходної частини бюджету міста, а також його зростанню.

Розвиток міста у 2016 році продовжував перебувати під впливом загальної економічної ситуації в країні, яка знаходиться у стадії рецесії. В зазначених умовах, економіка міста демонструвала поступове відновлення, що супроводжувалось зростанням обсягів реалізації промислової продукції, освоєних капітальних інвестицій та виконаних будівельних робіт.

Зазначена тенденція дозволила Сумам збільшити частину показників соціально-економічного розвитку, більшість з яких продовжує або дорівнювати, або перевищувати середні значення по країні у розрахунку на одного мешканця, а також збільшити надходження до місцевого бюджету, що у тому числі було забезпечено за рахунок проведеної реформи із децентралізації державних фінансів.

Обсяг надходжень до бюджету міста у 2016 році зріс порівяно із 2015 роком на 39,4% до 2 357,7 млн грн., річний план перевиконано на 6,9%. Цьому сприяло зростанню податкових (+46,2%) та неподаткових надходжень (+42,2%), а також офіційних трансфертів (+34,6%). Бюджет міста зведено з профіцитом в сумі 115,8 млн грн., що на в 1,7 рази більше за показник 2015 року.

В 2016 році спостерігалось подальше зростання показника бюджетної забезпеченості, темпи чого перевищували середні значення для українських міст, а також показника загальної ліквідності бюджету, який на 31 грудня 2016 року становив 17,1% та є високим значенням.

Фінансова політика місцевої влади дозволяє підтримувати показники боргового навантаження на доходну частину бюджету міста на низькому рівні: показник прямого та консолідованого боргового навантаження на 31 грудня 2016 року становив 7,8% доходів бюджету (без трансфертів). Місцевий борг міської ради формують зобов‘язання перед NEFCO за кредитом, отриманим для реалізації інвестиційного проекту «Покращення енергоефективності в освітніх закладах м. Суми». Водночас, існують зобов‘язання перед Державним казначейством України за середньостроковими позичками, повернення яких має бути врегульовано на законодавчому рівні.

Для проведення аналітичного дослідження були використані матеріали, отримані від міста Суми, у тому числі: показники соціально-економічного розвитку, матеріали статистичних бюлетенів; річна казначейська звітність, програмні матеріали, інша необхідна внутрішня інформація, а також інформація з відкритих джерел, яку Рейтингове агентство вважає достовірною.