007.jpg

Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує про захворюваність сумчан на сказ за 10 місяців поточного року та про профілактику цієї хвороби.

За вказаний період по місту зареєстрований один випадок сказу тварин. Загальна кількість постраждалих людей від контакту із домашніми та бродячими тваринами за 10 місяців поточного року складає 573 особа, в тому числі 61 дитина. Безпритульними тваринами нанесено 278 покусів, а домашніми – 295 і тільки 29 тварин були щеплені від сказу.

Людина заражається під час укусу скаженою твариною або при попаданні її слюни через пошкоджену шкіру та слизові оболонки. Маніфесна клініка хвороби людини може розвинутись лише за умови, коли вірус сказу потрапляє в центральну нервну систему, при цьому смертельний вихід захворювання неминучий. У тварин слина стає заразною в останні 10 днів інкубаційного періоду і залишається такою протягом усієї хвороби. Розвиток гідрофобії залежить від локалізації та розмірів рани.

Інкубаційний період при сказі людини коливається від 7 днів до року, частіше – 3-7 тижнів. Перші ознаки хвороби майже проявляються на місці укусу. Рубець нерідко припухає, червоніє, стає болючим, свербить. Біль часто поширюється вздовж відповідних нервів. У хворих людей виникає безпричинна нудьга, страх, тривога, порушується сон, пізніше – безсоння. Вони скаржаться на загальну слабкість, серцебиття, нудоту, блювання. Через 2 – 3 дні настає стадія збудження. Наростає неспокій, з’являється симптоматика надмірної рефлекторної збудливості центрів дихання і ковтання.

Приступи корчів можуть появлятися від руху повітря ( аерофобія), яскравого світла, голосної розмови. Хворі марять, з’являється рясне потіння, підвищується температура тіла . Період збудження триває не більше 2-3 діб і може закінчитись смертю. Для визначення діагнозу мають значення дані анамнезу ( укус, ослизнення твариною) і клінічна картина хворого.

Основним із шляхів контролю сказу є профілактика. Для того, щоб захистити себе і оточуючих від сказу, необхідно дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин ( собак, кішок ) і щорічно в обов’язковому порядку приводити своїх улюбленців у ветеринарну лікарню за місцем проживання для проведення профілактичних щеплень проти сказу.

У випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов’язково звернутися до ветеринарного лікаря для встановлення спостереження або з’ясування причини смерті. Від укусів тварин часто страждають діти, тому необхідно постійно проводити з ними роз’яснювальну роботу і намагатися уникати непотрібних контактів з тваринами, особливо з дикими або з бездоглядними. Неправильне, або неадекватна поведінка дитини, яка в силу віку не зможе правильно оцінити ситуацію, часто призводить до агресії будь-яке, а тим більше, хвору тварину.

Не слід підбирати на дачі, лісі, на вулицях диких і бездоглядних домашніх тварин, або у короткий термін показати ветеринарному лікарю та прищепити від сказу.

По можливості за твариною, яка вас покусала чи подряпала має бути встановлено десятиденне спостереження.

Якщо контакту з твариною, навіть зовні здоровою, все ж таки уникнути не вдалося, необхідно в максимально короткі терміни самостійно провести первинну обробку рани протягом 15 хвилин струменем води з милом, обробити краї рани 5% настойкою йоду і негайно звернутись в медичний заклад( травмпункти м. Суми )

Тільки лікар може оцінити ризик можливого зараження вірусом сказу і призначить, при необхідності, курс імунізації. У жодному разі не відмовляйтеся від призначеного лікування. При проведенні курсу антирабічних щеплень необхідно чітко дотримуватись вказаної лікарем - рабіологом схеми імунізації , обов’язково з’являтись в кабінет антирабічних щеплень на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й, 90-й день після першого щеплення. Забороняється вживання будь-яких спиртних напоїв протягом всього курсу щеплень і 6-ти місяців після його закінчення.

Таким чином, вчасно проведене щеплення тварини проти сказу є єдиним профілактичним і водночас лікувальним заходом, а проблема боротьби та профілактики сказу є загальнодержавною. На території міста діють затверджені місцевими органами влади Правила утримання тварин, які встановлюють порядок утримання домашніх улюбленців та покладають певні права та обов’язки на власників тварин. Порушення цих правил несе за собою адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством.