002.jpg

Під час LIII сесії міської ради депутати ухвалили рішення щодо обмеження використання в закладах торгівлі поліетиленових пакетів і одноразового пластикового посуду.

Про це під час брифінгу розповів начальник відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів Олег ДУБИЦЬКИЙ. Він нагадав, у листопаді на порталі «Єдина система місцевих петицій» було зареєстровано петицію Володимира ШЕВЧЕНКА щодо заборони використання одноразових поліетиленових пакетів в роздрібній торгівлі та сфері обслуговування. Звернення набрало необхідні 250 голосів і було опрацьоване відділом. Потому був розроблений проект рішення міської ради «Про обмеження використання поліетиленових пакетів», який сумські обранці підтримали під час останнього засідання міської ради.

У документі йдеться про те, що суб’єктам господарювання сфери торгівлі рекомендовано пропонувати покупцям альтернативу використанню одноразових поліетиленових пакетів – біологічні полімерні чи паперові пакети, багаторазові торбини тощо.

Стосується це рішення і одноразового пластикового посуду, який теж шкодить довкіллю.

Також депутати схвалили та направили звернення до Верховної Ради України щодо вирішення питання заборони на законодавчому рівні використання поліетиленових пакетів та пластикового посуду в магазинах та точках продажу товарів.

Олег Дубицький розповів, що відділ торгівлі, побуту та захисту прав споживачів опрацював дане питання з керівниками об’єктів торгівлі, які також розуміють важливість даного питання.

«Вони готові переходити на використання замінників поліетиленових пакетів, але через малий обсяг доступної альтернативи це складно зробити. Хоча у деяких мережах продовольчих магазинів пропонують паперовий пакет, але його вартість не задовольняє покупців», – наголосив начальник відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів.

Та попри це шукати вирішення проблеми із поліетиленом все ж необхідно, переконаний доцент кафедри прикладної екології СумДУ Сергій ШЕВЧЕНКО. Адже, за словами науковця, поліетилен не розкладається так, як папір. Для цього потрібні сотні років. Тому шукати альтернативу поліетилену потрібно вже зараз.

«Один із варіантів – перехід на використання паперових пакетів. Але всі ми розуміємо, що така упаковка буде дорожчою, ніж поліетиленова. Та можна піти іншим шляхом і донести до сумчан той факт, що поліетиленовим пакетом вони користуються нетривалий час, але шкода від нього для навколишнього середовища є значною. Тож краще користуватись тканинними торбами, які довготривалі у використанні і є екологічно безпечні», – сказав фахівець.

Окрім того, наголосив Сергій Шевченко, порушуючи дане питання на місцевому рівні, влада Сум крокує у європейському напрямку, бо багато країн ЄС вже відмовились від поліетилену, дбаючи про екологію.

Аби ж так сталось і в Україні, залишилось отримати підтримку від держави, яка на законодавчому рівні повинна врегулювати це питання і щонайменше знайти можливості для впровадження альтернативи такому небезпечному матеріалу як поліетилен.